Zavrieť

Porady

Zamestnávanie cudzinca mimo územia SR

Aké odvodové prípadne iné povinnosti má slovenský zamestnávateľ zamestnávajúci zamestnanca s trvalým pobytom v Taliansku, ktorý bude prácu vykonávať výhradne na území Talianska. Tento zamestnanec nemá iný pracovný pomer, ani nie je v Taliansku poistený zo žiadneho iného dôvodu. Ak som dobre prehľadala Poradu, riešenie takéhoto prípadu tu nebolo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Podľa môjho názoru možno zamestnanť cudzinca na PP v SR a to upravuje zákon 5/2004, na ktorý sa odvoláva Zákonník práce v paragrafe o zamestnávaní cudzincov. Tento sa ale vzťahuje len na pracovné pomery, kedy zamestnanec a zamestnávateľ musí spĺňať podmienky v z.č. 5/2004. Jefiným východiskom podľa mňa je takéhoto človeka zamestnať na dohodu. Vtedy nemusia byť splnené podminky dané v 5/2004. paaa

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tak potom sa musí držať zákona 5/2004, mať povolenie na pobyt, povolenie na zamestnanie, každý rok obnovovať... a potom sa postupuje ako pri občanovi SR-zamestnancovi. (A dostane na starosť dôchodok zo SR)))
    Klienta treba presvedčiť.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ak som to dobre pozrela, toto všetko sa ale týka zamestnávania cudzincov na území SR. Zuveska má ale iný problém.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Tak asi bude treba vytvoriť nejakú organizačnú zložku v Taliansku a bude ich zamestnancom. Skôr by bolo potrebné tam sa poinformovať - na ich úradoch soc.zabezpečenia.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Nevidím v tom až taký problém. Zamestnáš cudzinca a bude pracovať v Talianku. Prikladám Ti link, ktorý o tom pojednáva.
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-1370.html

    zuveska je offline (nepripojený) zuveska

    zuveska
    Andyke Pozri príspevok
    Tak asi bude treba vytvoriť nejakú organizačnú zložku v Taliansku a bude ich zamestnancom. Skôr by bolo potrebné tam sa poinformovať - na ich úradoch soc.zabezpečenia.

    Klient práve odtiaľ uteká vraj z dôvodu vyššieho daňového zaťaženia. Ruší svoju taliansku živnosť a chce robiť v Taliansku ako slovenská firma - zdaňovať v SR.

    zuveska je offline (nepripojený) zuveska

    zuveska
    Danila Pozri príspevok
    Nevidím v tom až taký problém. Zamestnáš cudzinca a bude pracovať v Talianku. Prikladám Ti link, ktorý o tom pojednáva.
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-1370.html
    to som všetko prešla, riešenie nenachádzam

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuveska Pozri príspevok
    Klient práve odtiaľ uteká vraj z dôvodu vyššieho daňového zaťaženia. Ruší svoju taliansku živnosť a chce robiť v Taliansku ako slovenská firma - zdaňovať v SR.
    A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.

    zuveska je offline (nepripojený) zuveska

    zuveska
    smith Pozri príspevok
    A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.
    V SR bude fungovať ako PO, ale nejedná sa o majiteľa spoločnosti - spoločníka a konateľa v jednom, ale o ďalšieho zamestnanca.

    zuveska je offline (nepripojený) zuveska

    zuveska
    smith Pozri príspevok
    A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.
    Druhým zamestnancom by mala byť aj jeho manželka - trvalý pobyt má tiež v Taliansku, prechodný v SR.

    Calinka je offline (nepripojený) Calinka

    Calinka
    JankaO Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru možno zamestnanť cudzinca na PP v SR a to upravuje zákon 5/2004, na ktorý sa odvoláva Zákonník práce v paragrafe o zamestnávaní cudzincov. Tento sa ale vzťahuje len na pracovné pomery, kedy zamestnanec a zamestnávateľ musí spĺňať podmienky v z.č. 5/2004. Jefiným východiskom podľa mňa je takéhoto človeka zamestnať na dohodu. Vtedy nemusia byť splnené podminky dané v 5/2004. paaa
    ja by som potrebovala zamestnať občana ČR na Dohodu o vykonaní práce. Jedná sa o korektúry, ktoré majú robiť českí učitelia popri zamestnaní. Prácu by vykonávali doma. Čo všetko musím vybaviť? Kde sa im tieto peniaze budú zdaňovať? Mám ich vôbec nahlasovať u nás na Sociálnu poisťovňu, keď nebudú odvázdať žiadne odvody?

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Ahojte,

    prosím pomôžte najsť najvhodnejšiu formu spolupráce s človekom, ktorý žije v Turecku a tam by mal pracovať pre našu slovenskú firmu. V Turecku je nezamestnaný a nema tam ani živnosť.

    Je možné s nim uzatvoriť pracovný pomer - pracovnú zmluvu ako s cudzincom ak ked na Slovensku väčšinou nebude? Na zamestnanie cudzinca potrebujeme potvrdenie o prechodnom pobyte, ale on tu byvať nebude... Ak by bol zamestnaný ako cuzdinec, potom ho vyslať na pracovnú cestu?

    Je možné s nim uzatvoriť dohodu o vykonaní práce? aké sú tam potom podmienky čo sa týka prihlasovania do soc. poistovne a zdanenia? Ak je dohoda vobec možna...

    Ďalšia, možnosť je že si otvorí živnosť v Turecku a bude prácu robiť dodávateľskym spôsobom, ale to je väčšia zaťaž na neho a tiež nevieme do kedy bude spolupráca trvať ak to nepôjde ako ma...

    ďakujem za každy názor...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.