Zavrieť

Porady

Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi

Príklad pre výpočet ročného účtovného odpisu a ročného daňového odpisu.:

Vstupná cena DHM: 424530,90 Sk
doba životnosti: 4 roky
odpisová sadzba: 25%
doba zaradenia: 10.01.2007
rovnomerné odpisovanie

výpočet účtovných odpisov:

424530,90 : 48 mesiacov = 8844,39 Sk – zaokrúhlenie – 8845, Sk mesačný účtovný odpis (podľa §20; odsek 8; Opatrenie pre Postupy účtovania pre Podvoj. účtovníctvo)

8845 x 12 mesiacov = 106140,- Sk - ročný účtovný odpis za rok 2007


výpočet daňových odpisov za rok 2007

424530,90 : 4 = 106132,73 – zaokrúhlenie – 106133,- Sk

(podľa §27 Zákona o dani z príjmov)

účtovný ročný odpis: 106140,- Sk
daňový odpis: 106133,- Sk
rozdiel: 7,- Sk


Nemali by byť v tomto prípade účtovné a daňové odpisy rovnaké ?????

Bohužial v Postupoch účtovania pre Podvoj. účtovníctvo nie je uvedený spôsob, ako postupovať pri výpočte mesačného účtovného odpisu, ktorý účtovný odpis sa má zaokrúhlovať: ročný odpis alebo ten mesačný odpis.
V §27 Zákona o dani z príjmov je to jasne napísané a nie je nad čím polemizovať. Ale čo z účtovnými odpismi.

Mám tento rozdiel uviesť do riadku 150 a v opačnom prípade do riadku 250 Daňového priznania ???
Veď tento rozdiel nesúvisí s rozdielnou dobou odpisovania v účtovníctve a pre účely Dane z príjmov. Obdobie je rovnaké, rovnaká je aj sadzba pre odpisovanie.
Je to vlastne len rozdiel zo zaokrúhľovania z dôvodu iného postupu pri výpočte odpisov.

Uviedol som len príklad z našej evidencie majetku. Máme v majetku položky, ktoré majú niekoľko miliónovú vstupnú cenu, kde je už tento zaokrúhľovací rozdiel oveľa väčší a na riadkoch 150 alebo 250 dosť značne ovplyvňujú základ dane.
Mám to tam šupnúť ????

Pozeral som to v rôznych knižkách, príručkách ako napr. DÚPP, PP, atď, ale všade si autori článkov vyberali tak jednoduché príklady odpisovania, kde nebolo potrebné zaokrúhľovať mesačný účtovný odpis na celé jednotky nahor a potom im takéto rozdiely nevznikali medzi daňovými a účtovnými odpismi.
Ktovie, či to nebol aj zámer???? Ani oni asi z určitosťou nevedia povedať, ako to má byť.

TAK AKO TO MÁ BYŤ......
Pri nehmotnom dlhodobom majetku nie je čo riešiť v §22, odsek 8 Zákona o dani z príjmov je to jasne napísané.

Ale AKO TO MÁ BYŤ pri hmotnom majetku......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Účtovné odpisy sa v praxi prepočítavajú tak, ako si uviedol v príklade, avšak odpis za mesiac december väšina softvérov na spracovanie odpisov "doladí", t.z. urobí akoby prepočet odpisov z ročného pohľadu a do mesačného odpisu nezaradí presne takú istú čiastku, akú ste účtovali mesačne ale o tie rozdiely zo zaokrúhľovania menej. Ja to takto robím aj pri "ručnom" výpočte a zaúčtovaní mesačných odpisov. Potom mi samozrejme na príklade, ktorý uvádzaš, nevznikajú žiadne rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi.
    Stretla som sa však už aj s postupom, kedy účtovník mesačný odpis v 12. mesiaci naozaj neupravil, a tým pádom sa mu to dostalo do rozdielu riadkov v daňovom priznaní a auditor k tomuto postupu nemal výhrady.
    Tak, či tak, myslím si, že najdôležitejšie je, ako si to upravíte v smernici k účtovaniu odpisov. Ak tam jednoznačne zadefinujete postup, daňová kontrola nemôže mať k tomu výhrady.

    Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.