Zavrieť

Porady

Zrušenie BSM

Som smoliar :-D ...
Moj muž odišiel pred 4 rokmi,neviem o nom nič,bol nezvestný,ale potom zavolal,čím sa nezvestnost zrušila.
Ako zrušit BSM,pred rozvodom?
Čo tým získam?
Možu ma rozviest aj ked sa muž nedostaví na rozvod?
Usporiadat
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

V takomto pripade, ked manzelia dlhodobo spolu neziju a nehospodaria (ako aj napr. ked jeden manzel zadlzuje domacnost), sa da pouzit § 148 ods. 2 OZ:

Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Ziskas tym to, ze po pravoplatnom zruseni BSM budete kazdy nadobudat veci do svojho vylucneho vlastnictva a tiez si mozete byvaly majetok v BSM rozdelit. Cize si usporiadate svoje vzajomne majetkove vztahy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Podarí sa mi zručit BSM aj bez účasti manžela?Sú na to nejaké pravidlá ,ktoré musia byt v žiadosti o zrušenie BSM alebo stačí niečo také ako žiadost o rozvod ?
Zatial ďakujem.
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Janela Pozri príspevok
Podarí sa mi zručit BSM aj bez účasti manžela?Sú na to nejaké pravidlá ,ktoré musia byt v žiadosti o zrušenie BSM alebo stačí niečo také ako žiadost o rozvod ?
Zatial ďakujem.
Formalne nalezitosti su take iste ako pri kazdom inom navrh na zacatie konania. No a potom specialne - ako pri navrhu na rozvod je treba uviest kedy a kde bolo manzelstvo uzavrete a hlavne priciny, pre ktore sa navrhuje zrusenie BSM za trvania manzelstva (teda ze manzelia spolu dlhy cas neziju, nehospodaria spolu a pod.).
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Dovolim si este citaciu jedneho rozhodnutia OS Trencin (vytiahnute z portalu http://jaspi.justice.gov.sk - Sudne rozhodnutia):

Podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Z judikatúry ako i z aplikačnej praxe súdov jednoznačne vyplýva, že pri rozhodovaní o návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva je treba prihliadnuť hlavne k celkovým pomerom v manželstve účastníkov, k ich vzájomným vzťahom a samozrejme k ich vzťahu k spoločnému majetku. Najčastejšie je dôvodom zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva také závažné chovanie jedného z manželov, ktoré sa prejavuje v nehospodárnom nakladaní so spoločným majetkom na úkor rodiny, ďalej to, že jeden z manželov sa nepričiňuje o vytváranie spoločného majetku, vyhýba sa práci, nezabezpečuje žiadnym spôsobom potreby rodiny. V takýchto prípadoch je jednoznačné, že trvanie bezpodielového spoluvlastníctva neplní účel tohto inštitútu a výrazne poškodzuje druhého z manželov.

Pre zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva za trvania manželstva však za určitých okolností svedčí aj tá skutočnosť, že manželia žijú oddelene. Ak sa totiž v konaní preukáže, že oddelené žitie manželov nie je len prechodným stavom, ale že je trvalého charakteru, a ak v dôsledku tohto oddeleného žitia dochádza medzi manželmi k nezhodám pri nakladaní so spoločným majetkom, prípadne, že manželia sa už nepodieľajú na vytváraní spoločného majetku, ide taktiež o stav, kedy nie je naplnený účel inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva a je tu teda zákonný dôvod na jeho zrušenie.

V prejedávanej veci súd po vykonaní dokazovania bezpečne ustálil, že dôvod na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva za trvania manželstva účastníkov v danom prípade je naplnený. Účastníci od apríla 2006 žijú oddelene, bez možnosti obnovenia ich manželského spolužitia, o čom nakoniec svedčí i fakt, že medzi nimi prebieha rozvodové konanie. Do septembra 2006 účastníci čiastočne spoločne hospodárili, keď odporca zasielal na spoločnú domácnosť uvádzanú čiastku, od októbra 2006 sa však účastníci už ani spoločne nepodieľajú nielen na vytváraní spoločného majetku, ale ani na hradení ich spoločných záväzkov. Možno teda bez akýchkoľvek pochybností ustáliť, že ich oddelené žitie nie je prechodného rázu, ale má trvalý charakter. V konaní bolo ďalej jednoznačne preukázané, že vo vzťahu k spoločnému majetku dochádza medzi účastníkmi k nezhodám, a to či už vo vzťahu k vytváraniu spoločného majetku alebo k plneniu si záväzkov vyplývajúcich zo spoločného majetku. Bez ohľadu na to, že v konaní nebolo preukázané, že by sa odporca správal vo vzťahu k spoločnému majetku v rozpore s dobrými mravmi, ide v prejednávanej veci o stav, kedy nie je naplnený účel inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov tak ako to má na mysli Občiansky zákonník. Preto súdu nezostávalo iné, ako žalobnému návrhu vyhovieť a bezpodielové spoluvlastníctvo účastníkov ešte za trvania ich manželstva zrušiť.
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Dakujem.Velmi mi to pomohlo.Budem sa snažit to použit.Dnes mi prišlo pozvanie na pojednávanie o rozvode.Ak ma rozvedú dám vediet.
0 0
fiamsk fiamsk

fiamsk je offline (nepripojený) fiamsk

Janela Pozri príspevok
Dakujem.Velmi mi to pomohlo.Budem sa snažit to použit.Dnes mi prišlo pozvanie na pojednávanie o rozvode.Ak ma rozvedú dám vediet.
Rozviedli ťa ?
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Este nie ale na druhy tyzden mam pojednavanie...
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Som rozvedená!!!!
A teraz ma čaká to majetkové vyrovnanie.
Dakujem všetkým za rady.Ak neposlúžia mne poslúžia ďalším zúfalým ženám.
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

Janela Pozri príspevok
Som rozvedená!!!!
A teraz ma čaká to majetkové vyrovnanie.
Dakujem všetkým za rady.Ak neposlúžia mne poslúžia ďalším zúfalým ženám.
Gratulujem Janela konečne znovu sloboda ale na ten čajíček si mohla prísť aspoň by sme to zapili.
Slavka
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Tiež Ti blahoželám. Človek je rád keď sa zbaví olovenej gule, ktorú roky nosí na nohe.
Máš čas 3 roky na rozdelenie BSM dohodou. Po 3 rokoch dohoda už nebude možná a všetok majetok ide automaticky v podieloch pol na pol.
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Ked počkám 2 roky,narastie dlh na výživnon,možem potom odkupit jeho polovičku domu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Janela Pozri príspevok
Ked počkám 2 roky,narastie dlh na výživnon,možem potom odkupit jeho polovičku domu
Kedykoľvek môžeš odkúpiť jeho polovicu domu, ak sa na tom dohodnete.
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Ja sa nemožem dohodnút,nemám s kým.Muž o sebe nedal vediet 4 roky a rozviedli ma bez jeho vedomia a účasti.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Janela Pozri príspevok
Ja sa nemožem dohodnút,nemám s kým.Muž o sebe nedal vediet 4 roky a rozviedli ma bez jeho vedomia a účasti.
Poraď sa s nejakým právnikom, aj tu na porade sú šikovní, ale možno tak ako rozvod bez jeho účasti, skús dať na súd návrh na majetkoprávne vysporiadanie po rozvode. Možno, súd rozhodne, že ti bude patriť celý dom. Ak si ešte nezmeškala tú lehotu. Inak možno, že by bolo dobre aj počkať, keďže neplatí výživné, nech narastie jeho dlh a potom exekučne nadobudnúť jeho polku domu.
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Čo všetko musí byt v návrhu na majetkové vysporiadanie,je na to nejaká predloha?
0 0
sinnka sinnka

sinnka je offline (nepripojený) sinnka

Janela,
našla som súkromnú správu, no nemôžem odpovedať tam, lebo nemám minimálne päť príspevkov.
Čítala som, že si už rozvedená, tak to už máš za sebou. Mňa to ešte čaká. Odkedy si rozvedená - právoplatne, tak už dlhy a majetok netvoríš spolu s manželom, ale každý sám za seba, ale to už zrejme vieš.
Dohodu s človekom, ktorý je "nezvestný" jednoducho uzatvoriť nemôžeš. Môžeš sa obrátiť na súd s návrhom, aby Váš spoločný majetok rozdelil. Tam uvedieš všetko, čo patrí do BSM. Spoločne nadobudnutý majetok. Nie darovaný, nie zdedený ... Treba tam uviesť aj všetky dlhy, ktoré vznikli za trvania manželstva, o ktorých vieš. Súd všetko rozdelí na polovicu. Aj majetok, aj dlhy. To je jedno z riešení.
Ďalšie je také, že návrh na súd nedáš, a po troch rokoch ide nehnuteľný majetok na polovicu - napr. rod.dom, či byt, záhrada ... so spoluvlastníckym podielom 1/2. Hnuteľný majetok, ak sa nevysporiada, ostáva tomu, kto ho skutočne užíva. Teda, ak užívaš práčku, chladničku, auto, všetko ostane tebe. No neviem, ako by to bolo s tými podľžnosťami a pôžičkami, to je otázka pre kompetentnejšieho.
Ďalšia, tretia možnosť je nechať to tiež takto ako to je a potom si nehnuteľnosť vykompenzovať exekúciou, ako to tu už odznelo, a toto riešenie sa mi vidí logické, možno sa ozve niekto, kto už podobný problém riešil.
0 0
Janela Janela

Janela je offline (nepripojený) Janela

Som smoliar :-D ...
Moc si ma nepotešila.Ked to nebudem riešit tak skončím ako bezdomovec na ulici aj s troma dcérami
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Pekny deň všetkým,

dá sa zrušiť BSM aj počas manželstva? Sestra má takýto problém, jej manžel si v minulosti narobil kopec dlhov a teraz ho naháňajú exekútori, spoločný majú rodinny dom a pozemok s dosť veľkou výmerou. Sestra má strach, že im to všetko zoberú a chcela by dať prepísať všetok majetok na seba (manžel s tým súhlasi).
Dá sa to, keď už je začaté exekučné konanie? Aké doklady sú k tomu potrebné? Ako dlho to trvá?

Dakujem za rady
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
evka-janekova Pozri príspevok
Pekny deň všetkým,

dá sa zrušiť BSM aj počas manželstva? Sestra má takýto problém, jej manžel si v minulosti narobil kopec dlhov a teraz ho naháňajú exekútori, spoločný majú rodinny dom a pozemok s dosť veľkou výmerou. Sestra má strach, že im to všetko zoberú a chcela by dať prepísať všetok majetok na seba (manžel s tým súhlasi).
Dá sa to, keď už je začaté exekučné konanie? Aké doklady sú k tomu potrebné? Ako dlho to trvá?

Dakujem za rady
Dá sa požiadať o zrušenie BSM aj počas manželstva. Mne to právnička vybavila veľmi promtne, bez mojej účasti-vybavila všetko za mňa . Skús ešte pohľadať v starších príspevkoch .
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Ahojte, mám otázku,dúfam že som sa trafila trocha do témy.
Manželia sú rozvedení, ešte neprebehlo majetkové vysporiadanie.Manželka naďalej žijúca v trojizbovom byte
s nezaopatrenými deťmi, ktorý jej bol pridelený ešte za slobobna ale uhradený už z mladomanželskej pôžičky 25 000tis.Byt nie je odkúpený, patrí bytovému družstvu.Členkou bytového družstva je len manželka. Aký nárok na byt ma byvalí manžel ? Díik za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať