Zavrieť

Porady

Darovanie bytu

Ahojte chcem vas poprosit o radu.Starka a starky mi darovali byt s vecnym bremenom dozitia. Starky zomrel. Teraz sa staram o starku ja. Ona ma uz vysoky vek.Jej syn vsak na nu robi natlak aby vzala dar spat.Ja som vnucka.Chcem sa opytat ci moze starka len tak vziat dar spat,ked sa o nu staram,ja som vybavovala aj platila pohreb,platim dan za byt,chodim s nou po lekaroch atd....atd..Jej syn odisiel do Ciech a ani o nu nezavadil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Teoreticky by ťa starká mohla vyzvať (napr. písomne) na vrátenie daru, ale myslím, že by to musela odôvodniť napr. práve tým, že sa o ňu nestaráš a pod. A v prípade, že by si dar nevrátila a straká by na tom trvala, musela by sa starká obrátiť na súd so žalobou o vrátenie daru. A podľa mojich skúseností, sa takéto žaloby ťažko preukazujú a navrhovateľ ich obyčajne prehrá.....

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    ahoj
    občiansky zakonnik upravuje darovaciu zmluvu v § 628-630. A konkrétne v § 630 upravuje, že darca môže žiadať svoj dar naspäť, ak sa obdarovaný správa voči darcovi alebo členom jeho rodiny v rozpore s dobrými mravmi.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    ediika Pozri príspevok
    Ahojte chcem vas poprosit o radu.Starka a starky mi darovali byt s vecnym bremenom dozitia. Starky zomrel. Teraz sa staram o starku ja. Ona ma uz vysoky vek.Jej syn vsak na nu robi natlak aby vzala dar spat.Ja som vnucka.Chcem sa opytat ci moze starka len tak vziat dar spat,ked sa o nu staram,ja som vybavovala aj platila pohreb,platim dan za byt,chodim s nou po lekaroch atd....atd..Jej syn odisiel do Ciech a ani o nu nezavadil.
    [hore]§ 630


    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    viac na http://www.porada.sk/t63918-p2-kupna...ost-naraz.html - prisp. 11 a nasl.

    To znamena, ze "vola syna" na to nestaci, a kazdy sud taku zalobu zamietne, teda konanie zmetie zo stola. Tvojou vyhodou je, ze ak by babka (na podnet syna) takuto zalobu podala, je dokazne bremeno na nej, teda ONA musi dokazovat, ze hrubo porusujes dobre mravy, a tebe staci obrana - napr. vypovede susedov, ze spolu byvate a riadne sa o nu staras, potvrdenie od lekarky, ze tam babke robis sprievod, chodis jej davat predpisovat lieky a pod.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    pravnicka Pozri príspevok
    ahoj
    občiansky zakonnik upravuje darovaciu zmluvu v § 628-630. A konkrétne v § 630 upravuje, že darca môže žiadať svoj dar naspäť, ak sa obdarovaný správa voči darcovi alebo členom jeho rodiny v rozpore s dobrými mravmi.
    V rozpore s dobrymi mravmi NEROVNA SA v hrubom rozpore s dobrymi mravmi.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    elli Pozri príspevok
    V rozpore s dobrymi mravmi NEROVNA SA v hrubom rozpore s dobrymi mravmi.
    Doplnim, ze musi ist o porusenie dobrych mravov bud vyznamnej intenzity alebo ich sustavne porusovanie, ktore vsak svojou sustavnostou ma charakter hrubeho porusovania. Je to napr. fyzicke nasilie, hrube urazky, neposkytnutie potrebnej pomoci a pod.

    Z judikatury:

    R 88/1998: K zániku darovacieho vzťahu podľa § 630 Občianskeho zákonníka dochádza na základe jednostranného právneho úkonu darcu voči obdarovanému, ktorý hrubo porušil dobré mravy svojím správaním k darcovi alebo členom jeho rodiny. Hrubým porušením dobrých mravov sa tu rozumie ich porušenie značnej intenzity alebo ich sústavné porušovanie. Za členov rodiny darcu treba považovať predovšetkým jeho manžela, rodičov a deti a spravidla tiež ostatných príbuzných v priamom rade (predkov a potomkov), ako aj súrodencov, výnimočne aj ďalšie osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere, pokiaľ by darca ich ujmu dôvodne pociťoval ako vlastnú ujmu.

    R 31/1999: Právo darcu domáhať sa vrátenia daru nevzniká pri prostej nevďačnosti obdarovaného voči darcovi ani pri menej významnom porušení dobrých mravov zo strany obdarovaného. Za hrubé porušenie dobrých mravov obdarovaným nemožno považovať napr. predaj darovanej veci cudzej osobe alebo nenavštevovanie darcu pri príležitosti sviatkov a jeho životných jubileí.

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    ahoj.
    nie som si istá, či som to tebe neradila s darovaním bytu alebo bol to podobný príspevok.
    občiansky zákonník upravuje v § 628-630 darovaciu zmluvu. Darca by mal právo vtedy požadovať vrátenie daru, keby sa obdarovaný správal k darcovi alebo členom jeho rodiny v rozpore s dobrými mravmi. Syn by to musel najprv dokázať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pravnicka Pozri príspevok
    ahoj.
    nie som si istá, či som to tebe neradila s darovaním bytu alebo bol to podobný príspevok.
    občiansky zákonník upravuje v § 628-630 darovaciu zmluvu. Darca by mal právo vtedy požadovať vrátenie daru, keby sa obdarovaný správal k darcovi alebo členom jeho rodiny v rozpore s dobrými mravmi. Syn by to musel najprv dokázať.
    Už vyššie to bolo podrobnejšie rozobrané. Nestačí len rozpor s dobrými mravmi, musí to byť hrubé porušovanie dobrých mravov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.