Zavrieť

Porady

fakturacia medzi remeselnikmi

ahojte...
priatel je klampiar.pracuje na zivnost.coskoro by chcel do partie zavolat aj dalsich 3-4klampiarov,tiez na zivnost,cize na zakazkach by robili vsetci. moze odberatel vystavovat vzdy fakturu len 1-mu(mojmu priatelovi) s tym,ze ostatni by si zase fakturovali iba za sluzby priatelovi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Môžeš to tak robiť, len pri fakturácii dajte pozor, aby to nemalo charakter závislej práce.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Možno by bolo vhodné pouvažovať aj o založení združena podnikateľov. Všetky príjmy a výdavky by sa evidovali u jedného a na konci obdobia by sa rozdelili na účastníkov združenia podľa zmluvy.


    nejaký link nohľadne združenia: http://www.porada.sk/t9959-zdruzenie-fo.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Myslím , že nie je vhodné , aby klampiar klampiarovi fakturoval za výpomoc . Doporučujem pouvažovať nad spoločným podnikaním napr. formou združenia .

    rolandik je offline (nepripojený) rolandik

    rolandik
    Ja mám podobný problém. Neviem predsa všetko vyriešiť sama. Aj v mojom obore potrebujem občas pomôcť od skúsenejšieho.
    Ak pre mňa pracuje živnostník, vystaví mi fa. Ako to zaučtujem v denníku. Teraz to dávam do prevádzkovej réžie.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    lillian Pozri príspevok
    ahojte...
    priatel je klampiar.pracuje na zivnost.coskoro by chcel do partie zavolat aj dalsich 3-4klampiarov,tiez na zivnost,cize na zakazkach by robili vsetci. moze odberatel vystavovat vzdy fakturu len 1-mu(mojmu priatelovi) s tym,ze ostatni by si zase fakturovali iba za sluzby priatelovi?

    Nerozumiem celkom, odberateľ bude faktúrovať živnostníkovi tiež niečo?

    rolandik je offline (nepripojený) rolandik

    rolandik
    lillian Pozri príspevok
    ja by som to dala ako prijem za sluzby
    Myslela som to tak, že ja mám Prijatú faktúru od živnostník, ktorý mi niečo pomohol robiť. Ja to mám ako výdavok.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak vykonal pre Vás živnostník službu, napr. Vám opravil nefunkčné umyvadlo, zaúčtujete ako VOZD-prev. réžia.

    lillian je offline (nepripojený) lillian

    lillian
    myslim to tak,ze skupina klampiarov urobi zakazku a odberatel to vyplati len jednemu, s tym,ze ostatni klampiari si svoju pracu budu fakturovat u "hlavneho klampiara"

    Ali 33 je offline (nepripojený) Ali 33

    Ali 33
    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Nevidím problém uzavrieť s "hlavným klampiarom" zmluvu o dielo, kde sa presne rozpíše, čo vlastne klampiar má vykonať. Klampiar si potom subdodávateľským spôsobom nájde živnostníkov, ktorí mu vykonajú príslušnú časť dodávky. Tiež by som to riešila zmluvou o dielo.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Marianna01 Pozri príspevok
    Nevidím problém uzavrieť s "hlavným klampiarom" zmluvu o dielo, kde sa presne rozpíše, čo vlastne klampiar má vykonať. Klampiar si potom subdodávateľským spôsobom nájde živnostníkov, ktorí mu vykonajú príslušnú časť dodávky. Tiež by som to riešila zmluvou o dielo.
    Pri takomto predmete činnosti a predpokladajúc, že sa jedná ako keby o robotníkov na živnosť - "hrozí" tu u "hlavného klampiara" (pekné!) riziko vzniku povinnosti registrácie za plátcu DPH.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    STRELEC Pozri príspevok
    Pri takomto predmete činnosti a predpokladajúc, že sa jedná ako keby o robotníkov na živnosť - "hrozí" tu u "hlavného klampiara" (pekné!) riziko vzniku povinnosti registrácie za plátcu DPH.
    To si zrejme musia spočítať sami...

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Aj ja by som sa chcel k tejto téme niečo spýtať. Tiež sa jedná o živnostníka, ktorý má subdodávateľov len stým rozdielom, že subdodávateľ je zamestnávateľom,ktorý má 2 zamestnancov.
    Mám otázku či takýto živnostník môže fakturovať alebo vôbec pracovať o hlav. živnostníka keď aj on má zamestnancov.Jedná sa
    o cca 3 mesiace práce.Jedná sa o stavebné práce vykonávane v ČR. ale subdod. fakturujú pre SR. Môžná pochopíte čo chcem. Díky. Batorek

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    batorek Pozri príspevok
    Aj ja by som sa chcel k tejto téme niečo spýtať. Tiež sa jedná o živnostníka, ktorý má subdodávateľov len stým rozdielom, že subdodávateľ je zamestnávateľom,ktorý má 2 zamestnancov.
    Mám otázku či takýto živnostník môže fakturovať alebo vôbec pracovať o hlav. živnostníka keď aj on má zamestnancov.Jedná sa
    o cca 3 mesiace práce.Jedná sa o stavebné práce vykonávane v ČR. ale subdod. fakturujú pre SR. Môžná pochopíte čo chcem. Díky. Batorek
    Neviem, či tomu správne rozumiem, ale živnostník, ktorý má zamestnancov môže mať subdodávateľa, ktorý je tiež zamestnávateľom a tiež má svojích zamestnancov. V tom nevidím problém. Dôležité je, aby mali medzi sebou zmluvu, kde je uvedený rozsah prác, ktoré sa majú subdodávateľsky zabezpečiť plus ostatné náležitosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.