Zavrieť

Porady

náhradné bývanie po rozvode

Som v šoku. Po 24 rokoch požiadala manželka o rozvod. Napriek môjmu nesúhlasu ho zrejme dosiahne. Preštudoval som mnohé porady o rozvode aj o BSM, napriek tomu potrebujem poradiť:
Mám dvoch dospelých synov - študentov, ktorí chcú zostať s matkou v našom peknom 3-izbovom byte v Dúbravke v OV (trhová hodnota cca 3,4 mil.), ktorí som poprerábal s kamarátmi a ktorý som dostal od zamestnávateľa (už počas manželstva). Nájomné platím z môjho účtu. Nakoľko máme na majetok rozdielne názory, dohodou to zrejme vysporiadané nebude. Ak podá manželka záležitosť na súd, obávam sa, že byt jej prisúdia. V tom prípade mi musí (?) ponúknuť náhradý byt. Nakoľko zarába veľmi dobre, môže dostať hypotéku až do 1,5 mil. Ak mi kúpi trebárs garzónku na Stavbárskej ul. (Pentagón) za 1,3 mil. - musím ju vziať? Dokonca som počul, že ak nezoberiem ani na tretí krát ponúkaný byt, môže ma dať vysťahovať.
Otázka č. 2: mám šancu získať náš byt do vlastníctva ja?
Usporiadat
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Určite odporúčam právnika. Pre právnika je toto úplne bežná vec, nie je to vôbec komplikovaný prípad, ale ak sa to pokúsite riešuť sám, môžete dopadnúť tak, že Vás doslova zoderú z kože.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

potrebujem poradiť pre kamošku
má služobný byt (nájomná zmluva a potrdenie o tom, že byt je služobný), ktorý jej bol pridelený za manželstva (obaja vojaci). Teraz sú rozvedený. Ona mu poslala doporučený list, že sa môže ubytovať na voj. ubytovni. On na to nereaguje. Môže si vymeniť zámky v byte? Aké má povinnosti voči býv.manželovi? Musí mu vôbec poskytnúť náhradný nájom? Veď spoločný nájom k služobnému bytu nevznikol? Ď.
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

mariannak Pozri príspevok
potrebujem poradiť pre kamošku
má služobný byt (nájomná zmluva a potrdenie o tom, že byt je služobný), ktorý jej bol pridelený za manželstva (obaja vojaci). Teraz sú rozvedený. Ona mu poslala doporučený list, že sa môže ubytovať na voj. ubytovni. On na to nereaguje. Môže si vymeniť zámky v byte? Aké má povinnosti voči býv.manželovi? Musí mu vôbec poskytnúť náhradný nájom? Veď spoločný nájom k služobnému bytu nevznikol? Ď.
Spoločný nájom k bytu vznikol zo zákona na základe toho, že sa stala nájomníčkou počas manželstva, tzn. nemusí to byť nikde poznačené ani v nájomnej zmluve.

Po rozvode sa bývalí manželia alebo dohodnú, kto bude byt ďalej výlučne užívať a ktorý z nich sa z bytu vysťahuje - takúto dohodu je vhodné uzavrieť písomne alebo súdnym zmierom - alebo ak sa dohodnúť nedokážu, potom spoločný nájom bytu zruší na návrh niektorého z nich súd a tento rozhodne, kto ostane nájomcom bytu a kto sa vysťahuje.

V prípade, že sa teda Vaša kamarátka s bývalým manželom dohodnúť nevedia, mala by sa obrátiť na súd. Do uzavretia dohody resp. rozh. súdu však nemá žiaden nárok meniť zámky a odopierať mu vstup do bytu.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

o spoločnom nájme bytu hovorí § 703 obč. zák. (ods. 1 ak sa za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich stanú nájomcami bytu, vznikne spoločný nájom bytu manželmi.
... ale § 709 hovorí .. ustanovenia § 703-708 neplatia pre byty trvale určené ako služobné byty....
- čiže z toho vychádzam, že mu "nevznikol" spoloč.nájom bytu ...
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Máte pravdu. V takomto prípade nemá voči nemu žiadne povinnosti, pokiaľ je teda nájomná zmluva uzavretá výlučne s ňou. Nie je mi celkom jasné, na základe čoho tam potom býval. Nebolo potrebné ho ohlásiť alebo žiadať nejaký súhlas event. dodatok k nájomnej zmluve??? Toto by ste si mali ešte preveriť.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Asi by to malo byť takto: Keď niektorý z manželov získa počas manželstva byt, ktorý je trvalo určený ako služobný byt, nevznikne im spoločný nájom manželov, pretože podľa § 709 Obč. zák. sa ustanovenia § 703 až § 708 nevzťahujú na služobné byty. Druhému manželovi počas manželstva v služobnom byte prináleží len právo bývania, nie spoločný nájom.

Po rozvode manželstva druhému manželovi však zákon poskytuje ochranu tak, že nie je povinný sa z bytu vysťahovať, pokiaľ mu nebude zabezpečený primeraný náhradný byt, ak nestačí podľa osobitného zákona poskytnúť náhradné ubytovanie (§713 Obč. zák.).

V danom prípade stačí náhradné ubytovanie pre rozvedeného manžela podľa § 712a ods.7 Obč.zák., t.j. zabezpečenie podnájmu. Zabezpečenie podnájmu pre manžela sa preukazuje predložením písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne náhradné ubytovanie o tom, že uzavrie zmluvu o podnájme s manželom.

Postup by mal byť taký, že manželka zašle fotokópiu písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne podnájom manželovi , že s ním uzavrie zmluvu o podnájme. Samozrejme, že vo vyhlásení by mal byť uvedený dátum od kedy poskytne podnájom. Najlepšie je toto vyhlásenie zaslať ako doporučenú listovú zásielku s doručenkou a v sprievodnom liste treba manželovi určiť lehotu, dokedy má byt vypratať. Ak tak exmanžel neurobí v stanovenej lehote , treba podať na súde žalobu o vypratanie bytu. Až do právoplatného skončenia sporu , zámky na byte nemožno legálne meniť.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Milí poraďáci,
ja by som sa chcela opýtať ohľadom takejto veci.
Manželia mali spoločný byt. Rozviedli sa (od rozvodu uplynuli 4 roky), manželka z bytu odišla byvat k priatelovi, manžel ostal v byte bývať sám. Má aj teraz manželka nárok na polovicu bytu? lebo som kdesi počula, že keď sa do troch rokov dobrovoľne majetkovo nevysporiadajú alebo ak nepožiadajú o súdne vysporiadanie majetku, tak byt prepadne v prospech toho, čo v ňom ostane bývať. Mne sa to nejako nezdá, je to pravda? Ďakujem.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
keď sa nevysporiadali od rozvodu do troch rokov, platí, že po uplynutí troch rokov od rozvodu sa spoluvlastnícky podiel zmení na jednu polovicu.
to znamená, že 1/1 teda aj exmanželka má jednu polovicu.

je to § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Aha, takže v podstate sa nezmeni vlastne nič. Dakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

slavo16 Pozri príspevok
BMI.. Môžno máš pravdu, že mám pred sebou červenú, priznávam aj 50% podiel na rozvode, ale na dohode nemá záujem v prvom rade manželka (viď snaha vysťahovať ma k bratovi). Z 20-tisícového platu chce pre syna 7500 výživné (?!). To isté bude chcieť určiete pre druhého syna. Ako sa preriekla, v snahe dostať ma z bytu a nevyplatiť mi polovicu z hodnoty bytu rozmýšľa o podaní trestného oznámenia za psychické týranie. V tomto mám svedomie čisté. Ako sa teda brániť?
Toľko dávajú v BA? Pre Boha.
U nás z príjmu vyše 22.000,- Sk, odklepnú 3.000,- Sk výživné na dieťa alergika, pre matku bez príjmu!!!! Zase sme len na posratom východe na tom horšie.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Dobry den,

zrejme je uz tato tema ukoncena, aspon slavo16 uz nepokracuje, na co ma samozrejme pravo, no mozno inych citatelov by mohol zaujimat nazor z druhej strany .
V prvom rade Slavo16 nepisal vobec o tom, ci jeho dospele deti este studuju, alebo nie. Tam sa zacina pri vypocitavani vysky vyzivneho. Dospele deti si ziadaju o vyzivne sami, ovsem mozu sa nechat zastupovat. Vyzivne mozu ziadat priznat odo dna podania ziadosti, nie skor.
K dalmatincom. Nik sa nepytal, ci chovali v byte domace zvierata aj v minulosti, alebo to bola novinka, ktorou Slavovi16 chceli urobit oni napriek. 22 rocny syn je stale syn a mal by mat zvolenie k chovu od oboch rodicov. Ak hoci len jeden nesuhlasi (z hocakeho dovodu) mal by to respektovat. "Vysťahovať psov vlastným deťom." - to je pekny narek, ale dospeli synovia by to mali psychicky zvladnut.
Nemozem suhlasit ani s tvrdenim, ze za zlyhanie manzelstva vzdy mozu obaja manzelia. Dokonca ani s tym, ze v tomto case ma Slavo16 nejakym sposobom alebo ustupkami presviedcat svojich synov o tom, ze ich ma rad. Ak to do teraz nepostrehli, tak to uz nieje jeho problem.
Zarobky z brigad. Ak odvadzas z neho dan, manzelka alebo syn, podla toho kto ziada vyzivne, moze poziadat sud o doplnenie zistovania prijmu tym, ze navrhne sudu, aby si vyziadal od danoveho uradu informaciu o vyske zaplatenej dane za nejake obdobie (rok, dva,tri) a podla toho urcil vysku vyzivneho.
Dufam, ze aspon niekomu tieto riadky pomozu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať