Zavrieť

Porady

Živnosť popri TPP

Uvažujem o živnosti popri zamestnaní v dodávke, montáži, oprave, servise elektrotechnických zariadení a elektroinštalácií s vypracovaním projektovej dokumentácie. Tvorba SW a vizualizácií. Pre elektro mám § 24 vyhl 718 a § 8 vyhl. 51. Prosím o radu:
1 čo si napísať do ŽL a na aké kolky sa pripraviť
2 aké odvody budem platiť
3 musím mať podnikateľský účet, alebo stačí môj osobný účet kde mám aj iné platby
4 ako to bude s účtovníctvom / v mojom prípade to bude externá učt. /
Za radu ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    okeratop Pozri príspevok
    Uvažujem o živnosti popri zamestnaní v dodávke, montáži, oprave, servise elektrotechnických zariadení a elektroinštalácií s vypracovaním projektovej dokumentácie. Tvorba SW a vizualizácií. Pre elektro mám § 24 vyhl 718 a § 8 vyhl. 51. Prosím o radu:
    1 čo si napísať do ŽL a na aké kolky sa pripraviť
    2 aké odvody budem platiť
    3 musím mať podnikateľský účet, alebo stačí môj osobný účet kde mám aj iné platby
    4 ako to bude s účtovníctvom / v mojom prípade to bude externá učt. /
    Za radu ďakujem
    Do SP začneš platiť až po podaní pvého DP t.j. ak začneš podnikať v tomto roku tak DP si budeš podávať do 31.03.2009 a do SP budeš platiť až od 01.07.2009.
    Odporúčam mať podnikateľský účet a nemiešať osobné s podnikateľkým.
    Ohľadom účtovníctva ak budeš mať externú účtovníčku, tá Ťa usmerní ako s ňou najlepšie spolupracovať.

    Ali 33 je offline (nepripojený) Ali 33

    Ali 33
    do živ. listu si daj toto:

    1)Montáž, rekonštrukcie, údržba elektrických zariadení
    2)
    Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených elektrických zariadení v rozsahu: na elektrických zariadeniach do 1000 V, na bleskozvodoch v objektoch triedy A
    alebo nad 1000 V na bleskozvodoch v objektoch triedy(B,B1) podla toho čo maš na osvedčeni

    okeratop je offline (nepripojený) okeratop

    okeratop
    Ďakujem, ak som dobre pochopil situáciu tak:
    1 podľa všetkého na ŽL budem mať viazanú živnosť podľazákona č. 455/1991 Zb.v znení neskorších predpisov a prílohy č.2, kde som nenašiel presne to znenie ako som uviedol ale body 2 a 5 skupiny 202 sú príbuzné
    2 odvody : z TPP mi bude robiť odvody zamestnávateľ a z príjmov cez živnosť ja
    3 učet rozdeliť
    4 učtovníčka externá

    Je to tak ??? Vďaka. Príjemný deň.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    okeratop Pozri príspevok
    Ďakujem, ak som dobre pochopil situáciu tak:
    1 podľa všetkého na ŽL budem mať viazanú živnosť podľazákona č. 455/1991 Zb.v znení neskorších predpisov a prílohy č.2, kde som nenašiel presne to znenie ako som uviedol ale body 2 a 5 skupiny 202 sú príbuzné
    2 odvody : z TPP mi bude robiť odvody zamestnávateľ a z príjmov cez živnosť ja
    3 učet rozdeliť
    4 učtovníčka externá

    Je to tak ??? Vďaka. Príjemný deň.
    Malá podotázka: V zamestnaní vykonávaš tú istú prácu, ktorú chceš aj na živnosť? Ak áno potom potrebuješ mať súhlas od zamestnávateľa.

    okeratop je offline (nepripojený) okeratop

    okeratop
    Ali33 dík ale chýba vypracovanie projektovej dokumentácie a tvorba SW a vizualizácií. To asi ,ak by som mal len to čo si napísal nemôžem fakturovať.

    okeratop je offline (nepripojený) okeratop

    okeratop
    Smith V prac. zmluve nemám žiadny bod kde mi zamestnávateľ zakazujem podnikať a firma nepodniká v tomto smere. Zatiaľ mám ústny súhlas ,ale ak sa rozhodnem tak tento si vyžiadam písomný.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    okeratop Pozri príspevok
    Smith V prac. zmluve nemám žiadny bod kde mi zamestnávateľ zakazujem podnikať a firma nepodniká v tomto smere. Zatiaľ mám ústny súhlas ,ale ak sa rozhodnem tak tento si vyžiadam písomný.
    Je to najlepšie mať písomne, predídeš prípadným neskôrším komplikáciam.

    maverick27 je offline (nepripojený) maverick27

    maverick27
    Ja mam tiež otázku k danej téme,na prdošlej strane,čo sa týka poplatkov bola spomenutá iba SP.Do ZP sa neodvádze keď je SZČO popri zamestnaní?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    maverick27 Pozri príspevok
    Ja mam tiež otázku k danej téme,na prdošlej strane,čo sa týka poplatkov bola spomenutá iba SP.Do ZP sa neodvádze keď je SZČO popri zamestnaní?
    AK je predpoklad, že zo živnosti bude mať vysoký zisk, tak sa oplatí dobovoľne platiť, aby nevznikol vysoký nedoplatok. Inak platí, že bude musieť podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a podľa výsledku doplatiť poistné za predchádzajúci rok. A potom je možné, že vznikne aj povinnosť platiť aj popri zamestní.

    maverick27 je offline (nepripojený) maverick27

    maverick27
    O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    maverick27 Pozri príspevok
    O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?
    Do ZP sa prihlásiš ako szčo- poistený z iného dôvodu (zamestnanie).

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    maverick27 Pozri príspevok
    O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?
    Do ZP sa prihlásiš a určíš si preddavky aké chceš - napr. nula.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.