Zavrieť

Porady

Problém s vlozenim auta do SRO

Pekny den sa praje,

potreboval by som poradit s riesenim pouzivania osobneho auta v mojej sro. Jedna sa o to ze robim ucto pre v lete zalozene sro a chcel by som don vlozit moje osobne auto. Podla vas je lepsie aby som auto odpredal sro a potom ho zacal odpisovat alebo radsej nech auto ako sukromna osoba prenajmem sro zmluvou a tym sro prevezme naklady na prevadzku? Auto ma momentalnu hodnotu cca 950tis. (OA m1), ako sukromna osoba nemam ine prijmy, ale predaj auta by muselo byt priznane -> vysoka dan. Ide mi o to istym sposobom "odpisat" hodnotu auta bud formou prenajmu alebo odpisov.
Co poradite ktora cesta je lepsia?

dakujem a s pozdravom
J
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Predaj hnuteľných vecí, ktoré neboli zaradené do podnikania je od dane oslobodený vid § 9 zákona 595/2003

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V zmysle Petrou spomínaného §9 ods. 1 Zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier ...

    tzn. že ak predáš MV s.r.o.-čke, Tvoj príjem je od dane oslobodený a do DP sa neuvádza. Pre s.r.o. bude vstupnou cenou pre odpisovanie kúpna cena .

    Joss75 je offline (nepripojený) Joss75

    Joss75
    dakujem za vase vcerajsie reakcie!
    Takze ked to dobre chapem, ja ako sukromna osobe mozem odpredat auto trebars za 950tis s.r.o.-cke a nemusim z mojho prijmu platit DP v zmysle uvedeneho zakona. SRO moze zacat odpisovat auto podla platnych uct. predpisov, kde zakladom bude moja kupnopredajna zmluva. Je to tak?
    Nebolo by ale potom lepsie nechat si auto napr. v osobnom vlastnictve, spisat zmluvu o najmu a sro by auto odo mna prenajimalo trebars mesacne za 20tis., naklady by tym padom boli nakladmi sro. Moj takto vzniknuty prijem by podliehal sice DP ale hodnota cca 250tis rocne z prenajmu + odpisanie nakladov za prevadzku v sro by sa vyrovnali odpisom v priapde predaja auto sro-cke. Ide mi o to co by bolo " vyhodnejsie" a danovo spravne.

    Inna je offline (nepripojený) Inna

    Inna
    Ak odpredáš auto ako FO nepodnikateľ s.r.o. za hodnotu vyššiu ako 20% ZI s.r.o. vyžaduje sa ocenenie auta....pozor na to, inak by Ti všetky náklady vyhodili z účtovníctva!

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Inna Pozri príspevok
    Ak odpredáš auto ako FO nepodnikateľ s.r.o. za hodnotu vyššiu ako 20% ZI s.r.o. vyžaduje sa ocenenie auta....pozor na to, inak by Ti všetky náklady vyhodili z účtovníctva!
    Podľa akého predpisu ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Joss75 Pozri príspevok
    dakujem za vase vcerajsie reakcie!
    Takze ked to dobre chapem, ja ako sukromna osobe mozem odpredat auto trebars za 950tis s.r.o.-cke a nemusim z mojho prijmu platit DP v zmysle uvedeneho zakona. SRO moze zacat odpisovat auto podla platnych uct. predpisov, kde zakladom bude moja kupnopredajna zmluva. Je to tak?
    Nebolo by ale potom lepsie nechat si auto napr. v osobnom vlastnictve, spisat zmluvu o najmu a sro by auto odo mna prenajimalo trebars mesacne za 20tis., naklady by tym padom boli nakladmi sro. Moj takto vzniknuty prijem by podliehal sice DP ale hodnota cca 250tis rocne z prenajmu + odpisanie nakladov za prevadzku v sro by sa vyrovnali odpisom v priapde predaja auto sro-cke. Ide mi o to co by bolo " vyhodnejsie" a danovo spravne.
    Podčiarknuté nechápem. Odpisy sú daňovým výdavkom, náklady na prevádzku MV, ktoré je majetkom s.r.o., sú daňovým výdavkom, ....
    Na čo by bol dobrý prenájom ?

    Joss75 je offline (nepripojený) Joss75

    Joss75
    Johanka Pozri príspevok
    Podčiarknuté nechápem. Odpisy sú daňovým výdavkom, náklady na prevádzku MV, ktoré je majetkom s.r.o., sú daňovým výdavkom, ....
    Na čo by bol dobrý prenájom ?
    to podciarknute co nechapes bolo myslene tak ze som postavil proti sebe odpredaj s odpisovanim versus nechat v osobnom vlastnictve a prenajimat. V jednom pripade vyhoda je ze mozem auto odpisovat a pri druhej moznosti zas ze dostavam najom za auto ale mozem si ho nechat v osobnom vlatnictve.

    Problém s vlozenim auta do SRO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.