Zavrieť

Porady

Dedictvo-rozdelenie domu medzi surodencami

Potrebujem poradit.Ubehli tri roky od smrti mojej matky,po ktorej ostalo dedictvo-rod.dom.Sme 5 surodenci a kazdemu pripadla jedna petina dedictva.Ja jediny v tomto dome byvam a aj som byval ked este matka zila.Mam tam aj trvaly pobyt.Doteraz nemal o svoj podiel dedictva nikto zaujem,ale teraz 3surodenci by chceli dom predat a ja a moj brat nie.Bol som aj u advokata a ten mi povedal ze dom sa bez suhlasu vsetkych surodencov predat nemoze a ja mozem dalej az do smrti v nom byvat.Surodenci mi vyhrozuju,ze sa to bude riesit sudnou cestou.A ja neviem ako dalej.Mozu ma vystvat sudnou cestou?Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Dedičské konanie po jedenástich rokoch sa napadnúť nedá. Ak nebola vyplatená dohodnutá finančná čiastka, treba požiadať o jej vyplatenie. Ale to iba v prípde, že nebolo určené, do kedy sa má vyplatiť. Ak bol určený čas, do kedy sa vyplatiť má, od toho dátumu začína plynúť premčacia doba.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dedic05 Pozri príspevok
    Potrebujem poradit.Ubehli tri roky od smrti mojej matky,po ktorej ostalo dedictvo-rod.dom.Sme 5 surodenci a kazdemu pripadla jedna petina dedictva.Ja jediny v tomto dome byvam a aj som byval ked este matka zila.Mam tam aj trvaly pobyt.Doteraz nemal o svoj podiel dedictva nikto zaujem,ale teraz 3surodenci by chceli dom predat a ja a moj brat nie.Bol som aj u advokata a ten mi povedal ze dom sa bez suhlasu vsetkych surodencov predat nemoze a ja mozem dalej az do smrti v nom byvat.Surodenci mi vyhrozuju,ze sa to bude riesit sudnou cestou.A ja neviem ako dalej.Mozu ma vystvat sudnou cestou?Dakujem za odpoved.
    Súdnou cestou nie, predsa si spoluvlastníkom. Ale svoj podiel môžu predať. Najprv by mali svoj podiel ponuknúť na odkúpenie ostatným spoluvlastníkom, totiž máte predkupné právo. Ak neodkúpite ich podiely, tak môžu ponuknúť tretej osobe svoj podiel. A keď predajú, tak s tým už nič nenarobíš. Skúste sa dohodnúť rozumne o odkúpení ich spoluvlastníckeho podielu.

    dedic05 je offline (nepripojený) dedic05

    dedic05
    Smith dakujem za odpoved.Ja som si surodencov zavolal vsetkych a chcel som ich vyplatit,ale oni nechceli.Suma ktoru som im daval bola adekvatna k cene domu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dedic05 Pozri príspevok
    Smith dakujem za odpoved.Ja som si surodencov zavolal vsetkych a chcel som ich vyplatit,ale oni nechceli.Suma ktoru som im daval bola adekvatna k cene domu.
    Tomu teda nerozumiem. Chcú predať, ale nie tebe? Alebo sa im málilo to čo si ponúkol?

    dedic05 je offline (nepripojený) dedic05

    dedic05
    smith,neviem to isto ale myslim si ze by nesnesli to ze by dom ostal mne.Co myslis mal by som im rozeslat nejake vyjadrenie ve smyslu:Ja som chcel kupit vase podiely,ale vy ste nesuhlasili ateraz ja nesuhlasim z predajom domu?Co by som mal podla teba urobit.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Ak sa nedohodnete, daju ostatni spoluvlastnici podla vsetkeho zalobu na sud o zrusenie a vyporiadanie podieloveho psoluvlastnictva a zrejme navrhnu, aby sud prikazal dom do ich podieloveho spoluvlastnictva a vas dvoch vyplatili.

    Nemyslim si, ze by predavali svoje podiely, jednak oni vlastnia 3/5, tak je IMHO pravdepodobnejsie, ze dom by ostal im a tiez by sa asi nikto nehrnul do toho, aby kupitl 3/5 domu s dalsimi 2 spoluvlatnikmi.

    Este doplnenie k predkupnemu pravu - vynimka z tejto povinnosti je, ak ide o predaj blizkej osobe (t.j. ak to spoluvlastnik preda napr. detom).

    § 142 OZ:

    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

    (2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku

    (3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

    dedic05 je offline (nepripojený) dedic05

    dedic05
    tak ako to vlastne je.Co advokat u ktoreho som bol mi klamal,ze dom bez mojho svolenia nikdy nikdo nepreda,len ked by bola uvalena exekuce na nekoho z majitelov?

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    dedic05 Pozri príspevok
    tak ako to vlastne je.Co advokat u ktoreho som bol mi klamal,ze dom bez mojho svolenia nikdy nikdo nepreda,len ked by bola uvalena exekuce na nekoho z majitelov?
    Tak, ako Ti napisal Smith, ako spoluvlastník máš predkupné právo na odkúpenie vlastníckych podielov Tvojich súrodencov. Oni by Ti mali pred predajom ponúknuť ich podiely na odkúpenie. Ak Ti ich neponúknu a svoje podiely predajú tretej strane, máš možnosť do troch rokov takýto predaj napadnúť súdnou cestou. Predať ale môžu bez Tvojho súhlasu len to, čo oni vlastnia, ten podiel. Advokát Ti neklamal v tom, že predať celú nehnuteľnosť môžu iba s Tvojim súhlasom.

    dedic05 je offline (nepripojený) dedic05

    dedic05
    vieroslavo,prepac ale ja mam ztoho strasny zmatek.hiker mi napisal paragraf 142 OZ.A v nom sa pise neco o sudnom vysporadani.To sa vztahuje aj na moj pripad?Dakujem ti za odpoved.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    dedic05 Pozri príspevok
    tak ako to vlastne je.Co advokat u ktoreho som bol mi klamal,ze dom bez mojho svolenia nikdy nikdo nepreda,len ked by bola uvalena exekuce na nekoho z majitelov?
    No bez tvojho suhlasu sa ten dom naozaj nepreda. Druha vec, ktoru som popisoval vyssie je vsak ta, ze ak sa nedohodnete, moze sud na ich navrh zrusit vase podielove spoluvastnictvo a vyporiadat ho, t.j. tvoj a bratov podiel dat do ich vlastnictva, cize uz nebudete spoluvlastnici a vy za to dostanete financne vyrovnanie v hodnote, zodpovedajucej vasim podielom na nehnutelnosti.
    Dobry den chcela by som sa opytat ci sa da po 11 rokoch napadnut dedictvo, teda ohodnotienie domu s pozemku ak este neboli vyplatene peniaze.Dakujem za odpoved

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    nedá. Môžeš jedine požadovať vyplatenie tej sumy, ktorá je uvedená v osvedčení o dedičstve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.