Zavrieť

Porady

Vdova - nárok na vdovský dôchodok?

zdravím Poraďákov,

prosím o radu:

zo zákona:
"...podľa § 74 a 75 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z.z. má nárok na výplatu po uplynutí 1 roka vdova, ktorá dovŕšila vek 52 rokov a vychovala aspoň 2 deti."


Manžel zomrel 31.10.2006 a do 30.9.2007 vdova poberala 1 rok vdovský dôchodok, vychovala 2 deti.
Chce vedieť či má nárok na výplatu po dovŕšení 52 rokov /to bude 1.4.2008/, nakoľko jej povedali na SP v Bratislave, že nevedia či ho bude poberať, nakoľko zákon bol novelizovaný zákonom č. 555/2008 v januári 2008 podľa ktorého na tieto vdovy zabudli.

Ako to teda je, kde treba napísať, prípadne sa informovať, či bude alebo nebude mať znova na vdovský dôchodok nárok od 1.4.2008 ?

Moc ďakujem za každú radu, nevieme sa dopátrať riešenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    posúvam

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Dovolím sem vložiť aj odpoveď ktorú som dostala v DRAKOVI.

    Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
    sway: Určité zmätky vznikli vďaka tomu, že pôvodne ministerstvom navrhované zmeny pri priznávaní nárokov na vdovské dôchodky boli napokon v Národnej rade z novely 555/2007 vypustené.

    V danom prípade vdova bude mať po dovŕšení 52 rokov znova nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože splní podmienku podľa § 74 ods. 3 písm. d).

    Poznámka. Rovnaký výklad zákona má aj Sociálna poisťovňa, viď:

    http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1289

    (citujem odtiaľ: "Ak vdove zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože prestane spĺňať podmienku starostlivosti o nezaopatrené dieťa alebo prestane byť invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a neskôr, s odstupom času, začne niektorú z týchto podmienok znovu spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej vznikne znovu.")

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať nasledovné: žena na dôchodku ovdovela v roku 2008. Manžel stále pracoval. Ku dňu úmrtia vypočítajú manželovi invalidný dôchodok a z tohoto bude žena dostávať počas jedného roka 60%, alebo celý jeho invalidný dôchodok? Alebo len 30% tohto invalidného dôchodku? Veľmi pekne ďakujem.

    Vdova - nárok na vdovský dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.