Zavrieť

Porady

tehotná a nevyhovujúce pracovné podmienky

Zdravím vštkých poraďákov a zaroveň prosíííííííím o radu! Máme tehotnú čašníču, ktorá vraví, že sa jej zle pracuje v takých podmienkach, aké sú pre čašníkov. Chápem. Podľa ZP by som ju mala aj preradiť na vyhovujúcejšiu pracovnú pozíciu. Môžem urobiť len to, že jej skrátim pracovný čas a bude pracovať ako pomocná sila (čím by jej odpadlo napr. prekladanie bedničiek s fľašami atď.). Moja otázka znie: Môžem jej aj adekvátne znížiť mzdu? Viem, že na plat jej doslova nemôžem "šiahnuť", ale neexistuje v ZP nejaká možnosť s ohľadom na menej odpracovaných hodín dať jej teda adekvátnu hodinovú mzdu? Ja tam totižto potrebujem "plne výkonného" človeka a ona to týmto pádom nie je. Ide mi o to, že nemôžem si dovoliť platiť 2 ľudí s plným úväzkom na 1 pozícii. A poslala mi potvrdenie od lekára, že je tehotná a vraj jej býva zle, tak jej lekár povedal, že má týždeň oddychovať, tak mi sms-kou nahlásila dovolenku bez dovolenkového lístka a teda ju nemá odo mňa ako zamestnávateľa ani podpísanú. Som jej v takomto prípade povinná dať dovolenku? Alebo ako by som mala postupovať? Vopred ďakujem za každú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Keď nedáš dovolenku, donesie PN. Na plat jej siahnuť nemôžeš. Ale spýtam sa inak - Ty si nebola tehotná a nemáš deti? Alebo ak si nebola tehotná a nemáš deti, nebudeš v budúcnosti mať deti? Lebo nezabúdaj že platí, ako Ty dnes jej tak zajtra sa to rovnakým metrom vráti Tebe. Zákon akcie a rekcie!
    Lion Topoľčany
    Musím súhlasiť s wagner, aj keď chápem, že kajanka ako konateľka chce najlepšie poriešiť situáciu pre firmu. Možno bude najlepšie odporučiť zamestnankyni ísť na "rizikové"
    a zamestnať nového človeka.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Budem rada, ked donesie PN, aby som sa vedela zariadit. Povodne aj chcela a tak som sa na to pripravila a zohnala niekoho ineho. Ale ona alebo jej lekar si to rozmyslel. A rozhodla sa len pre dovolenku a neviem, co od nej mozem cakat o tyzden. A zrejme si ma pochopil zle: nechcem s nou vykyvat, chcem len postupovat spravne, ale aj tak, aby to vyhovovalo men, ako zamestnavatelovi. A bola som tehotna - 2x a tiez mi byvalo zle. Uplne ju chapem. Na mne tazko niekto uplatni "meter". Nechcem jej ublizit, len sa potrebujem nejako zariadit a drzat zakona. To je vsetko.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Ano, zle som sa vyjadrila. Orpavedlnujem sa. Slubovala mi dlhodobu PN resp. rizikove. A preto som si nasla niekoho ineho. Ale teraz neviem, co mam robit. Nemozem sa nijako zariadit. Dakujem Lionovi, ze ma pochopil.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    kajanka Pozri príspevok
    Ano, zle som sa vyjadrila. Orpavedlnujem sa. Slubovala mi dlhodobu PN resp. rizikove. A preto som si nasla niekoho ineho. Ale teraz neviem, co mam robit. Nemozem sa nijako zariadit. Dakujem Lionovi, ze ma pochopil.
    Nemusíš sa ospravedlňovať. Vidím, že situáciu riešiš a verím, že s ňou nechceš ani vykývať. Ale vidím aj to, že ona kýve s tebou. Tehotná, netehotná, hubu otvárať môže, tak nech apoň povie ako si to predstavuje ďalej aby si sa mohla zariadiť. Len poslať SMS je trochu málo.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Ano, tak som si to v hlave nechala rozlezat a uvedomila som si, ze som urobila vlastne chybu ja. A dakujem aj za taketo upovedomenie:O)

    tehotná a nevyhovujúce pracovné podmienky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.