Zavrieť

Porady

Ukončenie zmluvy o lektorskej činnosti

Tak moj prvy prispevok je hned aj otazka , budem rad za vsetky postrehy.

Sprostredkujem kurzy, školenia a semináre v oblasti vzdelávania na živnosť. Spočiatku som to robil sám, ale kedže klientov bolo veľa musel som najať lektorov. Vypracoval som "Zmluvu o lektorskej činnosti" podľa §269, ods. 2. Obchodného zákonnika, kde som uviedol o akú činnosť sa jedná, odmenu a že zmluva je uzatvorená na neurčito.

Predčasom ma lektor požiadal o zrušenie zmluvy, no neviem ako mam postupovať. V zmluve mam uvedené že zmluva môže skončiť dohodou, vypoveďou s 1. mesačnou vypovedou lehotou, alebo uplynutim doby zmluvy. Pravdepodobne stačí len napísať dohodu o ukončení zmluvy pretože sa nejedná o pracovný pomer. Za lektorov neodvádzam odvody, a mzdu dostávajú v čistom na ruku.

Je táto zmluva uzatvorená správne? Ako mám postupovať pri zrušení zmluvy? Môže fyzická osoba, živnostník uzatvárať zmluvy v rámci obchchodného zákona? Som trochu nováčik a snažím sa ušetriť na pravnikoch. Už sa teším na vaše príspevky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    taliga Pozri príspevok
    Tak moj prvy prispevok je hned aj otazka , budem rad za vsetky postrehy.

    Sprostredkujem kurzy, školenia a semináre v oblasti vzdelávania na živnosť. Spočiatku som to robil sám, ale kedže klientov bolo veľa musel som najať lektorov. Vypracoval som "Zmluvu o lektorskej činnosti" podľa §269, ods. 2. Obchodného zákonnika, kde som uviedol o akú činnosť sa jedná, odmenu a že zmluva je uzatvorená na neurčito.

    Predčasom ma lektor požiadal o zrušenie zmluvy, no neviem ako mam postupovať. V zmluve mam uvedené že zmluva môže skončiť dohodou, vypoveďou s 1. mesačnou vypovedou lehotou, alebo uplynutim doby zmluvy. Pravdepodobne stačí len napísať dohodu o ukončení zmluvy pretože sa nejedná o pracovný pomer. Za lektorov neodvádzam odvody, a mzdu dostávajú v čistom na ruku.

    Je táto zmluva uzatvorená správne? Ako mám postupovať pri zrušení zmluvy? Môže fyzická osoba, živnostník uzatvárať zmluvy v rámci obchchodného zákona? Som trochu nováčik a snažím sa ušetriť na pravnikoch. Už sa teším na vaše príspevky
    Takýmto spôsobom by si mohol mať uzavretú zmluvu so živnostníkom, ktorý má v činnosti lektorskú činnosť, ktorý by ti vystavil faktúru a ty by si ju v plnej výške uhradil. Ak sa však nejedná o živnostníkov, tak tebou spomínaná zmluva napĺňa všetky znaky pracovnej zmluvy a preto sa mi nezdá správne, že ju uzatváraš podľa obchodného zákonníka, aj keď ako nepomenovanú zmluvu. Ak sa lektorská činnosť vykonáva sporadicky riešila by som to Dohodou o vykonaní práce. V takom prípade však musíš odvádzať za pracovníkov preddavky na daň, musíš ich zaregistrovať do sociálnej poisťovne a odviesť za nich patričné odvody.
    Čo sa týka tvojej otázky ohľadom Dohody, dohoda je vôľa oboch zmluvných strán, tak pokiaľ obe strany s ňou súhlasia, nie je čo riešiť.

    taliga je offline (nepripojený) taliga

    taliga
    Ďakujem za rýchlu odpoveď . Väčšinou sa jedná o semináre v trvaní max. 5 hodín týždenne, a preto rozmýšlam že vhodná by bola aj Dohoda o pracovnej činnosti, §228a Zákonníka práce na dobu neurčitú. Aké povinnosti vyplívaju mne ako živnostníkovy v tomto prípade?

    Momentálne fungujem tak že na zaklade zmluvy podľa §269, ods. 2. Obchodného zákonnika, ktorú máme uzavretú s lektorom, vyplatím lektorovi odmenu v čistom a dám si to do nakladov čo mi zníži príjem a tým padom platím menšiu daň. Z príjmu odpočítam odmenu a tátu odvediem 19% daň. Robím to správne , môže sa to takto robiť?

    Ukončenie zmluvy o lektorskej činnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.