Zavrieť

Porady

Vplyv luny

Téma pre tých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o pôsobení mesiaca na náš každodenný život, ktorí si chcú uľahčiť niektoré činnosti, sú prístupný niečomu novému a radi si niečo nové vyskúšajú. Nájde sa snáď dosť ľudí, ktorí sa pôsobením mesiaca už zaoberali, hoci aj okrajovo a tak spoločne by sme si mohli odovzdávať skúsenosti. Nebude sa to týkať len záhradkárčenia,ale aj napr.vplyvov na výživu, na chod domácnosti, telesnú hygienu a mnohé iné oblasti. Takže pripravené, téma je pre všetkých otvorená
Usporiadat
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Keďže je taký fajn nečas na záhradu, tak by som chcela prispieť pár radami o vzájomnom pôsobení rastlín. Je známe, že niektoré rastliny keď sú v tesnom susedstve vplývajú na seba priaznivo a iné zas brzdia rast svojich susedov. Ja si stále urobím približný plán čo k čomu nasiať alebo vysadiť a snažím sa vyhnúť tým najhorším kombináciám. Dávnejšie som sa dostala k jednej publikácii biozáhradkárenia a odvtedy sa týmito skvelými radami riadim, nepoužívam chémiu a tým šetrím životné prostredie,ale aj svoje zdravie. Podotýkam že mám len takú menšiu zeleninovú záhradku s niekoľkými ovocnými stromami. Skúsim to spísať nejak na pokračovanie. Snáď sa to podarí, budem sa snažiť ( veľmi)
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Sorry, tak až zajtra. Ešte stále je ubúdajúci mesiac - vhodné obdobie na strihanie stromov a kríkov, zajtra vhodné vysiať reďkovku ( kto má sklenník ), lebo mesiac je v znamení kozorožca - dni koreňov - vhodné na prihnojenie rastlín so slabou koreňovou sústavou.
0 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

prispejem aj ja svojou skúsenosťou.
Obyčajné muškáty neoblubojú ťahavé. Ale Ťahavým obyčajné nevadia. Mám to odskúšané. Keď aj na jar vyzerajú byť pekné ale potom zaostanú a nie sú také krásne ako tie čo sô vysadené -nepomiešané.
0 0
vasulka vasulka

vasulka je offline (nepripojený) vasulka

mam rada život
Moja rada na presádzanie črepníkových rastlín,stromov/mladé i staré/,kríky,živé ploty,sadenice atď. Znamenie PANNY- VŽDY a v dorastajúcom mesiaci VŽDY s výnimkou VODNÁRA A SPLNU.
V naši zahrade sme takto presadzali na jeseň 5ročné smreky. Napriek neprajnosti susedov sa pekne uchytili.Prajem vám veľa úspechov v presádzaní.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
baniz,

oceňujem tvoju snahu
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

hanelie, ďakujem, dajme tomu je to môj taký malý relax.
0 0
rybanka rybanka

rybanka je offline (nepripojený) rybanka

baniz Pozri príspevok
Keďže je taký fajn nečas na záhradu, tak by som chcela prispieť pár radami o vzájomnom pôsobení rastlín. Je známe, že niektoré rastliny keď sú v tesnom susedstve vplývajú na seba priaznivo a iné zas brzdia rast svojich susedov. Ja si stále urobím približný plán čo k čomu nasiať alebo vysadiť a snažím sa vyhnúť tým najhorším kombináciám. Dávnejšie som sa dostala k jednej publikácii biozáhradkárenia a odvtedy sa týmito skvelými radami riadim, nepoužívam chémiu a tým šetrím životné prostredie,ale aj svoje zdravie. Podotýkam že mám len takú menšiu zeleninovú záhradku s niekoľkými ovocnými stromami. Skúsim to spísať nejak na pokračovanie. Snáď sa to podarí, budem sa snažiť ( veľmi)
Ahoj, vedela by si povedať, ktoré rastliny sa vyslovene neznášajú, ja viem, že napríklad k jahodám sa hodí cesnak.
O tých muškátoch som nevedela, ja bežne sadím oboje spolu a nepostrehla som, že by to jednému druhu nevyhovovalo.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Začnem so zemiakmi. Podľa dávnych skúseností by sa mali sadiť na zelený štvrtok. Neviem či to však bude možné toho roku, lebo to je už 20.3. A základné pravidlo je že pôdy sa treba dotknúť až keď sa nelepí na topánky.
Sadenie a siatie pri ubúdajúcom mesiaci v dňoch koreňov
( býk,panna,kozorožec )
Vhodná kombinácia pre ZEMIAKY: cesnak, fazuľa, kaleráb, kukurica, mrkva, šalát. Niekoľko sadeníc kôpru na hriadke - zemiaky majú lahodnejšiu chuť.
MRKVA: hrach, reďkovka,kôpor - medzi radmi mrkvy podpuruje jej rast a odpudzuje škodcov. cibuľa a cesnak odpudzujú vrtivku mrkvovú. Paradajky ako susedná rastlina zabraňuje červivosti mrkvy a mrkva má ochranná vplyv na paradajky. Vhodné je siať 1 rad mrkva, 1 rad cibuľa alebo cesnak mrkva odpudzuje kvetárku cibuľovú.
Kaleráb : cvikľa, fazuľa, hrach, mrkva, pór, reďkovka, šalát, špenát, zeler, zemiaky. Veľmi nevhodná kombinácia je s paradajkami
Cvikľa . fazuľa kríčková, hrach, hlúboviny, šalát a uhorky.
Cibuľa: cvikľa, jahody, mrkva, kôpor, reďkovka, paradajky, šalát, uhorky, petržlen - vplýva na lahodnejšiu chuť cibule. Cibuľa a cesnak odpudzujú myši a slimáky. Nevhodná komb.:s fazuľou, hrachom, hlúbovinami príp. rebarborou.
Cesnak: cvikľa, jahody, mrkva, uhorky, ovocné stromy. Paradajky majú priaznivý vplyv na dobrý rast cesnaku. Nevhodná komb.:fazuľa, hrach, hlúboviny
Reďkovka: hrach, jahody, fazuľa, hlúboviny, mrkva, petržlen, paradajky, špenát, šalát chráni reďkovku pred kvetárkou a drobčíkmi. Nevhodná komb.: s tekvicou a uhorkami
Petržlen:cibuľa, jahody, mak, reďkovka, paradajka ako susedná plodina zabraňuje červivosti petržlenu. Nevhodná komb.: s hlávkovým šalátom
0 0
vasulka vasulka

vasulka je offline (nepripojený) vasulka

mam rada život
rybanka,okopírovala som ti z knihy,ktoré sú priaznivé rastlinné spoločenstvá.V.
skenovat0001 kopie.jpg  
skenovat0002 kopie.jpg  
1/1
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

rybanka Pozri príspevok
Ahoj, vedela by si povedať, ktoré rastliny sa vyslovene neznášajú, ja viem, že napríklad k jahodám sa hodí cesnak.
Mimoradne nepriaznivé sú:
fazuľa s cibuľou,
kapusta a kel s cibuľou
zemiakmi s cibuľou
červená kapusta s paradajkami
petržlen s hlávkovým šalátom
paradajky s hrachom
hrach s fazuľou

Ja medzi jahody stále pichnem nejaký ten cesnak, chráni totiž jahody pred plesňou, je to taký dezinfekčný prostriedok.
0 0
vasulka vasulka

vasulka je offline (nepripojený) vasulka

mam rada život
baniz,ďakujem ti za súhlas a je od teba pekné,že to všetkým na Porade tak múdro píšeš.
Prajem ti pekný deň! V.
0 0
rybanka rybanka

rybanka je offline (nepripojený) rybanka

Ďakujem, naštastie nič z toho som pri sebe nemala. Len neviem, prečo mi nechce nikdy výjsť petržlen.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

S petržlenom sú trampoty ale skús ho siať pri ubúdajúcom mesiaci v dňoch koreňov a medzi cibuľu. Mne sa darí petržlen keď mám vlastné semienka, keď nejaký zabudnem na jeseň na hriadke a 2.rok mi nrastie.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Listová zelenina - siatie v dňoch listu pri dorastajúcom mesiaci - rak, škorpión a ryby. Výnimka je hlávkový šalát, ktorý treba siať a sadiť pri ubúdajúcom mesiaci a nikdy nie v dňoch panny.
Bazalka - priaznivé spoločenstvo s cukinou, uhorkami a ďalšími zeleninami vysievanými v máji, zlepšuje úrodnosť. Taktiež chráni zdravotný stav uhoriek.
Kapusta, kel- cvikľa, uhorky, hrach, fazuľa, reďkovka, šalát, špenát, zeler, zemiaky v susedstve priaznivo ovplyvňujú rast kapusty, zeler chráni hlúboviny pred larvami mlynárika kapustového a drobčíkmi, niekoľko paradajok v hriadke je vhodných na odpudzovanie škodcov - odpudzujú svojou vôňou
nevhodná kombinácia - cesnak, cibuľa, jahody, kombinácia rôznych hlúbovín
Pažítka - cibuľa, jahody, hlúboviny, mrkva, petržlen, paradajky, reďkovka, šalát, uhorky, zeler - vhodná na lemovanie hriadok s jahodami, lebo odpudzuje hmyz a chráni pred plesňou, priaznivo pôsobí aj na ruže. Nevhodná komb. - hrach, fazuľa a kôpor
Šalát hlávkový - cibuľa,cvikľa, jahody, hrach, kaleráb, hlúboviny, kôpor, kukurica, mrkva, pór, paradajky, reďkovka, uhorky. Šalát z priameho výsevu je zdravší a odolnejší ako zo sadeníc
Nevhodná komb. - petržlen a zeler
Špenát - cvikla, fazuľa, jahody, hlúboviny, paradajky, šalát, zemiaky - reďkovka odpudzuje vošky.
Nevhodná komb. - cibuľa, cesnak, cvikľa, uhorky. Špenát pôsobí priaznivo na viacero rastlín, pre špenát sô však nepriaznivý susedia. Špenát je veľmi vhodný na nastieľanie medzi riadkami zelenín a na kompostovanie.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Plodová zelenina - výsev a výsadba v dnoch plodu - znamenie Barana, Leva a strelca.
baklažán - priaznivé spoločenstvo a fazuľou, hrachom, mrkvou a zelerom.
Cukina - cibuľa, hrach, fazuľa, kukurica
Fazuľa - cvikľa, jahody, kaleráb, kapusta, kukurica, mrkva, petržlen, šalát, špenát, paradajky, uhorky, reďkovka, zeler. Nepriaznivé - hrach, cesnak, cibuľa, pór, pažítka
Hrach - cukina, hlúboviny, kôpor, kukurica, mrkva, šalát, reďkovka, uhorky, zeler. Nepriaznivé - cesnak, cibuľa, fazuľa, pór, paradajky,zemiaky.
Jahody - fazuľa, pór, reďkovka, šalát, špenát, pažítka. Cesnak a cibuľa odpudzujú od jahôd roztoče ainých drobných škodcov ako aj slimáky, cesnak zabraňuje výskytu plesne sivej. Nepriaznivé je susedstvo s uhorkami a hlúbovinami.
Kukurica - cvikľa, cukina, fazuľa, paradajky, šalát, tekvica, zemiaky, uhorky. Neznáša sa so zelerom
Paprika - mrkva, petržlen a najmä zeler, ktorý vôňou odpudzuje vošky a má rovnaké nároky na vodu a živiny ako paprika.
Paradajky - cesnak, cibuľa, fazuľa, kukurica, kaleráb, petržlen, pór, reďkovka, šalát, špenát, zeler, mrkva plní ochrannú funkciu.
Nepriaznivé spoločenstvo je s hrachom, tekvicou a uhorkami. Hlúboviny bránia rozvoju paradajok, ale paradajky pôsobia priaznivo na hlúboviny, lebo svojou vôňou odpudzujú škodcov.
Tekvica - kukurica, mrkva, petržlen. Nepriaznivé s reďkovkami a paradajkami.
Uhorky - cesnak, cibuľa, hrach, fazuľa, hlúboviny, kôpor, šalát, zeler. Bazalka chráni uhorky pred múčnatkou a zlepšuje ich klíčenie. Kukurica chráni uhorky pred vetrom. Nepriaznivé spoločenstvo - zemiaky, reďkovka, paradajky- obmedzujú opeľovanie uhoriek
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

2.5. znamenie rýb - dni listov - ubúdajúci mesiac - priaznivé na sejbu a výsadbu listovej zeleniny, polievanie kvetín, kosenie trávnikov, hnojenie kvetín, výsadbu zemiakov
3.5. - 4. 5. znamenie baran - dni plodov - veľmi priaznivé na sejbu a sadenie všetkého čo má rýchly rast a je určené na okamžitú spotrebu, hnojenie zeleniny a ovocia
5.5. - 6.5. - znamenie býk - dni koreňov - veľmi priaznivé na výsadbu stromov, krovín, živých plotov, a koreňovej zeleniny, všetko rastie pomaly a je trvanlivejšie, pozbierané plodiny sú obzvlášť vhodné na uskladňovanie do zásoby. Priaznivé aj na zakladanie kompostov a hnojísk
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

kvetová zelenina

BROKOLICA -
priaznivé spoločenstvo - cvikľa, hrach, fazuľa, kôpor, reďkovka, šalát, špenát, zemiaky, zeler, uhorky, paradajky. NEPRIAZNIVÉ - cesnak, cibuľa, jahody a hlúboviny
KARFIOL - priaznivé - cvikľa, fazuľa, reďkovka, šalát. Pór a zeler odpudzujú od karfiolu mlynárika kapustného
RUMANČEK PRAVÝ - vhodný na lemovanie hriadok zelenín, priaznivo pôsobí na rastliny, hlavne na cibuľu
PÚPAVA - pozor- vylučuje etylénový plyn, ktorý brzdí rast okolitých rastlín, preto ju likvidujeme
KAPUCÍNKA - vhodná k ružiam, ľaliám, hrachu, kapuste, paradajkám, uhorkám, do mís ovocných stromov - odpudzuje vošku listovú a krvavú, húsenice, slimáky, mravce a myši, tam kde je kapucínka tam rýchlo vyhynie pýr
LEVANDUĽA - k ružiam a iným kvetom - odpudzuje listové vošky, sadíme ju tam kde sa chceme zbaviť mravcov
NECHTÍK LEKÁRSKY - k ľaliám, ružiam, ovocným stromom a rôznym zeleninám - odpudzuje vošky, húsenice, slimáky, mravce a chráni susedné rastliny pred háďatkami.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Niekoľko tipov na prípravu biologických preparátov na ochranu rastlín
ROZTOK RAJČIAKOVEJ VŇATE: do nádoby dáme úlomky vňate, zalejeme vodou aby boli ponorené, nádobu necháme na slnku, pri teplom počasí asi o 4-5 dní začne kvasiť, má zvláštny pach, roztok zlejeme a riedime v pomere 1:1. POUŽITIE: proti voškám, koreňová zálievka proti krtom a myšiam, zálievka na list - možno opakovať niekoľkokrát.
ROZTOK Z TABAKU: na 2 hodiny namočíme 200 g tabaku a potom necháme zovrieť, pričom do vriacej tekutiny pridáme 200 g cesnak alebo cibuľu. necháme stáť 12 hodín, precedený sa riedi v pomere 1:10. POUŽITIE: proti moliciam a voškám
ROZTOK Z PŔHĽAVY: 3 kg čerstvej pŕhľavy posekanej necháme asi 14 dní luhovať v 10 l vody, denne premiešame, po vyluhovaní roztok zlejeme POUŽITIE: liter roztoku stačí na 10-15 litrov vody - vo forme postreku proti voškám, výborné aj ako hnojivo

Na všetky opatrenia v boji proti škodcom je vhodná fáza ubúdajúceho mesiaca - to je teraz
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

27. - 28.9. - dni panny - nevhodné dni na zaváranie a konzervovanie, toto sú vhodné dni na presádzanie a zakoreňovanie odrezkou muškátov - vytvoria v budúcom roku prekrásnu záplavu kvetov. Vhodný čas vysievať cibuľu a zimný hrach, zasadiť kvetiny - cibuľoviny, rozmnožovanie bobuľovín odrezkami ako aj fuksií. Je potrebné odrezať vetvičku so 6 očkami a dve tretiny zapichnúť do zeme. Vhodný čas na výsadbu vždyzelených živých plotov a kríkov
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

baniz, pekné čítanie.

A teraz poprosím tú o Červenej čiapočke.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať