Zavrieť

Porady

Sociálna poisťovna a zač. živnostník

Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
trainee Pozri príspevok
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?
Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
trainee Pozri príspevok
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?
Samozrejme že na SP treba zájsť a prihlásiť sa ako SZČO - tam ti presne povedia, čo treba platiť, resp. koľko si môžeš platiť dobrovoľne.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sway Pozri príspevok
Samozrejme že na SP treba zájsť a prihlásiť sa ako SZČO - tam ti presne povedia, čo treba platiť, resp. koľko si môžeš platiť dobrovoľne.
No v roku začatia nie je potrebné ísť na SP.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
smith Pozri príspevok
Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk

smithko a prihláška? - poštou ano? , tak si to myslel?
0 0
trainee trainee

trainee je offline (nepripojený) trainee

smith Pozri príspevok
Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk
tam som to nenasiel, myslim, konkretne pre zacinajucich zivnostnikov

je tam len cosi ako:

prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sway Pozri príspevok
smithko a prihláška? - poštov ano? , tak si to myslel?
Nechce platiť odvody dobrovoľne (viď zadanie), tak ho nepletme.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dobrovoľne sa poistiť môžeš - povinnosť Ti vyplýva až po podaní DP...ak prekročíš stanovený limit. Potom pozor,keď Ti vznikne aj povinnosť platiť, aby si neplatil dobrovoľné a povinné súčasne, ale nič tomu nebráni, ak chceš platiť ...môžeš ..aj dobrovoľné aj povinné.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
trainee Pozri príspevok
tam som to nenasiel, myslim, konkretne pre zacinajucich zivnostnikov

je tam len cosi ako:

prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,
akurát to pozerám aj ja,
ja to chápem tak, že pri založení živnosti ti vzniká poistenie, to že neplatíš je druhá vec... si poistencom ako SZČO - neviem čo si v tejto chvíli, či zamestnanec, alebo nezamestnaný...., teda by som určite Registračný list vypísala a doručila Soc.poisťovni.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zákon o sociálnom poistení
461/2003 Z.z.


úplné znenie po novele: 555/2007 Z.z.





§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby


(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sway Pozri príspevok
akurát to pozerám aj ja,
ja to chápem tak, že pri založení živnosti ti vzniká poistenie, to že neplatíš je druhá vec... si poistencom ako SZČO - neviem čo si v tejto chvíli, či zamestnanec, alebo nezamestnaný...., teda by som určite Registračný list vypísala a doručila Soc.poisťovni.
Nerobil by som to, lebo SP ho zaregistruje ako dobrovoľne poistenú osobu, a ani o tom vedieť nebude. A o pár rokov sa SP ozve, že je dlžný na poistnom.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pozri si toto trainee:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...=2&eventid=309

A ešte niečo ...do ZP máš povinnosť prihlásiť sa hneď.
0 0
trainee trainee

trainee je offline (nepripojený) trainee

na strankach podnikajte.sk je toto:

Náš tip: V prípade, že zakladáte živnosť prvý krát nie je potrebné ísť do Sociálnej poisťovne nahlásiť začiatok podnikania. Do Sociálnej poisťovne prídete až so svojím prvým daňovým priznaním k dani z príjmov.

teraz neviem, na portal.gov.sk je toto:

Čo sa týka sociálneho poistenia (dôchodky, nezamestnanosť) – tak isto musíte ísť nahlásiť do Sociálnej poisťovne začiatok podnikania. Sociálne poistenie je však pre vás minimalne v prvom roku len dobrovoľné (v ďalších rokoch závisí od dosiahnutých príjmov).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Jednoznačne by som nešiel. Presne z dôvodu, že môže registrovať ako dobrovolného. Veď SP nemá peniaze na dôchodky, tak musia nahánať "klientov" - poistencov, aby mohli vybrať čo najviac na odvodoch a na pokutách.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
OK.
Som múdrejšia aj ja, kukla som poprikladané.

0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj hruby prijem , (NIE čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) ) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
napríklad ak živnosť vznikla 15.1.08 , výpis z DP za rok2008 treba do SP doniesť do 30.6.2009, a ak budú príjmy vyššie, tak potom poistenie vznikne od 1.7.2009,ale ak živnosť vznikla napríklad 20.11.07, výpis z DP za rok 2007 donesieš do 30.6. 2008, a povinná účasť sa bude posudzovať od 1.7.08. nech dosiahneš príjmy z podnikania 250 000 a tvoje výdavky budú 200 000, čiastkový základ dane je 50 000 . minimálna mzda je 8100, takže hranica pre povinnú účasť na poistení je viac ako 12*8100 (97200), od 1.7. ti vznikne povinná účasť a musíš podať prihlášku.
toľko k povinnej účasti živnostníka, ak by si predsa len chcel platiť odvody už teraz môžeš sa prihlásiť dobrovoľne, toto poistenie vzniká dňom podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky, a ak sa prihlásiš platiť musíš. potom už musíš dávať pozor na podanie odhlášky,lebo vznikom povinného poistenia k 1.7. alebo keď ti vznikne povinné poistenie zamestnanca ,toto dobrovoľné poistenie ti automaticky nezanikne, a SP bude poistné žiadať až do dňa podania odhlášky.
Naposledy upravil Janaex : 24.01.08 at 18:41 Dôvod: chyba v texte
0 0
trainee trainee

trainee je offline (nepripojený) trainee

vdaka za vycerpavajuce odpovede a priklady.

Dnes som bol v SP sa spytat osobne, pojdem tam az so svojim prvym danovym priznanim
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hoci som na stránke SP ešte nenašla výpis z daňového priznania za rok 2007, na pobočke SP v PD som ho dnes už dostala /nemám skener, aby som ho mohla prilepiť.../

-----
Veronika
0 0
synko synko

synko je offline (nepripojený) synko

Janaex Pozri príspevok
rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
napríklad ak živnosť vznikla 15.1.08 , výpis z DP za rok2008 treba do SP doniesť do 30.6.2009, a ak budú príjmy vyššie, tak potom poistenie vznikne od 1.7.2009,ale ak živnosť vznikla napríklad 20.11.07, výpis z DP za rok 2007 donesieš do 30.6. 2008, a povinná účasť sa bude posudzovať od 1.7.08. nech dosiahneš príjmy z podnikania 250 000 a tvoje výdavky budú 200 000, čiastkový základ dane je 50 000 . minimálna mzda je 8100, takže hranica pre povinnú účasť na poistení je viac ako 12*8100 (97200), od 1.7. ti vznikne povinná účasť a musíš podať prihlášku.
toľko k povinnej účasti živnostníka, ak by si predsa len chcel platiť odvody už teraz môžeš sa prihlásiť dobrovoľne, toto poistenie vzniká dňom podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky, a ak sa prihlásiš platiť musíš. potom už musíš dávať pozor na podanie odhlášky,lebo vznikom povinného poistenia k 1.7. alebo keď ti vznikne povinné poistenie zamestnanca ,toto dobrovoľné poistenie ti automaticky nezanikne, a SP bude poistné žiadať až do dňa podania odhlášky.
Mna by zaujimalo, co sa stane ak podnikam od roku 2007, z danoveho priznania vyplynie, ze neprekrocim hranicu 97200 (12*8100). Od 01.07.2008 teda budem nadalej oslobodeny od platenia do SP ?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Ak to dobre viem,aj my sme boli takto, od 1.7.2008 platíš odvody z minimálnej mzdy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzy Pozri príspevok
Ak to dobre viem,aj my sme boli takto, od 1.7.2008 platíš odvody z minimálnej mzdy.
Ak sa vyjadruješ k predchádzajúcemu príspevku - nesúhlasím. Keď v roku 2007 nedosiahne príjem prevyšujúci 12-násobok min.mzdy, povinné odvody do SP nebude platiť ďalší rok.

-------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať