Zavrieť

Porady

osobná asistencia vs. opatrovateľská služba

Chcela by som poradiť pri voľbe medzi tými alternatívami...


1. Môže osobnú asistenciu vykonávať člen rodiny a ak áno v akom rozsahu ?
2. V akom maximálnom rozsahu sa môže poskytovať opatrovateľská služba členom rodiny ?
3. Je možné tie dve služby kombinovať nejakým spôsobom ?
4. Akým spôsobom sa zdaňuje osobná asistencia ( a od akého príjmu ) ?
5. Je opatrovateľská služba chápaná ako zamestnanie a teda započítava sa do odpracovaných rokov ?


Ďakujem veľmi pekne za ochotu a pomoc :-)
( len ma nezbite za toľko otázok )
Usporiadat
Jarka1910 Jarka1910

Jarka1910 je offline (nepripojený) Jarka1910

žienka domáca
Dobrý deň. Prosím vás ,môže mi niekto poradiť? Moja matka má 75r. Telesne je celkom v poriadku,ale má psychické ochorenie,ktoré sa však pod vplyvom liekov u nej ťažko spozoruje. Tie lieky ju však veľmi tlmia,je ospalá ,slabá a zábudlivá. Potrebuje človeka ktorý by ju sprevádzal k lekárovi, upratal jej v 1izb. byte, opral a nakúpil. Chodí k nej už 3 roky opatrovateľka z mestského úradu ,no nevie si na ňu nejako zvyknúť,ale má susedu,ktorá je na socialke evidovaná ako osobná asistentka a tá jej často pomáha. Dohliada na ňu, varí jej liečivé čajíky,chodí jej venčiť psa a psychicky ju veľmi podporuje.Túto osobu si veľmi obľubila a ja teraz rozmýšľam,že by asi bolo lepšie zrušiť opatrovateľku a vybaviť príspevok na asistenta,ktorého by jej robila suseda. Podotýkam že suseda má 45r.,takže to nie je mamina dlhoročná kamarátka. Cele roky sa len zdravili a až asi pred 4-mi mesiacmi sa začali rozprávať. Suseda si vtedy všimla,že sa moja mama necíti dobre a pri výťahu sa ponukla ,že jej vyvenčí psa a ona nech si ide ľahnúť. Je to človek s "veľkým srdcom" a bola by som rada ak by sa o mamu starala práve ona,no kdesi som čítala,že dôchodca po 65-tom roku nemôže mať asistenta.Je to pravda?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Áno .. viď zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447

- doplním, nemohla by sa tá pani zamestnať na MU ako opatrovateľka ? - aby mala na starosti len tvoju mamu (nejaký čiastočný úväzok)
Ak je s ňou spokojná, za pokus by to stálo
Naposledy upravil Katy a R : 21.09.12 at 17:33
1 0
Jarka1910 Jarka1910

Jarka1910 je offline (nepripojený) Jarka1910

žienka domáca
Katy ďakujem za odpoveď. Aj ja by som bola rada ak by sa susedka zamestnala na MU,ale ona robí na 4 hod. asistentku dvom paniam ,takže to má asi finančne lepšie ako keď by sa ako opatrovateľka starala len o jednu osobu. Okrem toho by si musela asi robiť aj opatrovateľský kurz. Ja som sa s ňou raz o tom rozprávala,no vtedy sa ešte s mojou mamou poriadne nepoznali.To bol len taký rozhovor pri venčení psov. 3 roky som každy mesiac cestovala za mamou 150km väčšinou na 3dni. Upratala som jej,ponavštevovala s ňou lekárov, urobila nákupy atď. No ked sa u mňa objavilo onkologické ochorenie,rýchlo som vybavila opatrovateľku+donášku obedov a práve vtedy som sa prvý krát rozprávala o tom so susedou,lebo som vedela že sa stará o starých ľudí a myslela som že pracuje pre MU. Teraz v nedelu idem zas k mame a skúsim sa znovu so susedkou porozprávať. Veľa ľudí mi radí dať mamu do penzionu,ale to jej ja nemôžem urobiť..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. mohla by sa zamestnať aj napriek tomu, že robí asistentku ... len samozrejeme, záleží od situácie u vás ... aj ten kurz, aj ako majú opatrovateľky na MU
ja len že tá spokojnosť je dôležitá - to je na nezaplatenie !
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

Musí podávať daňové priznanie B má nárok na odpočítateľnú položku a výdavky môže dať skutočné alebo paušálne
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať