Zavrieť

Porady

Stavebny dozor

Som stale vesela....;D
Ahoj stavbari Chcela by som sa spytat,ci musi byt na stavbe rodinneho domu stavebny dozor.Vela tomu nerozumiem,ale este som nepocula o tom,ze by niekto z mojich znamych,ktori stavali spominal nejaky stavebny dozor.Fakt tam musi byt?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Taduchepa Pozri príspevok
Ahoj stavbari Chcela by som sa spytat,ci musi byt na stavbe rodinneho domu stavebny dozor.Vela tomu nerozumiem,ale este som nepocula o tom,ze by niekto z mojich znamych,ktori stavali spominal nejaky stavebny dozor.Fakt tam musi byt?
Áno tá povinnosť vyplýva zo stavebného zákona.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ta povinnost vyplyva viac ako zo zakona z toho, ze robotnici su flakaci a blbci, nechaj ich tam chvilu bez dozoru a uvidis co napachaju.
0 0
monika75 monika75

monika75 je offline (nepripojený) monika75

Ahoj Taduchepa,
my sme si stavali svojpomocne. Stavebny dozor musis mat. Aj my sme ho mali, ale ani jediny raz sa nebol na stavbe pozriet. A uz druhy rok byvame v novom.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Stavebny dozor bolo treba mat vzdy. Len do nedavna stacilo, aby ten, ktoreho meno sa tam napisalo mal vzdelanie stavebneho zamerania. Pisali sa tam znami a ktokolvek, kto vychodil stavebnu skolu, aj ked robil v cukrarni, na stavbu ani nemuseli chodit, za nic nezodpovedali a zvacsa ani nic nebrali (peniaze). Nedavno, ale vdaka lobingu nenasitnych zdieracov prijali zakon, ze dozor musi mat opravnenie, gulate razitko a co ja viem co vsetko. Zvysilo to len byrokraciu, samozrejme sa uz za to aj plati. Za nic nezodpovedaju. Su tak chytri, ze vsetko co napisu je nenapadnutelne. Presne tak ako revizny technici a vsetci s okruhlymi razitkami. V case ich kontroly bolo vsetko v poriadku, samozrejme nemozu zodpovedat, za zasahy ktore niekto vykonal po ich odchode zo stavby. Ak si sam stavebnik nedohliadne na stavbu, nikto mu nezaruci nic. Rozhodne ich prinos nezodpoveda peniazom za nich zaplatenym.
Mimochodom ten dozor bolo a je treba aj na zburanie starej stavby. To je uz ozaj smiesne.
0 0
iika iika

iika je offline (nepripojený) iika

Najlepší stavebný dozor je stavebník sám, pokiaľ má chuť a možnosti neustále sa vzdelávať v priamej úmernosti k tomu ako rastie stavba. Veľa čítať, pýtať sa, chodiť sa pozerať inde, radiť sa s viacerými, ktorí už niečo postavili a občas veriť vlastnému inštinktu. Oficiálny stavebný dozor je potrebný kvôli kolaudácii, ale ideálne je, keď aj skutočne stavbu navštívi a najlepšie ešte pred realizáciou upozorní na veci, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Vraj najlepší je ten, ktorého by "majstri" obesili najradšej v komíne.
1 0
monika75 monika75

monika75 je offline (nepripojený) monika75

Taduchepa,
chcela som Ti odpovedať súkromnou správou, ale stále mi to vypisuje, že som ešte neuverejnila 5 príspevkov.
My sme ten náš dom stavali na Záhorí. Ten staveb.dozor nestál veľa (len nejakých ±5000 Sk). Bol to starý pán na dôchodku, ktorý sa však na tej stavbe nebol ani raz pozrieť. Takže ak potrebuješ priebežne s niečim poradiť, musíš si nájsť niekoho zodpovednejšieho. Ja som s tým nemala problém, lebo som vyštudovala stavarinu a mohla som sa poradiť s bývalými spolužiakmi alebo švagrom, ktorý má stavebnú firmu. Ale dom sme stavali samy.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

dad111 Pozri príspevok
Stavebny dozor bolo treba mat vzdy. Len do nedavna stacilo, aby ten, ktoreho meno sa tam napisalo mal vzdelanie stavebneho zamerania. Pisali sa tam znami a ktokolvek, kto vychodil stavebnu skolu, aj ked robil v cukrarni, na stavbu ani nemuseli chodit, za nic nezodpovedali a zvacsa ani nic nebrali (peniaze). Nedavno, ale vdaka lobingu nenasitnych zdieracov prijali zakon, ze dozor musi mat opravnenie, gulate razitko a co ja viem co vsetko. Zvysilo to len byrokraciu, samozrejme sa uz za to aj plati. Za nic nezodpovedaju. Su tak chytri, ze vsetko co napisu je nenapadnutelne. Presne tak ako revizny technici a vsetci s okruhlymi razitkami. V case ich kontroly bolo vsetko v poriadku, samozrejme nemozu zodpovedat, za zasahy ktore niekto vykonal po ich odchode zo stavby. Ak si sam stavebnik nedohliadne na stavbu, nikto mu nezaruci nic. Rozhodne ich prinos nezodpoveda peniazom za nich zaplatenym.
Mimochodom ten dozor bolo a je treba aj na zburanie starej stavby. To je uz ozaj smiesne.
No ono to ma logiku...stavby niesu hracka, niekto s primeranym vzdelanim by mal dozerat. A na buracku tym duplom, ved ked sa dom zle zbura, moze poskodit aj okolie popr. niekoho zranit.
0 0
monika75 monika75

monika75 je offline (nepripojený) monika75

Pripájam sa k dad111!
Ja mám všetko v čerstvej pamäti, keďže len 1 rok bývame v novopostavenom dome. No nezávidím tým, čo sa do toho len púšťajú, alebo to majú v pláne. Za všetky tie "okrúhle pečiatky", ktorými sme prešli (pritom som stavebná inžinierka, takže veľa vecí by som si vedela spraviť sama), spomeniem len jednu pikošku. Keď sme si brali peniaze zo ŠFRB museli sme preukázať, že máme 20% z rozpočtu uvedenom v projektovej dokumentácii. Rozpočet sme mali tuším na 2,5 mil. Ale keďže sme uviedli, že si to budeme stavať svojpomocne, mohli sme si rozpočet znížiť o 3-tinu a preukázať len 20% z tých 2/3 rozpočtu. Ale to sme si nemohli vypočítať my, ale dostali sme tel. číslo na pána s okrúhlou pečiatkou, ktorý si s nami dohodol stretnutie v kaviarni, v meste vzdialenom 12 km od dediny, v ktorej sme stavali a za nahodenie pár čísel do kalkulačky a 1-2 minútovú robotu, sme zaplatili 200 Sk (teraz ma napadlo, že som bola taká hlúpa, že určite ani poklad. doklad som si nevypýtala) a samozrejme aj kávu.
Ja viem, poviete si, čo to je 200 Sk. Ale ten čas, nervy, prejazdený benzín (lebo aj tá dedina bola od nášho vtedajšieho bydliska vzdialená 60 km)... proste som rada, že to mám za sebou.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja viem, poviete si, čo to je 200 Sk. Ale ten čas, nervy, prejazdený benzín (lebo aj tá dedina bola od nášho vtedajšieho bydliska vzdialená 60 km)... proste som rada, že to mám za sebou.[/quote]

My ideme prerábať garáž. Starú zbúrame a novú postavíme. Aj na to treba stavebný dozor s pečiatkou, (inak by som to podpísala sama, lebo som tiež stavbárka), museli sme zaplatiť 5.000,- Sk. Som zvedáva, či sa aspoň príde pozrieť na stavbu (budeme to tiež robiť svojpomocne).
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

monika75 Pozri príspevok
Pripájam sa k dad111!
Ja mám všetko v čerstvej pamäti, keďže len 1 rok bývame v novopostavenom dome. No nezávidím tým, čo sa do toho len púšťajú, alebo to majú v pláne. Za všetky tie "okrúhle pečiatky", ktorými sme prešli (pritom som stavebná inžinierka, takže veľa vecí by som si vedela spraviť sama), spomeniem len jednu pikošku. Keď sme si brali peniaze zo ŠFRB museli sme preukázať, že máme 20% z rozpočtu uvedenom v projektovej dokumentácii. Rozpočet sme mali tuším na 2,5 mil. Ale keďže sme uviedli, že si to budeme stavať svojpomocne, mohli sme si rozpočet znížiť o 3-tinu a preukázať len 20% z tých 2/3 rozpočtu. Ale to sme si nemohli vypočítať my, ale dostali sme tel. číslo na pána s okrúhlou pečiatkou, ktorý si s nami dohodol stretnutie v kaviarni, v meste vzdialenom 12 km od dediny, v ktorej sme stavali a za nahodenie pár čísel do kalkulačky a 1-2 minútovú robotu, sme zaplatili 200 Sk (teraz ma napadlo, že som bola taká hlúpa, že určite ani poklad. doklad som si nevypýtala) a samozrejme aj kávu.
Ja viem, poviete si, čo to je 200 Sk. Ale ten čas, nervy, prejazdený benzín (lebo aj tá dedina bola od nášho vtedajšieho bydliska vzdialená 60 km)... proste som rada, že to mám za sebou.
Teda vravíš, že ti ten dom nestál za tú námahu a čas?
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Stavebný dozor je nutný iba v prípade že sa stavba realizuje svojpomocne. Pokiaľ je na dodávateľom firma tak netreba žiadny stavebný dozor, a garantom odborného vedenia stavby je stavebná firma.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
r.galovic Pozri príspevok
Stavebný dozor je nutný iba v prípade že sa stavba realizuje svojpomocne. Pokiaľ je na dodávateľom firma tak netreba žiadny stavebný dozor, a garantom odborného vedenia stavby je stavebná firma.
No by si sy teda dal. Zadat niekomu stavbu domu a nechat ho aby si po sebe aj sam kontroloval? Ved Ta pripravia aj o gate. NIKDY to nerob!!! Cenu za stavebny dozor im z rozpoctu ihned vyskrtni a ked uz si to nedokazes ustriehnut sam najmi si niekoho nezavisleho. Nikto sa v praci nepretrhne, ked vie ze nad nim nie je kontrola a murari zvlast.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

dad111 Pozri príspevok
No by si sy teda dal. Zadat niekomu stavbu domu a nechat ho aby si po sebe aj sam kontroloval? Ved Ta pripravia aj o gate. NIKDY to nerob!!! Cenu za stavebny dozor im z rozpoctu ihned vyskrtni a ked uz si to nedokazes ustriehnut sam najmi si niekoho nezavisleho. Nikto sa v praci nepretrhne, ked vie ze nad nim nie je kontrola a murari zvlast.
Súhlasím, aj my vo firme sme si platili svoj stavebný dozor, stálo to dosť peňazí, ale sme si zabezpečili, že firma účtovala len to čo naozaj spravila. A ešte aj tak našiel chyby, ktoré by sme my neobjavili. Zarobil si bez problémov na seba.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

dad111 Pozri príspevok
No by si sy teda dal. Zadat niekomu stavbu domu a nechat ho aby si po sebe aj sam kontroloval? Ved Ta pripravia aj o gate. NIKDY to nerob!!! Cenu za stavebny dozor im z rozpoctu ihned vyskrtni a ked uz si to nedokazes ustriehnut sam najmi si niekoho nezavisleho. Nikto sa v praci nepretrhne, ked vie ze nad nim nie je kontrola a murari zvlast.
Ja som ale nehovoril o vzťahu stavebník-dodávateľ, ale stavebník-stavebný úrad a to pri stavbách stavaných svojpomocne. Takže pokiaľ uvedieš v žiadosti o stavebné povolenie že stavba bude realizovaná "dodávateľsky", neuvádzaš stavebého dozora. Takže na stavbe vôbec vo vzťahu k stavebnému zákonu nemusí byť.
Na vačších stavbách je úplnou samozrejmosťou, že si investor platí služby stabebného dozora, ale na rodinnom dome stavanom svojpomocne? Na stavbách 90% rodinných domov stavaných svojpomocne vôbec žiadny stavebný dozor ani nebol, aj keď by mal. Taká je bohužiaľ prax.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Mam to chapat tak, ze ak stavbu realizujem dodavatelsky nepotrebujem nikde to gulate razitko nazyvane stavebny dozor? Tomu sa mi akosi nechce verit. Skor si myslim, ze to razitko tam radsej da dodavatel stavebnych prac, aby mal pokoj. Ak je to jeho clovek, zaplatit ho musi. Alebo mu to niekto urobi zadarmo? To nie je len kontrola murarov. Je to aj nejaka papierovacka. Verim aj tomu, ze ak by som od dodavatela ziadal podrobny vypis poloziek, tak by som mal ten dozor akoze za korunu, tak ako mobil u operatorov. Zaplatil by som ho vsak v inych polozkach. Zadarmo skratka ani kura nehrabe.
System sebakontroly potopil aj komunizmus.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Dodávateľská firma vykoná stavebné práce a stavebný dozor by to mal kontrolovať??? V žiadnom prípade nesmieš súhlasiť, aby stavebný dozor vykonával zamestnanec dodávateľskej firmy. Ako odkontroluje stavebný dozor, či naozaj taký materiál použil ako uvádza firma vo faktúrach?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

trocha to vysvetlim. za stavbu musi byt vzdy niekto zodpovedny, ak si staviate dom svojpomocne musite mat cloveka ktory je odborne sposobily na zabezpecenie vystavby (ma gulatu peciatku). myslim ze je vzdy lepsie si priplatit a dohodnut nech na stavbu naozaj chodi ako to spravit len formalne a vlastne platit za nic. Stavebny dozor uz vie co sa robotnici snazia odflaknut a na ktore veci si treba dat najvacsi pozor, pripadne sa s nim aspon priebezne treba radit. Ako bolo spomenute, najlepsi je ten na ktoreho najviac majstri nadavaju

ak vam stavbu stavia stavebna firma tak ta ma gulatu peciatku na vystavbu stavieb a tym padom nepotrebuje aby ju kontroloval stavebny dozor (stavebna firma je zodpovedna za vystavbu). ako investor samozrejme potrebujete kontrolovat stavebnu firmu, ci nieco neodflakne a kolko fakturuje. ak to neviete spravit tak si najdete Technicky dozor investora (ten gulatu peciatku nepotrebuje) moze to robit hocikto, ale casto to robia ludia co maju peciatku na stavebny dozor (hoci ju v tomto pripade vlastne nepouzivaju).
0 0
paradajka paradajka

paradajka je offline (nepripojený) paradajka

caute,

nemate nahodou niekto kontakt na schopny stavebny dozor pre BA resp. Senec okolie? Ak hej tak pls napiste t.c. alebo mi poslite na fate (zavinac) centrum.sk
dik
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Bez nestranného stavebného dozora to naozaj nejde.
Pridávam kontakt:
Ing. Višváder Igor (Bratislava - zodpovedne), ivisvader@stonline.sk
0 0
paradajka paradajka

paradajka je offline (nepripojený) paradajka

dakujem za kontakt.
Kolko si zvykne brat za dozor? Mesacne alebo ma hodinovu sadzbu? dik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať