Zavrieť

Porady

Tepelné straty domu

Možno blbosť, ale čiste teoreticky by sa dali zrátať tepelné straty domu aj opačným spôsobom - ak ich teda neviem vyrátať inak - tie programy na výpočet tepelných strát sú trošku zložitejšie. Teda: mám radiátory a v podstate ak sú správne navrhnuté, tak podľa veľkosti radiátora zistím jeho tepelný výkon, potom zrátam tepelné výkony všetkých radiátorov dokopy a vyjde mi tepelná strata domu - približne. Malo by to tak cca fungovať, alebo nie??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    stepo Pozri príspevok
    Možno blbosť, ale čiste teoreticky by sa dali zrátať tepelné straty domu aj opačným spôsobom - ak ich teda neviem vyrátať inak - tie programy na výpočet tepelných strát sú trošku zložitejšie. Teda: mám radiátory a v podstate ak sú správne navrhnuté, tak podľa veľkosti radiátora zistím jeho tepelný výkon, potom zrátam tepelné výkony všetkých radiátorov dokopy a vyjde mi tepelná strata domu - približne. Malo by to tak cca fungovať, alebo nie??
    To ano, ale tepelne straty su pocitane na nejaku konkretnu teplotu, mam dojem, ze by to malo byt minus 18, alebo snad po novom minus 15 stupnov Celsia vonkajsej teploty a potom by si musel poznat teplotu vody na privode aj na spiatocke, navyse uvedena vonkajsia teplota by musela byt sbabilne - den/noc aspon pocas 48 hodin , (kvoli akumulacii obvodovych stien) aby si to takto mohol aspon priblizne pocitat.

    stepo je offline (nepripojený) stepo

    stepo
    Jasne ze ten kto navrhoval kúrenie uz tepelne straty pocítal, ale ja tie straty neviem. A preco by sa to takto nedalo, ved tie radiatory a výkon kotla sa navrhuje práve na základe tepelných strát jednotlivých miestností (radiátory) a potom kotol na základe tepelných strát domu ako celok nie. Takže by to mali byť v podstate spojené nádoby. Nevravím, že je to presne tak, ale ligicky to z toho vyplýva.

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    No ked je u vas vypoctova teplota napr. -15, keby to dimenzoval presne na -15, co potom ked bude chladnejsie? Ja mam tepelne straty 4-5kW a max. vykon podlahovky bude tusim 12-13kW.

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Skús túto stránk: http://uke.sk/uke/vzorce/pg003.html
    Uvedomujem si, že je to jednoduchý výpočet, ale skutočne presný. Nepomýliš sa o viac ako 10%.
    Je to overený algoritmus.

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Charon Pozri príspevok
    Skús túto stránk: http://uke.sk/uke/vzorce/pg003.html
    Uvedomujem si, že je to jednoduchý výpočet, ale skutočne presný. Nepomýliš sa o viac ako 10%.
    Je to overený algoritmus.
    Dal som 500m3(2 podlazia po 100m2) a extremne zateplenie a vypocitalo mi cez 11kW stratu. Ten program asi rozumie pod extremnym zateplenim 3cm EPS.

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    V čom je problém? Má Tvoj byt, dom, inú tepelnú stratu?

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Pri dimenzovani vykonu kotla sa prihliada jednak na tepelne straty a k tomu sa pridava cca 20 - 30% na rozkurenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.