Zavrieť

Porady

Stavebný pozemok v priemyselnej zóne

Zdravím všetkých poraďákov.. bol by som moc rád, keby ste sa vyjadrili k jednému problému, s ktorým si neviem moc poradiť.. Chcel som si kúpiť malý stavebný pozemok do 1000m2, situovaný v obytnej zástavbe na kraji okresného mesta. Pozemok by už dávno bol môj, len pôvodný majiteľ, ktorý ho predáva, kedže ho získal darovacou zmluvou a keďže chcel obísť platenie dane z predaja, počkal s predajom po dobu 5-tich rokov a dovtedy pozemok normálne užíval. 15.febr.mal uplynúť tento časový limit a mal sa previezť do mojho užívania vkladom do katastra. Lenže.. Murphyho zákony v praxi zaúradovali a 3 dni pred kúpou ma kontaktoval realiťák, že sa zmenili podmienky a doterajšia stavebná parcela sa "prekategorizovala" na stav.parcelu v priemyselnej zóne/učinili tak poslanci mestsk.zastup.mestskej časti/ a už sa tam nedá postaviť rodinný dom, ale iba polyfunkčný, resp.podnikateľský objekt. Je mi absolutne nepochopiteľné jak sa dá jedna celá ulica, ktorá 60 rokov "fungovala" v obyt.zóne a s mojím pozemkom, ktorý nie je na kraji, ale cca v strede medzi ostatnými domami, zrazu zmeniť na priemyselnú zónu?!! Jak k tomu prídu pôvodní vlastníci?! A vlastne, jak by som mal teraz postupovať ja, aby som si tam mohol postaviť malý rodinný domček? Mal už niekto z Vás poraďákov takýto problém? Dá sa požiadať o výnimku, ak áno, na ktorom úrade? Alebo, ak by sa tam postavil "akože firemné kancelárie", aké to obnáša problémy v budúcnosti..? Ja viem, bolo toho veľa, ale snáď niekto bude vedieť poradiť. Moc pekne zatiaľ ďakujem a budem sa tešiť na odpovede.. :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    joseph78 je offline (nepripojený) joseph78

    joseph78
    tiež mám tento problém ale som vlastník, pozemok je v intraviláne, okolo sú RD, ale RD mesto nechce povoliť postaviť a dokonca ani výstavbu podnikateľského objektu s odôvodnením aby sa nerušili okolité RD...týmto mesto urobilo pozemok defacto nepredajným. Tiež by ma veľmi zaujímalo čo sa dá v takomto prípade robiť.
    Naposledy upravil joseph78 : 17.02.08 at 18:05

    bonita je offline (nepripojený) bonita

    na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac bonita
    Neviem co sa da urobit presne v tomto pripade, ale popisem podobny - mozno ide nakoniec o rovnaku lokalitu?
    Magistrat hl. mesta Ba zmenil od septembra 2007 takmer vsetky zahradkarske oblasti v Ba na pozemky pre piemysel a podnikanie. Konkretne Podunajske Biskupice, MU s tym nesuhlasili / ale nic si nepomohli/, lebo velmi vela pozemkov pozdlz ul. Svornosti prislo o statut st. pozemku. Mne bolo povedane nemenovanou osobou z MU, ze povolenie na stavbu RD uz nemozu vydat, ale ak si ho psotavite na cierno, moze sa stat ze vas vyzvu na zburanie o 10 rokov, ak nezburate, pokuta. Ze sa s tym da nejako vybabrat. Aj tym sposobom, ze poziadate o povolenie prevadzky na podnikanie, v tvare rod. domu. Kedze sa jedna o priem. pozemok, musia vam dat povolenie na vystavbu prevadzky, nie je vasa vina, ze tam stoja RD. Zdokladujte, ze prevadzka / RD/ bude esteticky zapadat.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    A ak nhodou aj postavíš rodinný dom s časťou, ktorá by sa mala využívať na nejaké podnikanie, nikde nie je napísané, že tam aj nejakú prevádzku, alebo administratívu aj musíš prevádzkovať a po čase môžeš požiadať o zmenu využitia stavby z nebytového priestoru na bytový.

    arabic11 je offline (nepripojený) arabic11

    arabic11
    ..ďakujem všetkým za príspevok a vyjadrenie.. po týždňovom zisťovaní mi kompetentní na mestskom úrade povedali skoro presne to isté.. dodatkovať a požiadať o zmenu územ.plánu, je síce možné, ale to by bolo "beh na dlhú trať", tým viacej, že bola dostatočne dlhá doba/cca 3roky/, aby som podal námietky k územ plánu.. moja smola bola v tom, že kúpa pozemku od pôvodného majiteľa sa naskytla presne týždeň potom, čo sa celá vec s pripomienkovaním uzatvorila.. :-( Takisto mi bolo povedané, že sa tam môže v podstate postaviť rodinný dom, bude ale od počiatku povahovo riešený ako polyfunkčný objekt v pomere asi 60/40 v prospech polyfunkcie. Momentálne týmto smerom aj rozmýšľam, v podstate som aj živnostník, takže by to ani nemusel byť problém riešiť bývanie spôsobom polyfunkcia na prízemí a byt v podkroví, len neviem, aké to bude obnášať "skryté" problémy v budúcnosti.. dajme tomu zaradenie stavby do majetku firmy a následné odpisovanie 40rokov.. toto by som asi nechcel.. No ďakujem teda ešteraz všetkým za príspevky a hádam nejako bude.. :-)

    leonq je offline (nepripojený) leonq

    leonq
    ja by som v tom videl skor vyhodu
    ak ste zivnostnik a rozmyslate o zriadeni pravadzky tam kde byvate, mohli by ste takmer vsetky svoje naklady na byvanie dostat do nakladov na zivnost a dokazali by ste optimalizovat svoj danovy zaklad
    to ze nieco odpisujete neznamena ze to v buducnosti nemozete predat na a uz neodpisovat ci uz sam sebe alebo niekomu z rodiny...

    Stavebný pozemok v priemyselnej zóne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.