Zavrieť

Porady

501 a poplatky

Ahojte, môžem dať notebook - cena 22 tis. na 501-do spotreby? Poplatky za poštovné a balné mi vstupujú tiež do ceny, môžem ich dať na 501 tiež, alebo nie? ďakujem
Usporiadat
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
Dobrý večer.
Dosť tu bolo toho napísané ohľadom účtovania na 501, ale aj tak Vás prosím o radu.
Naša firma robila rekonštrukciu a nakúpila rôzne materiáli napr. vedro, rebrík, pílku, malú skrutkovačku a atď. všetko v hodnote do 30 000,-
môžem každé zaúčtovať na 501/211?
Mám to potom niekam zapísať, lebo nám to vo firme zostalo. Napr. na inven. kartu, alebo niečo iné.
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

babula12 Pozri príspevok
Dobrý večer.
Dosť tu bolo toho napísané ohľadom účtovania na 501, ale aj tak Vás prosím o radu.
Naša firma robila rekonštrukciu a nakúpila rôzne materiáli napr. vedro, rebrík, pílku, malú skrutkovačku a atď. všetko v hodnote do 30 000,-
môžem každé zaúčtovať na 501/211?
Mám to potom niekam zapísať, lebo nám to vo firme zostalo. Napr. na inven. kartu, alebo niečo iné.
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
Áno, použiješ účet 501AE a operatívnú evidenciu.
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
Ďakujem veľmi pekne
operat. evidenciou bola myslená inventárna karta HM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

babula12 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne
operat. evidenciou bola myslená inventárna karta HM
V tomto prípade drobného.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Prosím o vysvetlenie účtu 501: je to náklad prevádzkový alebo výrobný? Alebo to závisí od analytiky? Som úplný začiatočník. :-(
0 0
Anna1974 Anna1974

Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

Vrele ti v tomto prípade odporúčam kúpiť si od Cenigovej knihu "Podvojné účtovníctvo podnikateľov" kde je všetko krásne opísané a vysvetlené, vrátane účtov, čo treba a kde sa účtuje, vrátane zákonov a odkazov. A kniha je písané pomerne dosť prehľadne a dobre. Ja ju dosť často používam. Na jej webovej adrese sa dá tá kniha objednať.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Ale ja by som to potrebovala vedieť čím skôr. Prosím, poraďte.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Prosím Vás, tá 501 je výrobný alebo prevádzkový náklad? Strašne súrne to potrebujem... :-(((
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Prosím Vás, tá 501 je výrobný alebo prevádzkový náklad? Strašne súrne to potrebujem... :-(((
Asi by si nám najprv musela objasniť aký rozdiel Ty vidíš medzi pojmom "výrobný" a "prevádzkový"...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Prosím Vás, tá 501 je výrobný alebo prevádzkový náklad? Strašne súrne to potrebujem... :-(((
Učet 501 ovplyvňuje výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti.

V krátkosti ...

na účte 501 - Spotreba materiálu učtujeme

- spotrebu surovín,
- spotrebu pomocných a prevádzkových látok
- spotreba náhradných dielcov pri opravách
- spotreba phm
- spotreba obalov
- spotreba rekl. a propag. materiálu
- spotreba tlačív, kanc. potrieb, čistiacich prostriedkov
- spotreba kratkod. majetku (30.000,- a menej)

Anal. evidenciu si tvoriš pre účely dane aby si vedela rozlíšiť daňové a nedaňové náklady a tiež podľa rozhodnutia účtovnej jednotky, aby poskytovala podklady pre interné posúdenie hospodárenia apod.
... napr. podľa odrážok , ktoré som Ti v rýchlosti ponukla
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

§ 9 Postupov účtovania PÚ

4) Výsledok hospodárenia sa člení podľa toho, z akej činnosti vznikol, na výsledok hospodárenia z
a) hospodárskej činnosti,
b) finančnej činnosti,
c) mimoriadnej činnosti.

5) Hospodárska činnosť je prevádzková činnosť, ktorá súvisí s predmetom podnikania účtovnej jednotky, činnosť vykonávaná na podporu prevádzkovej činnosti a súvisí s hospodárskou činnosťou okrem finančných činností a mimoriadnych činností. Výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti je rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtových skupín 60 až 65 a na účte 697 – Prevod výnosov z hospodárskej činnosti a nákladov účtovaných na účtoch účtových skupín 50 až 55 a na účte 597 – Prevod nákladov na hospodársku činnosť.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
ďakujem veľmi pekne za odpovede. Veľmi mi pomohli.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať