Zavrieť

Porady

Devízový účet a kurz pri účtovaní

Dobrý deň! Mám zriadený podnikateľský účet v EUR. Aký kurz musím používať pri účtovaní? NBS alebo kurz komerčnej banky. V ktorom zákone alebo smernici to je udané? Poradte mi prosím... Ďakujem...
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ociviste Pozri príspevok
Prepac, mas pravdu kurz NBS je len jeden, ale studujem ten vypis a ziadny kurz tu nevidim, jedine v avize o platbe, vidim kurz ale tam je 1.000000. Preto sa pytam na ten kurz predaj alebo nakup, ale je to pri komercnej banke.
tak konkrétne: aká to bola transakcia ? Urobili ste výber hotovosti a súčasne prevod na SKK ? alebo prevod na SKK účet ?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Bol to vyber z devizoveho uctu do pokladne SKK.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ociviste Pozri príspevok
Bol to vyber z devizoveho uctu do pokladne SKK.
..... no ale vo valute nie ? písala som ti, že pohyby na devízovom účte sa účtujú kurzom NBS, teda aj v tomto prípade.
Ak by ste vybrali napr. 100 eur z devízového účtu , ale nechali si za to vyplatiť SKK, banka by vám to prepočítala napr. kurzom 30,432 - teda svojim komerčným - a vyplatila by 3043,20 Sk, tak týmto istým kurzom zaúčtuješ výber z devízového účtu - kurzový rozdiel nesmie vzniknúť (ani nevznikne).
Ak ste si nechali vyplatiť 100 eur a prijali do pokladne 100 eur, tak ich účtuješ kurzom NBS (kurzový rozdiel tiež nevznikne).
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Presne tak, vyberalo sa napr. 100 eur, ale bolo to vyplatene v SKK. Preto sa chcem dopracovat k tomu kurzu, ze ktory mam zvolit, lebo na vypise nie je uvedeny. Je tam len napr. vyber v hotovosti - majitel uctu a potom suma 100 eur, ale bolo to vyplatene v SKK.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ociviste Pozri príspevok
Presne tak, vyberalo sa napr. 100 eur, ale bolo to vyplatene v SKK. Preto sa chcem dopracovat k tomu kurzu, ze ktory mam zvolit, lebo na vypise nie je uvedeny. Je tam len napr. vyber v hotovosti - majitel uctu a potom suma 100 eur, ale bolo to vyplatene v SKK.
Každá banka spolu s hotovosťou vyplatí vydá aj "sprievodný doklad" , na ktorom príjemca príjme SKK svojim podpisom. Tento doklad sa obyčajne prikladá buď k bankovému výpisu alebo k PPD, aby sa preukázala suma SKK prijatá do pokladne (teda či bolo toľko odovzdané, ako bolo v banke prijaté). A na tomto doklade je uvedený aj kurz ktorým bol prepočet urobený.... a ak náhodou to tam nie je, tak spätným výpočtom sa dá kurz určiť - nie ?
(3043,20 : 100 = 30,432 je kurz) a toto je ten komerčný kurz ktorý hľadáš.... ním prepočítaš do účtovníctva výber z devízového účtu , kurz. rozdiel nevznikne (prípadne kópiu toho dokladu prilož na obidve miesta).
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Aha blik, dakujem. Takze ak tam ale nie je uvedena sum v SKk iba vyber v eur, tak ku kurzu sa tak lahko nedostanem a doklad z banky tiez nemam. Tak budem musie zabojovat. Velmi pekne dakujem za ochotu a cas straveny nad mojimi otazkami. Pekny vecer ak sa to da tak povedat. :-)
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ociviste Pozri príspevok
Aha blik, dakujem. Takze ak tam ale nie je uvedena sum v SKk iba vyber v eur, tak ku kurzu sa tak lahko nedostanem a doklad z banky tiez nemam. Tak budem musie zabojovat. Velmi pekne dakujem za ochotu a cas straveny nad mojimi otazkami. Pekny vecer ak sa to da tak povedat. :-)
Moja banka mi kurz uvádza na výpise. Ten doklad z pokladne banky je dôležitý, no ale keď sa nenájde, tak neostane nič iné, iba veriť tomu, že príjem do pokladne firmy v SKK bol taký aký je PPD. S tým teraz už nič neurobíš.
Pekný zvyšok víkendu aj tebe.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ja som vypis pozerala uz asi 3x a nic som nenasla, jedna sa o CSOB. Dokonca aj pri doslych platbach je uvedeny kurz 1.00000. Este raz dakujem za trpezlivost.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, este jedna otazocka, pri vybere penazi z devizoveho uctu cez bankomat pouzijem kurz NBS?
Dakujem
0 0
czmonika czmonika

czmonika je offline (nepripojený) czmonika

Dobrý deň, pripájam ďalšiu otázku - dúfam, že k téme...
Som SZČO, neplatca DPH. Pre maďarské firmy som v roku 2008 poskytovala reklamné služby na Slovensku na základe objednávky cez e-mail. Platili mi na môj HUF účet vedený v Maďarsku.
1. Pohyby na tomto účte mám viesť s kurzom NBS v PD? Napr. ako/kam mám zaevidovať platby na ten maďarský účet za fakturované služby?
2. Koncom roka ako zaevidujem zostatky vo valutových pokladniach? Budem mať "príjem v PD" tým, že prerátam zostatky na SKK kurzom NBS k 31.12.08?
Ďakujem za rady!
0 0
czmonika czmonika

czmonika je offline (nepripojený) czmonika

Posúvam...
ďakujem!
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

czmonika Pozri príspevok
Posúvam...
ďakujem!
Pohyby na účte vedieš kurzom NBS. Neviem, v akom programe pracuješ. Príjem zaeviduješ ako zdaniteľný príjem za výrobky a služby. Na konci roka stav prepočítaš kurzom NBS a rozdiel zúčtuješ ako ostatný príjem v prípade kurzového zisku a v prípade kurzovej straty ako výdaj na prevádzkovú réžiu.
0 0
czmonika czmonika

czmonika je offline (nepripojený) czmonika

Ďakujem pekne!
Nepoužívam žiaden program, lebo som sa v nich neviznala a možno aj preto ten chaos Ale teraz už v tom mám aspoň trošku jasno, vďaka Vám
0 0
TERKY TERKY

TERKY je offline (nepripojený) TERKY

Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?
Ak máme podnik.účet aj v EUR, musíme mať aj pokladňu v EUR? ...alebo môžem zaučtovať výber EUR
priamo do pokladne SKK - kurzom NBS? Ďakujem
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
To v ktorom roku si?
0 0
TERKY TERKY

TERKY je offline (nepripojený) TERKY

TERKY Pozri príspevok
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?
Ak máme podnik.účet aj v EUR, musíme mať aj pokladňu v EUR? ...alebo môžem zaučtovať výber EUR
priamo do pokladne SKK - kurzom NBS? Ďakujem
mám na mysli rok 2008
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Musíš mať pokladňu EUR.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

TERKY Pozri príspevok
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?
Ak máme podnik.účet aj v EUR, musíme mať aj pokladňu v EUR? ...alebo môžem zaučtovať výber EUR
priamo do pokladne SKK - kurzom NBS? Ďakujem
Keď vyberieš eur z účtu eur - presnejšie ak ti banka vypláca eur - musíš ich prijať do valutovej pokladne ako eur - a až následne urobiť výber z pokladne a príjem do pokladne SKK. Mal by byť k tomu doklad zo zmenárne.
0 0
TERKY TERKY

TERKY je offline (nepripojený) TERKY

Ďakujem za odpoveď, ale čo v prípade, že doklad zo zmenárne nemám?
Stačí k tomu kurzový lístok z toho dňa?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

TERKY Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale čo v prípade, že doklad zo zmenárne nemám?
Stačí k tomu kurzový lístok z toho dňa?
podľa mňa nestačí, veď ako potom dokážete, že akým kurzom ste to menili? Každá zmenáreň a banka má svoj kurz.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať