Zavrieť

Porady

Vyradenie HIM

obyčajný človiečik
S.r.o. nakúpila strojové vybavenie pre prevádzku. Jednalo sa o stroje použité a ich oprava by bola nerentabilná. Firma neúčtovala o odpisoch. Ako sa dajú vyradiť tieto stroje?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
smith Pozri príspevok
Prečo sa neúčtovalo o odpisoch?

Firma bola stále v strate a odpisy by ju len zvyšovali /takú odpoveď som dostala od konateľa/.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Stefan2005 Pozri príspevok
Miška, dotknúť som sa Ťa vôbec nechcel ; lebo ako Tebe chýbajú odpovede na niektoré otázky, tak logicky aj mne chýbali...

Nedá sa mi ale konštatovať - čo to za konateľa, ktorý nevie povedať nič....
Štefan, k tomu sa radšej nebudem ani vyjadrovať......
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Som z tohto stavu dosť nešťastná, lebo naozaj neviem ako by som to mala urobiť, aby to bolo aj správne.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mysimis Pozri príspevok
Som z tohto stavu dosť nešťastná, lebo naozaj neviem ako by som to mala urobiť, aby to bolo aj správne.
Spomínala si, že ide o dosť veľkú sumu. Nestálo by zato podať dotaz na UDR?
Hlavne ak máte už teraz zisk.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nebude ani teraz zisk. Len ja by som to potrebovala dať na poriadok a ani sama neviem ako by to bolo najlepšie....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Stefan2005 Pozri príspevok
V
Tvoju akademická otázka bola veľmi na mieste, aj si ma v prvom momente zneistil. Áno, keby zadávateľ otázky uviedol, že počas celej doby fyzickej životnosti majetku (v ich firme) uplatňovali prerušenie odpisov, možná moja odpoveď by bola iná. Ale toto v zadaní nebolo.
Ja som otázku vôbec nekládol s úmyslom niekoho zneistiť alebo nedajbože podpichnúť. Hľadal som v predpisoch podporu pre ten pomerne jednoznačný záver: "nedaňová likvidácia". A keď som ho narýchlo akosi nenašiel, tak som sa radšej opýtal, či mi opäť niečo v zákonoch resp. komentároch neušlo (nebolo by to ani prvý ani posledný raz, čo som sa tu dozvedel informácie, ktoré mali za následok podstatné zmeny v mojich názoroch ).
Ale späť k téme. Účtovná jednotka resp. daňovník by samozrejme mal mať príslušné rozhodnutia prerušiť odpisovanie podchytené v účtovnej a daňovej dokumentácii (a nie antidatované ..).
Ale ak by aj nemal, podľa mňa to nič na veci nemení. V tom § 25 ods. 3 totiž nie je v texte: "..celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov" žiadne obmedzenie, o aké odpisy šlo, či boli resp. z akého dôvodu neboli zahrnuté. Podľa mňa je rozhodujúca formulácia: zahrnutých do daňových výdavkov. Ja neviem nájsť v zákone žiadny iný dôvod pre poníženie obstarávacej ceny, len daňovo uplatnené odpisy. Ak v uzávierkových operáciách či pri daňovom priznaní odpisy základ dane neznížili, nie je ani povinnosť znižovať obstarávaciu cenu. Keďže však naozaj ide o daňovo chúlostivú záležitosť, ja by som si tiež (najmä pri vyšších sumách) v takomto prípade vyžiadal pre istotu vyjadrenie DRSR.
Naposledy upravil andrej_rv : 04.02.08 at 19:28
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zatiaľ ďakujem za rady, idem dať dotaz na DRSR a ozvem sa keď dostanem odpoveď.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pekný deň, na odľahčenie témy, vás prosím o odpoveď .
K 31.12.2007 sme vo firme vyradili HIM - počítače.
V majetku si dám záznam vyradiť, ale nie som si celkom istá aký dátum dávam.
Preklopila som rok 2007 a pracujem už v roku 2008.
Dám tam dátum vyradenia 31.12.2007, alebo 01.01.2008.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

mikumi Pozri príspevok
Pekný deň, na odľahčenie témy, vás prosím o odpoveď .
K 31.12.2007 sme vo firme vyradili HIM - počítače.
V majetku si dám záznam vyradiť, ale nie som si celkom istá aký dátum dávam.
Preklopila som rok 2007 a pracujem už v roku 2008.
Dám tam dátum vyradenia 31.12.2007, alebo 01.01.2008.
Ďakujem za odpoveď.
Ak Ste vyradili k 31.12.2007, rozumiem to tak, že z evidencie vyradíte, v PÚ sa to zaúčtuje 082/022 a tento majetok v r. 2007 pre Vás skončil.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mysimis Pozri príspevok
Zatiaľ ďakujem za rady, idem dať dotaz na DRSR a ozvem sa keď dostanem odpoveď.
Miška, neprišla ešte odpoveď ?
0 0
Aschley1 Aschley1

Aschley1 je offline (nepripojený) Aschley1

Prosim ak tu niekto je, pomozte, novovzniknuta s.r.o. /november 2007/ navysovala už splatené základné imanie nepenaznym vkladom - majetkom. Majetok povodne patril akciovej spolocnosti, ktora sa stala jedinym spolocnikom vzniknutej s.r.o. Ide o to, kolko rokov budem odpisovat takyto majetok. Ako nový alebo zohladnim, ze v predcháduajúcej firme uz odpisovaný bol. Dakujem strasne moc.
0 0
Aschley1 Aschley1

Aschley1 je offline (nepripojený) Aschley1

Prosim ak tu niekto je, pomozte, novovzniknuta s.r.o. /november 2007/ navysovala už splatené základné imanie nepenaznym vkladom - majetkom. Majetok povodne patril akciovej spolocnosti, ktora sa stala jedinym spolocnikom vzniknutej s.r.o. Ide o to, kolko rokov budem odpisovat takyto majetok. Ako nový alebo zohladnim, ze v predcháduajúcej firme uz odpisovaný bol. Dakujem strasne moc. Ja tu vlastne reagujem na vyradenie HIM a chcem iba zadat otazku, ani to neviem ako, som nemozná
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Aschley1 Pozri príspevok
Prosim ak tu niekto je, pomozte, novovzniknuta s.r.o. /november 2007/ navysovala už splatené základné imanie nepenaznym vkladom - majetkom. Majetok povodne patril akciovej spolocnosti, ktora sa stala jedinym spolocnikom vzniknutej s.r.o. Ide o to, kolko rokov budem odpisovat takyto majetok. Ako nový alebo zohladnim, ze v predcháduajúcej firme uz odpisovaný bol. Dakujem strasne moc. Ja tu vlastne reagujem na vyradenie HIM a chcem iba zadat otazku, ani to neviem ako, som nemozná
Budeš odpisovať ako nový.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Keď vyradím majetok, zníži sa mi hodnota majetku. V ekonomických ukazovateľoch to bude mať aký dopad?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

michelle84 Pozri príspevok
Keď vyradím majetok, zníži sa mi hodnota majetku. V ekonomických ukazovateľoch to bude mať aký dopad?
- napr. pri ukazovateľoch aktivity podniku: obrat fixných aktív, celkových aktív
- na ukazovatele celkovej zadlženosti podniku, kt. sa prejavuje vo vývoji celkvej rentability vl kapit., ukazovatele zadlženosti (napr. keď chcem získať úver z banky), pri stupni finančnej samostatnosti, pri finančnej páke (aký je celkový kapitál vačí ako vlastný kapitál
- ukazovatele rentability-ako dokážeme zhodnotiť svoj kapitál, kt. je v podniku viazaný
- vplyv má i na zmeny súvahových položiek, pri výpočte CF....
- vplyv na podnikovú prosperitu, Altmanov model-aká je finančná situácia podniku, kt. závisí od viacerých pomerových ukazovateľov..................
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

betka Pozri príspevok
- napr. pri ukazovateľoch aktivity podniku: obrat fixných aktív, celkových aktív
- na ukazovatele celkovej zadlženosti podniku, kt. sa prejavuje vo vývoji celkvej rentability vl kapit., ukazovatele zadlženosti (napr. keď chcem získať úver z banky), pri stupni finančnej samostatnosti, pri finančnej páke (aký je celkový kapitál vačí ako vlastný kapitál
- ukazovatele rentability-ako dokážeme zhodnotiť svoj kapitál, kt. je v podniku viazaný
- vplyv má i na zmeny súvahových položiek, pri výpočte CF....
- vplyv na podnikovú prosperitu, Altmanov model-aká je finančná situácia podniku, kt. závisí od viacerých pomerových ukazovateľov..................
Ďakujem veľmi pekne, presne tieto dopady som mala na mysli.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

§ 19 ods. 3 písm b - čo to vlastne znamená vyradenia hmotného a nehmotného majetku LIKVIDACIOU.
Mám dlhodobý majetok, ktorý sa riadne odpisoval. Ale bol už zastaralý a vymenil sa za nové, modernejšie zariadenie /ide o vstupenkový systém - sme kúpalisko/. Pôvodný starý vstupenkový systém ešte nie je úplne odpísaný. Ako dokážem, že som ho vyradil LIKVIDACIOU a či môžem zostatkovú cenu dostať do daňových nákladov? Prosím o radu, kde nájdem bližší komentár a príklady k horevudenému § Zákona o DzP.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Takže riešením by bolo predať za symbolickú cenu 1,. Sk.
A vyradiť v daňovej ZC - 1 milión? a to by bolo daňovo uznané.
...a čo potom znamená v daňovom zákone vyradenie likvidáciou?
nerozumiem tomu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
vaneta Pozri príspevok
§ 19 ods. 3 písm b - čo to vlastne znamená vyradenia hmotného a nehmotného majetku LIKVIDACIOU.
Mám dlhodobý majetok, ktorý sa riadne odpisoval. Ale bol už zastaralý a vymenil sa za nové, modernejšie zariadenie /ide o vstupenkový systém - sme kúpalisko/. Pôvodný starý vstupenkový systém ešte nie je úplne odpísaný. Ako dokážem, že som ho vyradil LIKVIDACIOU a či môžem zostatkovú cenu dostať do daňových nákladov? Prosím o radu, kde nájdem bližší komentár a príklady k horevudenému § Zákona o DzP.
Nepotrebný a nepoužiteľný majetok možno (v tomto prípade starý vstupenkový systém nahradený novým) na základe rozhodnutie firmy o jeho nepotrebnosti a nepoužiteľnosti vyradiť a zároveň v tomto rozhodnutí stanoviť spôsob jeho vyradenia. Jedným z možných spôsobov vyradenia je aj jeho fyzická likvidácia (rozobratie, znehodnotenie, odovzdanie výťažku do zberných surovín a pod). Zostatková cena takto likvidovaného majetku je v zmysle spomínaného §19 ods. 3 daňovým výdavkom....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať