Zavrieť

Porady

zákaz fajčenia

Prosím Vás v ktorý zákon hovorí o zákaze fajčenia? Ďakujem.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Prečo?

Som síce nefajčiar, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice, teda fajčiarov. A nepáči sa mi to, myslím, že sa to už s tou ochranou nefajčiarov preháňa...

Ale ako som napísal, upraviť si to v smernici môžete. Môžete im zakázať na pracovisku aj v priestoroch zamestnávateľa fajčiť. Aj opustiť pracovisko im môžete zakázať. Aj sankcie za porušenie môžete určiť (napr. že to bude porušenie prac. disciplíny). Tak, ako je to v tej smernici z tej cirkevnej školy.

A to, že sa mi to nepáči, je môj súkromný názor.
buchač Pozri príspevok
Doteraz som bol ticho , nedá mi však .

Tiež som fajčil , dosť skoro a dosť dlho , nie však veľmi veľa . Už na ZŠ ...na strednej sme mali dokonca vyhradený balkón na fajčenie - jediná škola hádam v tej dobe na Slovensku .
Doma som si zásadne nezapálil a ani cigy som nenosil domov .
Auto a fajčenie ??? Každý vedel , že v mojej mašinke sa nefajčí , nemal nárok ...
Potom ma raz vzala sanitka s ťažkým zápalom pľúc ...zo dňa na deň som prestal .

Ale k inému smerujem , marleau , vyhodil by si z roboty - nezamestnal by si . Hm , teraz ale povedz , aj takého , ktorý by si len jednu - dve dal v pracovnej dobe ???
Pritom ale by to úžasný pracant bol a povedzme aj neskutočný odborník ???

Spýtam sa ale inak .

Čo je lepšie ?
Fajčenie v pracovnej prestávke , alebo skryté popíjanie niekde v závetrí / šatňa , WC ...???

Inak , tiež ma vie vytočiť , ak vyjde niekto z výťahu so zapálenou cigaretou , hoci to sa už veľmi dávno nestalo .
Fajčenie na pracovisku - všeobecne (nielen kuchár v školskej jedálni):

Zákon 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
§ 6 ods. (5): Zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari, a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách.


Zákon 377/2004 o ochrane nefajčiarov:
§ 9 ods. (4): Kontrolu dodržiavania tohto zákona na pracoviskách sú oprávnené vykonávať okrem zamestnávateľov orgány inšpekcie práce a orgány na ochranu zdravia.4


Pokiaľ sú na pracovisku nefajčiari, tak je zo zákona zakázané na takomto pracovisku fajčiť a je zbytočné sa dohadovať, či je zákon prehnaný, alebo nie. Jednoducho, je to zákon, ktorý treba dodržiavať. Jeho nedodržiavanie môže mať pre zamestnávateľa následky:
- myslím si, že keď inšpektorát práce kontroluje dodržiavanie vyššie uvedených zákonov, tak za porušenie týchto zákonov môže dať aj pokuty,
- a asi by sa dalo použiť aj toto:
Zákonník práce Čl. 9: Zamestnanci a zamestnávatelia, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu svoje práva uplatniť na súde. Zamestnávatelia nesmú znevýhodňovať a poškodzovať zamestnancov preto, že zamestnanci uplatňujú svoje práva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov.
Ak sa v tomto nemýlim, tak je v záujme zamestnávateľa (jeho peňaženky) tieto zákony dodržiavať (alebo predchádzať ich nedodrživaniu, napr. spôsobom, akým to urobil Marleau).

(Buchač, ani jedno, ani druhé. Alkohol na pracovisku nemá čo hľadať. A cigarety (fajčenie) tiež nie, ak je na pracovisku nefajčiar.)
Naposledy upravil Llívia : 18.10.10 at 21:57
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

c.joscakova Pozri príspevok
potrebujem nákres prečiarknutej cigarety z vyhlášky Min.zdravotníctva o zákaze fajčiť. Kde ju nájdem? Vďaka.
Hociktoré papiernictvo, alebo Hornbach
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať