Zavrieť

Porady

vyúčtovanie spotr.elektriny

Bola by som zvedavá, že mi niekto vie vysvteliť čo skrývajú pod nasledovnými vetami:
Platba za straty pre prenose elektriny distribučnou sústavou- 0,39652 za kWh
Distribúcia elektriny bez strát vrátane prenosu 1,14327 za kWh
Cena za rezervovanú kapacitu 82,47 za mesiac
Platby za systémové služby 0,32346 za kWh
Platba za prevádkovanie systému 0,127 za kWh
a spotreba napr. 2,70569 za kWh./ to viem čo znamená/
Keď tieto seny dám do kopy tak 4,69594 Sk zaplatím za 1 kWh elektriny. A ministry tvrdia že nezvýšia ceny energie? Ano ceny nie ale tie rôzne poplatky ktorí sú veľmi divné
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Nechal by som si to vysvetliť zo strany elektrární (napr. mailom), ale možno to tu niekto vie, čo to všetko znamená. Ja som len platič.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Nie, nie je každý spokojný, ale elektrická en. je jedna z oblastí, kde si konečný spotrebiteľ neporadí. Fa nezahŕňa iba samotnú spotrebu e.e., o ktorej hovoria naši mocipáni. Fa zahŕňa aj sieťové poplatky, ako sú distribúcia, prenos, straty pri distribúcii. Vo vyúčtovacej fa máš na konci dodávku v Sk a distribúciu v Sk. Z toho vieš, koľko si zaplatila za konkrétnu spotrebovanú e.e. a koľko za ostatné. Takéto rozdelenie bolo spôsobené privatizáciou a následným rozdelením. Distribučnú sieť nemusí vlastniť ten, kto e.e. dodáva.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    ja viem že stým mi " malé rybičky" nič iné nemôžeme robiť len zaplatiť. Ale tak som bola nahnevaná ke´d som uvidela faktúru, vždy každý rok vedia ma vytočiť.Porovnala som s minulým rokom a pekne zdražili všetko. takže zbohom monopolné úrady.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Ja by som to zvyšovanie ceny el. en. nebral tak tragicky. Porovnal som si staré a nové ceny a keď som to prerátal na rovnakú spotrebu minulého fakturačného obdobia, tak mi vyšiel rozdiel 364,- Sk, teda 1,- Sk denne. A to je nič, napr. proti rastu cien niektorých potravín.
    Ešte uvediem, že je to pri VSE, možno inde je to viac.
    tajnostkárka
    ľudia,viete mi poradiť,bývame v rodinnom dome so svokrom,ktorému minulý rok zomrela žena,platíme elektrinu stále na jej meno,teraz keď príde vyúčtovanie,doplatok,či nedoplatok to je fuk,ale budeme to môcť zaplatiť my,a ak by bol preplatok tie koruny nám dajú?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Myslím, že problémy nebudú. Keď bude nedoplatok tak to zaplatíte a keď bude preplatok, tak pokiaľ viem napr. naše VSE preplatky nevracia, ale zníži o tú čiastku nasledujúcu zálohu.
    Ale aj tak nahláste zmenu v osobe odberateľa.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    tajnostkárka Pozri príspevok
    ľudia,viete mi poradiť,bývame v rodinnom dome so svokrom,ktorému minulý rok zomrela žena,platíme elektrinu stále na jej meno,teraz keď príde vyúčtovanie,doplatok,či nedoplatok to je fuk,ale budeme to môcť zaplatiť my,a ak by bol preplatok tie koruny nám dajú?
    ak máte dobrú poštárku, peniažky vám v prípade preplatku vyplatí :-), ale treba čo najskôr urobiť zmenu

    uiop je offline (nepripojený) uiop

    uiop
    Citajte internet svojich dodavatelov elektriny a dozviete sa viac.

    Moj prispevok:
    Prečo musím platiť za straty ?

    Náklady na distribúciu elektriny tvoria náklady na dopravu elektriny (dodávku elektriny) ku koncovému spotrebiteľovi vrátane nákladov na riadenie elektrizačnej sústavy a systémových služieb a nákladov
    na vlastnú spotrebu prevádzkovateľa distribučnej sústavy.
    Náklady na dopravu elektriny majú svoju stálu zložku v podobe nákladov na zabezpečenie a údržbu sietí a premennú zložku v podobe nákladov na straty elektriny. Na nákup elektriny, ktorá sa stratí pri doprave, je nutné vynaložiť určité náklady podobne ako na elektrinu užitočne spotrebovanú.

    V elektrizačnej sústave vznikajú straty energie, ktoré sú dané predovšetkým ohmickým odporom distribučných vedení a sú dané napríklad aj nedokonalosťou izolácie (tzv. zvod) a stratami korónou (obmedzená izolačná pevnosť vzduchu ako izolantu pre vonkajšie vedenie).

    Takto definované straty energie predstavujú tzv. technické straty, ale v obchode s elektrinou môžu vznikať aj ďalšie straty v dôsledku nepresnosti merania a pod. , ktoré označujeme ako straty obchodné.

    Náklady na distribúciu od zdroja elektriny do miesta spotreby po elektrických vedeniach, sa teda musia zvýšiť o náklady na straty v týchto vedeniach a straty v transformátoroch.

    Z uvedeného vyplýva, že nie je možné pre každého odberateľa vypočítavať straty samostatne pre elektrinu, ktorú zo siete odobral, ale celkové straty sa úmerne rozpočítajú podľa objemu spotrebovanej elektriny pre každého koncového odberateľa.

    vyúčtovanie spotr.elektriny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.