Zavrieť

Porady

Zmena min.mzdy a dopad na VZ

Od 1.februára 2008 nadobúda účinnosť nový zákon o minimálnej mzde. Moja otázka je, aký to bude mať dopad na min.VZ na SP u invalidov:
Podľa zákona o soc.poistení (§ 138 ods. 9 a 10):
(9)"Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.<o:p></o:p>
(10) Vymeriavací základ je mesačne najmenej<o:p></o:p>
a) 75 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,<o:p></o:p>
b) 50 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov ..."<o:p></o:p>
Sú invalidi - zamestnanci, ktorí poberajú mzdu vo výške 6075 SK, od. 1 februáta im ZĽ bude musieť doplatiť doplatok do MM vo výške 2025 Sk, aby dosiahli MM vo výške 8 100 SK, uvažujem správne, že VZ na SP bude vo výške 8 100 Sk (i keď doplatok do MM nie je príjem za vykonanú prácu?). Potom sa mi zdá § 138 ods. 10 písm. a) a b) zák.o soc.poistení zbytočný

Vopred ďakujem za Vaše názory.
<o:p></o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Aj doplatok do minimálnej mzdy je príjmom za vykonanú prácu. Po 1.2.2008 má uvedená časť zákona o SP význam iba pre SZČO a dobrovoľne poistených, prípadne v špecifických prípadoch u zamestnancov - myslím tým napr. prípad, keď 1.- 2. je sobota, nedeľa, potom až do konca mesiaca je zamestnanaec PN (príjem 0, ale VZ pre SP minimálny).
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 09.01.08 at 10:13

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Aj doplatok do minimálnej mzdy je príjmom za vykonanú prácu. Po 1.2.2008 má uvedená časť zákona o SP význam iba pre SZČO a dobrovoľne poistených, prípadne v špecifických prípadoch u zamestnancov - myslím tým napr. prípad, keď 1.- 2. je sobota, nedeľa, potom až do konca mesiaca je zamestnanaec PN (príjem 0, ale VZ pre SP minimálny).
    Nebol tento stav(myslím tým, príjem 0, ale VZ pre SP z min. mzdy) aj doteraz, nie len od 1.2.2008?
    Iveta Matlovičová
    kaška Pozri príspevok
    Nebol tento stav(myslím tým, príjem 0, ale VZ pre SP z min. mzdy) aj doteraz, nie len od 1.2.2008?
    Hej bolo to tak. Ja som si však myslela, že ked bude pre invalidov platiť MM od 1.2.2008 min. 8100 Sk, že sa niečo zmení i v odvodoch do SP ... . Janka uviedla príklad, že ked bude chorý invalid, tak Min. VZ na SP bude v mesiaci , ktorý má 31 KD nasledovný: 6075 : 31 x 2 = 392 Sk, i keď čiast.invalid nedosiahol žiaden príjem; ak by sa zmenilo aj ust. v zákone o SP, tak by to bolo: 8100 : 31 x 2 = ....atď. Aspoň tak som to pochopila ja.

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    Fronco Pozri príspevok
    Hej bolo to tak. Ja som si však myslela, že ked bude pre invalidov platiť MM od 1.2.2008 min. 8100 Sk, že sa niečo zmení i v odvodoch do SP ... . Janka uviedla príklad, že ked bude chorý invalid, tak Min. VZ na SP bude v mesiaci , ktorý má 31 KD nasledovný: 6075 : 31 x 2 = 392 Sk, i keď čiast.invalid nedosiahol žiaden príjem; ak by sa zmenilo aj ust. v zákone o SP, tak by to bolo: 8100 : 31 x 2 = ....atď. Aspoň tak som to pochopila ja.
    Podľa tohto výkladu potom platilo doteraz to, že ak bol zamestnanec k 1.1. kal. roka zdravý a povedzme sa stal invalidom od februára, jeho minimálny VZ bol celý rok v plnej výške minimálnej mzdy?
    Myslím si, že odvolávka v zákone na minimálnu mzdu platnú k 1.1. kal. roka znamená toľko, že tým chce zákonodarca zadefinovať základú sumu (napr. 8100 resp. 46.60), ktorá sa použije pri výpočte VZ. Táto minimálna výška VZ sa môže meniť v závislosti od odpracovaného času a do 31.1.2008 aj v závislosti od veku, či invalidity zamestnanca.
    Iveta Matlovičová
    kaška Pozri príspevok
    Podľa tohto výkladu potom platilo doteraz to, že ak bol zamestnanec k 1.1. kal. roka zdravý a povedzme sa stal invalidom od februára, jeho minimálny VZ bol celý rok v plnej výške minimálnej mzdy?
    Ak sa stal invalidom od 1.2.2008, tak sa podľa zákona o SP zorientujem tak, že najskôr si zistím, aká je výška MM na začiatku kalen. mesiaca (8100), a ďalej zistím, či sa jedná o zamestnanca so zdr.postihnutím (ČID, ID) a podľa toho upravím min. VZ (6075, príp.4050). Výpočet mzdy to ale ovplyvní len v určitých prípadoch, napr. čerpanie neplateného voľna (to sa týka min. VZ na ZP - krátenie mzdy, ale min. VZ musí byť zachovaný), už spomínaná PN-ka .... iné prípady ma fakt nenapadajú, je to divnô. keby dali novému zákonu účinnosť od 1.1.2008 nemuseli by sme sa trápiť aspoň s min. VZ na ZP ....
    Iveta Matlovičová
    Ahojte,
    prosím o radu, či postupujem pri výpočte správne:
    Ak bude zamestnanec=invalid čerpať celý mesiac február NV, jeho mzda bude 0, jeho VZ do ZP bude 6075(4050), nie 8100. Ak by čerpal zamestnanec (ID) NV len časť mesiaca, napr.:

    Február 2008 má 21 pracovných dní
    Mesačná mzda: 8 100 Sk
    Neplatené voľno čerpal 15 dní.
    Mzda= 8100 : 21 x 6 = 2 315 Sk
    Min. VZ na ZP by mal byť: 4050 ???
    Kedze mzda je nižšia ako min. VZ na ZP, VZ na ZP bude vo výške 4050Sk ??? Ďakujem

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    ...............Zdravim, dufam ze som v spravnej teme..... potrebovala by som poradit kde najdem info ake boli minimalne mzdy za jednotlive roky 1998-2007
    vie mi niekto poradit???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    denisie Pozri príspevok
    ...............Zdravim, dufam ze som v spravnej teme..... potrebovala by som poradit kde najdem info ake boli minimalne mzdy za jednotlive roky 1998-2007
    vie mi niekto poradit???
    Tu:

    http://www.porada.sk/t22183-minimaln...historiou.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.