Zavrieť

Porady

Zľava za tovar

Kam by ste zaúčtovali faktúru od odberateľa na dohodnutú zľavu za tovar, resp. štvrťročný bonus v podvojnom účtovníctve?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jess
tie 2 tovary na tejto faktúre sú tiež zo vzork.sady - posledné.....

-504 mám chápať mínusom na 504 ??? akosi nechápem

.... čiže, teraz musím aplikovať túto zľavu na všetky kusy tovaru zo vzork.sady v sklade ??? dobre som to pochopila, či zase nie ? len začínam s PU a toto ma "dostalo".
Áno storno nákladov - lebo ... keď si na sklad prijala tovar účtovala si:
131,343/321
132/131
504/132 t.j. pri predaji vo vyššej cene, t.j. v cene bez zľavy ... takto účtuješ cez sklad.
Tým, že zaúčtuješ dobropis -504,-343/-321 zreálniš úbytok tovaru, s tým, že jednorázovou operáciou znížiš náklady, čo sa bude daniarom náramne páčiť. Odporúčam analytiku na 504, aby si to mala oddelené od skladovej evidencie (ak si operatívku kontroluješ na účtovníctvo).
Tak ako som uviedla v predtým, ja by som v tvojom prípade so skladovou cenou nehýbala. To čo som uviedla "ak máš všetko ešte na sklade" som uviedla ako extrém, ktorý nepredpokladám, že v prípade, že máte plynulý predaj môžeš mať.

Doplnila som ešte DPH, aby bolo jasné, že je nárok na odpočítanie DPH a jeho následnú korekciu dobropisovanou čiastkou.
Naposledy upravil Jana Acsová : 07.06.05 at 15:26 Dôvod: Doplnenie účtu 343
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
AVO, ďakujem za trpezlivosť - pochopila som to , pekný zbytok večera ti prajem !
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Prosím vás nemá niekto nejakú zmluvu o dohodnutej zľave na tovare na celý rok?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím Vás o radu, v roku 2006 sme odobrali od dodávateľa tovar, ktorý nebol k 31.12.2006 predaný (iba čiastočne). Teraz sme sa s dodávateľom dohodli, že ak uhradíme k 30.6.07 poskytne nám 20 % zľavu. Teraz neviem ako mám poskytnutú zľavu zaúčtovať, prosím poradte.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ak dodávateľ poskytne zľavu, mal by vám k tomu vystaviť doklad -napr.zľava za odobratý tovar v r 2006 a potom na základe tohto ďalej zaúčtovať.Ak dodávateľ nepošle žiaden dobropis a uhradíte faktúru, stále ostane 20 % ako neuhradený záväzok.Takže najskôr sa dohodnúť s dodávateľom nech vám pošle doklad .
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

On mi vystavil doklad - dobropis v júni 2007.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Kája. Pozri príspevok
On mi vystavil doklad - dobropis v júni 2007.
-dobropis zaúčtuješ v júni 2007- oprava dph sa vykoná vtedy keď platiteľ obdržal doklad o oprave zdaniteľného plnenia.A dodávateľ by ti mal vystaviť aj zápočet na faktúru a dobropis.
-V Jú keď uhradíš dodávateľskú fa: v peň.denníku stĺpec: tovar a dph , dobropis v peň.denníku stĺpec: tovar a dph v mínusovej hodnote(znížiš si náklady a dph),

- v podvoj.účtovníctve dobropis zaúčtuješ:

1.pri tovare keď je na sklade:(zároveň si nezabudni znížiť aj obstarávacie ceny-to platí aj pre Jú spôsobe účtovania)
a).ak si ešte neuhradila dod.fa : 321/132 a 321/343,
b). ak si faktúru dodávateľovi uhradila tak: 315/132 a 315/343 a potom zápočet s dod.fa 321/315.

2.pri už predanom tovare
a).pred úhradou dodávateľ.fa : 321/504 a 321/343
b).po úhrade dodávateľ.fa : 315/504 a 315/343

Ako píšeš že časť tovaru je predaná a časť na sklade tak je to kombinácia spôsobu zaúčtovania podľa bodu 1 a 2: napr.pred úhradou-tovar na sklade 321/132 a tovar predaný 321/504, dph 321/343
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ďakujem za radu, účtujem tovar spôsobom B. Rozmýšľala som, že si vytvorím analytiku 504, kde zaúčtujem dobropis a na konci roka to rozpustím. Môže byť?
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Kája. Pozri príspevok
Ďakujem za radu, účtujem tovar spôsobom B. Rozmýšľala som, že si vytvorím analytiku 504, kde zaúčtujem dobropis a na konci roka to rozpustím. Môže byť?
Kája,zaúčtuj to ako som ti písala tovar na sklade 321/132, pretože k 31.12.2006 tento tovar si mala v cene bez zľavy a teraz v tomto roku ceny opravuješ, tak si zároveň opravíš aj 132-znížiš cenu tovaru evidovaného k 31.12.2006 aj v účtovníctve a na tovar predaný účet 321/504(môže byť aj analytika).K dátumu 31.12.2007 keď si zaúčtuješ počiatočný stav inventúrny a konečný stav tak by ti malo sedieť zostatok účtu 132 s inventúrnym stavom na sklade-len si nezabudni preceniť aj tovar v skladovej evidencii.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Vraciam sa k tejto trošku staršej téme.
Ak mi dodávateľ dobropisoval bonus za odobraté množštvo za určité predchádzajúce obdobie, účtujem spôsobom A, znížim si pomerne náklady na už predaný tovar z týchto dodávok a znížim si skladovú cenu tovaru z týchto dodávok?
Čo v tom prípade, ak tento bonus je neidentifikovateľný, teda že sa nedá jednoznačne povedať, na ktorý tovar sa vzťahuje? Môže všetko dať mínusom na 504?
Vopred vďaka za odpovede.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabi03 Pozri príspevok
Vraciam sa k tejto trošku staršej téme.
Ak mi dodávateľ dobropisoval bonus za odobraté množštvo za určité predchádzajúce obdobie, účtujem spôsobom A, znížim si pomerne náklady na už predaný tovar z týchto dodávok a znížim si skladovú cenu tovaru z týchto dodávok?
Čo v tom prípade, ak tento bonus je neidentifikovateľný, teda že sa nedá jednoznačne povedať, na ktorý tovar sa vzťahuje? Môže všetko dať mínusom na 504?
Vopred vďaka za odpovede.
Áno, ak ide o bonus na tovar, účtuješ na 504AE.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tweety Pozri príspevok
Áno, ak ide o bonus na tovar, účtuješ na 504AE.
Aj keď mi nejaký tovar ostal ku koncu roka na sklade z dodávok, ku ktorým sa vzťahuje tento bonus?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabi03 Pozri príspevok
Aj keď mi nejaký tovar ostal ku koncu roka na sklade z dodávok, ku ktorým sa vzťahuje tento bonus?
Áno, veď ten tovar bude mať zníženú hodnotu.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tweety Pozri príspevok
Áno, veď ten tovar bude mať zníženú hodnotu.
Nie že by som sa netešila tvojej odpovede, ale...

Ak som dostala bonus za tovar odobratý v 2008, nejaká časť mi zostala na sklade, bonus zaúčtujem ako MD -504, čím si znížim náklady, ale v roku 2009 pri predaji týchto výrobkov budem mať vyššie náklady, ako by som ich (možno?) mala mať.

Uvažujem moc komplikovane?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabi03 Pozri príspevok
Nie že by som sa netešila tvojej odpovede, ale...

Ak som dostala bonus za tovar odobratý v 2008, nejaká časť mi zostala na sklade, bonus zaúčtujem ako MD -504, čím si znížim náklady, ale v roku 2009 pri predaji týchto výrobkov budem mať vyššie náklady, ako by som ich (možno?) mala mať.

Uvažujem moc komplikovane?
Nie, neuvažuješ komplikovane, uvažuješ rozumne.

Vychádzame z §22, odst. Postupov účtovania v PÚ :

(6) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny. Zľava z ceny poskytnutá k už predaným alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje ako zníženie nákladov na predané alebo spotrebované zásoby.

Na účet 504 by si učtovala priamo, ak by boli zásoby predané.

Ak to tak nie je, domnievam sa, že by si mala účtovať poskytnutý bonus na cenové odchýlky (132AA), ktoré rozpustíš do nákladov (504) v pomere ku predanému tovaru.

Doplnenie: ide o bonusy tak to bude zníženie nákladov (-504)
Naposledy upravil azla : 06.03.09 at 13:55
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

azla Pozri príspevok
Na účet 504 by si učtovala priamo, ak by boli zásoby predané.

Ak to tak nie je, domnievam sa, že by si mala účtovať poskytnutý bonus na cenové odchýlky (132AA), ktoré rozpustíš do nákladov (504) v pomere ku predanému tovaru.



Ach jo, toho som sa obávala.

Ďakujem za odpovede.
0 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

Rada by som tiez pridala svoj prispevok k tejto teme.
Ma fakturu - dobropis od dodavatela, ktory mi dobropisuje financny rabat za splenenie dohodnutych obchodnych podmienok. Na dobropise mam vsak vycislenu len celkova cena bez DPH, ziadna DPH tam nie je. Iba suma bez DPH a suma k uhrade, ktora je ta ista ako suma bez DPH. Ako to spravne zauctovat? Dodavatel je platca DPH a odberatel tiez. Vopred dakujem za vase navrhy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danka28 Pozri príspevok
Rada by som tiez pridala svoj prispevok k tejto teme.
Ma fakturu - dobropis od dodavatela, ktory mi dobropisuje financny rabat za splenenie dohodnutych obchodnych podmienok. Na dobropise mam vsak vycislenu len celkova cena bez DPH, ziadna DPH tam nie je. Iba suma bez DPH a suma k uhrade, ktora je ta ista ako suma bez DPH. Ako to spravne zauctovat? Dodavatel je platca DPH a odberatel tiez. Vopred dakujem za vase navrhy.
Áno, dobropis je vystavený v súlade so Zákonom o dph.
§ 25
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

Finančný rabat účtujeme na 648AE.
0 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

dakujem za rychlu odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať