Zavrieť

Porady

odobratie daru / časti nehnutelnosti./

dobry deň.som tu prvy kraát a netušim, či sem mám napisať svoju otazku...Ak nie sem,kde potom nájdem priečinok ,kam mám vložiť svoj dotaz? ďakujem...pekny deň prajem.ivana
Manželmi darovacou zmluvou daroval 1/3 domu v ktorom žijeme.Je to dom po jeho starych rodičoch a Manželovi bratia sa vzdali svojich časti domu v prospech mojho manžela, čim cely dom pripadol jemu a on mi zároveň daroval 1/3 domu.Je možné,že mi pri rozvode túto časť odoberie z nejakeho dôvodu? / aky dovod by to mohol byť?/ A ak tu žijeme 18 rokov a celý dom sme kompletne zrekonštruovali,mám nárok na časť peňazí investovaných do rekonštrukcie?/ je to niekolko stotisic kroun/ .ďakujem. ivana
/ netušim kedy a kam mi pride odpoveď..dufam že ti nájdem.... pekny deň prajem./budem vďačna aj za radu mailom....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    O vrátení daru pojednáva § 630 Občianskeho zákonnika:

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdaro-
    vaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že
    tým hrubo porušuje dobré mravy.

    Podla toho co viem, vsetko co ste vynalozili spolocne na udrzbu, rekonstrukciu nehnutelnosti vo vlastnictve jedneho z manzelov patri do BSM/bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov/. Do spolocneho majetku patria aj financie, ktore ste pouzili na rekonstrukciu nehnutelnosti, ak to boli financie z vasho prijmu. Vyplata jedneho ci druheho v zamestnani je tiez sucastou BSM. V praxi by sa dalo povedat, ze pred zakonom vystupujete ako jednoliaty celok.

    § 150 obcianskeho zakonnika

    Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
    spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný maje-
    tok.
    Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby ma-
    loletých detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o ro-
    dinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
    udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
    treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obsta-
    rávanie spoločnej domácnosti.

    odobratie daru / časti nehnutelnosti./

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.