Zavrieť

Porady

vklad zakladateľa n.o.

Prosím o radu, ako zaúčtovať peňažný vklad zakladateľa n.o. v jedn.účtovníctve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    krajc je offline (nepripojený) krajc

    krajc
    POPROSÍM O INFORMÁCIE OHĽADOM ZALOŽENIA NADÁCIE NA PODPORU TALENTOVANÝCH ŠPORTOVCOV.
    Ďakujem. P. Krajč

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Treba si pozriet zakon o nadaciach. Tam je dolezite nadacne imanie, povinnost viest podvojne uctovnictvo, overenie zavierky auditorom. Podstata nadacie spociva v zhromazdovani a naslednom rozdelovani majetku. V zakone sa tiez docitate ze nadacia zo zakona nemoze podnikat.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Nie pardon, moja odpoved patrila panovi, ktory sa pytal na zalozenie nadacie. Pre neziskove organizacie plati :
    Zákon č. 213/1997 Z.z. v znení novely zákona č. 35/2002 Z.z. definuje neziskovú organizáciu ako právnickú osobu, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok a ktorej zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov a musí sa použiť v celom rozsahu na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb.

    Novela zákona č. 35/2002 Z.z. zaviedla definíciu neziskovej organizácie tak, aby boli zrejmé obidva základné definičné znaky tejto právnej formy, a to poskytovanie všeobecne prospešných služieb ako predmet činnosti neziskovej organizácie a neziskovosť ako základné kritérium fungovania neziskovej organizácie.

    V porovnaní s pôvodnou právnou úpravou sa definícia neziskovej organizácie doplnila o princíp neziskovosti. Vyjadrenie tohto princípu v definícii má význam najmä z toho dôvodu, že odlišuje neziskovú organizáciu od podnikateľských subjektov, ktoré tiež môžu poskytovať podobné služby.

    Podstata princípu neziskovosti spočíva v tom, že hoci nezisková organizácia môže okrem poskytovania všeobecne prospešných služieb vykonávať samostatne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť aj ďalšiu činnosť za účelom dosiahnutia zisku, táto jej činnosť nesmie priamo či nepriamo viesť k materiálnemu prospechu jej zakladateľov, členov orgánov ani zamestnancov. Zisk po zdanení musí nezisková organizácia použiť na poskytovanie všeobecne prospešných služieb, na ktoré bola založená.

    Novela zákona upravila oblasť všeobecne prospešných služieb len príkladmo. Pod všeobecne prospešnými službami zákon rozumie najmä poskytovanie zdravotnej starostlivosti, poskytovanie sociálnej pomoci a humanitnú starostlivosť, tvorbu, rozvoj, obnovu a prezentáciu duchovných a kultúrnych hodnôt, tvorbu a ochranu životného prostredia, služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti, zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu.

    Zmena sa zrealizovala z dôvodu, že pojem "všeobecne prospešné služby" je veľmi dynamický a jeho vecná stránka bude vždy flexibilná. Demonštratívne vymedzenie všeobecne prospešných služieb umožní neziskovým organizáciám pôsobiť v širokom rozsahu aktivít prinášajúcich verejnosti všeobecný prospech.

    Nezisková organizácia vzniká registráciou na krajskom úrade. Súčasťou návrhu je zakladacia listina, štatút a čestné vyhlásenie zakladateľov. Inštitút "zakladateľskej zmluvy" sa novelou zákona nahradil inštitútom "zakladacej listiny". V praxi sa ukázalo, že nie je potrebné a ani vhodné, aby zakladatelia na založenie neziskovej organizácie uzatvárali zmluvu. Pre samotný akt založenia neziskovej organizácie postačí, ak zakladatelia podpíšu zakladaciu listinu, ktorá musí obsahovať údaje uvedené v zákone. Vzhľadom na význam zakladacej listiny sa vyžaduje úradné osvedčenie pravosti podpisov všetkých zakladateľov neziskovej organizácie. Štatút musí byť podpísaný všetkými zakladateľmi. V čestnom vyhlásení musia zakladatelia uviesť údaje o tom, v ktorých neziskových organizáciách pôsobili alebo pôsobia ako zakladatelia alebo členovia orgánov neziskovej organizácie.

    Návrh na zápis do registra obsahuje názov a sídlo, účel založenia a druh všeobecne prospešných služieb, meno a priezvisko a trvalý pobyt, resp. názov a sídlo zakladateľov, peňažné a nepeňažné vklady jednotlivých zakladateľov, meno, priezvisko a trvalý pobyt riaditeľa neziskovej organizácie a v prípade, ak sa nezakladá na určitý čas, aj čas na aký sa organizácia zakladá.

    Novela zákona o neziskových organizáciách reagovala aj na problémy, ktoré v praxi vznikali so zaregistrovaním neziskových organizácií, ktoré mali poskytovať služby, ktorých podmienky poskytovania upravujú osobitné právne predpisy.

    Ak má nezisková organizácia poskytovať služby upravené osobitnými predpismi, je povinná do 30 dní od splnenia podmienok ustanovených týmito osobitnými predpismi preukázať ich splnenie registrovému úradu. V praxi môže ísť o poskytovanie sociálnej pomoci alebo poskytovanie zdravotníckej starostlivosti.

    Od 1. marca 2002 registrový úrad zaregistruje neziskovú organizáciu a neskúma splnenie podmienok na poskytovanie služieb upravených osobitnými právnymi predpismi. Ak nezisková organizácia má poskytovať služby upravené osobitnými predpismi, je povinná do 30 dní od splnenia podmienok ustanovených osobitnými predpismi preukázať ich splnenie registrovému úradu. Nesplnenie tejto povinnosti zo strany neziskovej organizácie zakladá dôvod na zrušenie takejto organizácie.

    V prípade, ak nezisková organizácia neposkytuje všeobecne prospešné služby dlhšie ako 12 mesiacov, ak nespĺňa podmienky na poskytovanie služieb podľa osobitných predpisov alebo ak sú výdavky (náklady) neziskovej organizácie neprimerane vysoké voči rozsahu poskytovaných všeobecne prospešných služieb, súd na návrh štátneho orgánu alebo osoby, ktorá osvedčí právny záujem, rozhodne o zrušení neziskovej organizácie.

    Novela zákona súčasne určila, že ak nezisková organizácia bola zrušená súdom z dôvodu neprimerane vysokých výdavkov, môžu osoby, ktoré boli jej zakladateľmi alebo členmi jej orgánov, založiť ďalšiu neziskovú organizáciu najskôr po uplynutí troch rokov od vyporiadania záväzkov.

    Najvyšším orgánom neziskovej organizácie je správna rada, ktorá volí a odvoláva riaditeľa, ktorý je štatutárnym orgánom organizácie, schvaľuje rozpočet neziskovej organizácie, schvaľuje ročnú účtovnú závierku a výročnú správu o činnosti a hospodárení a pod.

    Kontrolným orgánom neziskovej organizácie je dozorná rada (revízor). Kontrolný orgán preskúmava ročnú účtovnú závierku a výročnú správu, kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov, upozorňuje správnu radu na zistené nedostatky a podáva návrhy na ich odstránenie.

    Dozorná rada musí byť ustanovená, ak majetok neziskovej organizácie je vyšší ako päť miliónov Sk alebo ak súčasťou jej majetku je prioritný majetok. Ak nie je ustanovená dozorná rada, jej pôsobnosť vykonáva revízor.

    Majetok neziskovej organizácie sa môže použiť len v súlade s podmienkami určenými v zakladateľskej listine alebo v štatúte a na úhradu výdavkov (nákladov) neziskovej organizácie. Výšku výdavkov neziskovej organizácie určuje správna rada každoročne v rozpočte v miere nevyhnutnej na zabezpečenie činnosti neziskovej organizácie.

    Zákon č. 35/2002 Z.z. zaviedol inštitút prioritného majetku. Prioritným majetkom je tá časť majetku, ktorú vkladá štát ako zakladateľ alebo spoluzakladateľ do neziskovej organizácie podľa osobitného zákona, určená výlučne na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb. Inštitút prioritného majetku bol vytvorený z dôvodu začatia procesu transformácie štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií na neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby.

    Prioritný majetok nemožno založiť ani inak ho použiť na zabezpečenie záväzkov neziskovej organizácie alebo tretej osoby, nemožno ho predať, darovať ani prenechať do nájmu alebo do výpožičky.

    Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby je podobne ako nadácia povinná vypracovať výročnú správu. Výročná správa okrem iného obsahuje prehľad činností vykonávaných v kalendárnom roku, ročnú účtovnú závierku, prehľad o peňažných príjmoch a výdavkoch a pod. Jeden výtlačok výročnej správy zasiela nezisková organizácia registrovému orgánu do 15. júla príslušného kalendárneho roka.

    Zákon stanovuje pre neziskovú organizáciu povinnosť viesť vo svojom účtovníctve oddelene výnosy a náklady spojené so všeobecne prospešnými službami, výnosy a náklady spojené s podnikateľskou činnosťou. Ak dotácie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu obce alebo štátneho fondu prekročia ročne jeden milión korún, prípadne všetky príjmy neziskovej organizácie prekročia päť miliónov korún, ročná závierka musí byť overená audítorom. V tomto prípade je organizácia povinná zaslať do15. apríla výtlačok ročnej účtovnej závierky overenej audítorom na zverejnenie v Obchodnom vestníku.

    Zákon č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby povoľuje týmto organizáciám podnikať za podmienky, že touto činnosťou sa dosiahne účelnejšie využitie jej majetku a nebude ohrozená kvalita, rozsah a dostupnosť služieb, pre ktoré bola organizácia založená.

    Zisk z podnikania nesmie byť použitý v prospech zakladateľov, členov orgánov neziskovej organizácie ani jej zamestnancov a musí byť v celom rozsahu po zdanení použitý na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb. Predmetný zákon súčasne stanovuje, že nezisková organizácia sa nemôže zúčastňovať na podnikaní iných osôb a nemôže uzatvárať zmluvu o tichom spoločenstve.

    Evli je offline (nepripojený) Evli

    Evli
    Prosím o radu, ako zaúčtovať vklad zakladateľa v neziskovej organizácii v podvojnom účtovníctve. Treba tieto vklady tiež evidovať ako záväzok?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Mysli sa tym vklad na nejake operativne nakupy kym pridu prve prijmy alebo vklad ako vklad zriadovatela a teda vklad do zakladneho imania ?

    Evli je offline (nepripojený) Evli

    Evli
    Myslím tým tú prvú možnosť, teda kým prídu prvé príjmy. Zaujíma ma ale aj druhá možnosť vklad do základného imania. Kedy by to bolo?

    Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

    Maxima25
    prosim vas, ak nadacia vznikla v aprili 2007, nic nevykonavala, nic neprijala, a jedinymi dokladmi su len pridelenie ico a nadacna listina, a splatene nadacne imanie v hotovosti - ake povinnosti mi vyplyvaju pri podani dp 2007??
    podavam dp - vzor pre PO
    vykazy pre no - vsetky riadky 0
    mam povinnost auditu?? a dokedy treba vyrocnu spravu?? (toto som zatial vycitala z porady )

    adaja je offline (nepripojený) adaja

    adaja
    victoria Pozri príspevok
    Mysli sa tym vklad na nejake operativne nakupy kym pridu prve prijmy alebo vklad ako vklad zriadovatela a teda vklad do zakladneho imania ?
    Vidím, že si zbehlá v neziskovkách, možno mi poradíš aj z "druhej" strany, ako zaúčtovať vklad zakladateľa n.o., ktorým je s. r. o., t.j. s.r.o. založila n.o. a vložila do nej finančné prostriedky ako ako vklad zakladateľa, v n.o. je to zaúčtované na do konca roku 2007 na 901 a od začiatku roka 2008 na 411 ako základné imanie.
    Ďakujem.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Vklad spoločníka upísaný 043/367
    Splatenie nepeňažného vkladu 367/079
    Po zápise do obch.registra 06./043 (069)
    Účet 06. sa na konci účtovného obdobia preceňuje cez účet 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov.
    Ale ako zaúčtovať peňažný vklad zakladateľa neziskovej organizácie v hotovosti 211/411
    a potom ako zaúčtovať keď si ich ten zakladateľ o 14 dní vyberie z pokladne, teda ich iba požial.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    No ale potom to nie je vklad zakladatela ale financna vypomoc kratkodoba ucet 249xxx.

    74Sisa je offline (nepripojený) 74Sisa

    74Sisa
    Poprosim o pomoc pri uctovani neziskovej organizacie, v ktorych som uplny novacik - pri zalozeni zakladatel vlozil penazny vklad, ktory bol uhradeny na bankovy ucet spolocnost, mohla by som to zauctovat 358/411 a nasledne 221/358?

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Prosím o Vašu pomoc, začínam účtovať neziskovú organizáciu založenú za účelom poskytovania vzdelávania, výchovy a rozvoja telesnej výchovy v oblasti šachu so zameraním na výchovu mladej generácie i dospelých organizovaním tréningových aktivít a športových podujatí, súťaží, turnajov a ich materiálno-technické a organizačné zabezpečenie (t.j. zo štatútu n.o.) Založená bola zakladacou listinou zo dňa 4.2.2009. Zakladateľ n.o. vložil vklad v hotovosti do pokladne vo výške 500 Eur a vklad na bankový účet n.o. vo výške 200 Eur (predpokladám, že pôjde o dar z jeho strany, ktorý nepodlieha zdaneniu, ale je potrebné pripraviť darcovskú zmluvu s n.o.)Účtujem v JU. Okrem príjmov z darovania nemá n.o. iné príjmy. Nevyberá členské príspevky. Náklady taktiež nie sú predmetom dane, zakladateľ prepláca členom klubu PHM v zmysle štatútu (internej smernice) spotrebovanú PHM, nakoľko jazdia po súťažiach vlastnými motorovými vozidlami. Je tento postup zatiaľ podľa Vás správny, ako uvažujem? Ďakujem.
    Naposledy upravil Kelis : 16.03.10 at 06:28

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.