Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely v jednoduchom účtovníctve účtovanie

Prosím Vás poraďáci, ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ , účtujú sa alebo nie.
Ďakujem Mahulka
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mahulka Pozri príspevok
Prosím Vás poraďáci, ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ , účtujú sa alebo nie.
Ďakujem Mahulka
V priebehu roka kurzové rozdiely vzniknuté pri úhradách záväzkov a pohľadávok sa neúčtujú.
0 0
myšička myšička

myšička je offline (nepripojený) myšička

Dobrý deň poraďáci, ja mám podobnú otázku ako Mahulka. Dúfam že som dobre zaradila tému je to môj prvý príspevok.
Ako je to pri výbere peňaž.prostriedkov z účtu do pokladne cez bankomatovú kartu v JU.Výberný lístok je napr.15.2. kurz NBS, odpísané z účtu sú peniaze až napríklad 18.2. tiež kurz NBS?Účtuje sa cez priebežné položky a čo s rozdielom ktorý vznikne? Priebežné položky by sa mali rovnať? Rozdiel bude príjem alebo výdaj neovplyv.zákl.dane?

Ďakujem myšička
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
myšička Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci, ja mám podobnú otázku ako Mahulka. Dúfam že som dobre zaradila tému je to môj prvý príspevok.
Ako je to pri výbere peňaž.prostriedkov z účtu do pokladne cez bankomatovú kartu v JU.Výberný lístok je napr.15.2. kurz NBS, odpísané z účtu sú peniaze až napríklad 18.2. tiež kurz NBS?Účtuje sa cez priebežné položky a čo s rozdielom ktorý vznikne? Priebežné položky by sa mali rovnať? Rozdiel bude príjem alebo výdaj neovplyv.zákl.dane?

Ďakujem myšička
AK vyberáš z SKK účtu a vkladáš do pokladne, tak použiješ kurz komerčnej banky v oboch prípadoch. A tým pádom ti nevznikne kurzový rozdiel.
1 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Kurzové rozdiely v JÚ - účtuje sa zostatok na účtoch alebo v pokladni cudzej meny a to, k 31.12. daného roku kurzom NBS a buď je to -
- kurzová strata
- kurzový zisk

napr. CZK zostatok v pokladni
k 31.12.2007 1000,- CZK
podľa účtovníctva je to 1228,- SKK
kurz NBS - 1,263 CZK teda podľa toho by malo byť 1263,- SKK

1263 - 1228 = 35,- SKK

je to kurzový zisk, ktorý sa zaúčtuje zápisom do pokladne

valuty = 0,- CZK
IZP = 35,- SKK
v opačnom prípade je to strata.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Podľa §15 odst.4 Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách. Neúčtujú sa v rámci uzávierkových operácií, majú plyv na základ dane a na stav peňažných prostriedkov na účtoch a v banke.
Je to preto, aby v riadkoch 10 a 11 účtovného "Výkazu o majetku a záväzkov" sa peňažné prostriedky v cudzej mene vykazovali v ocenení kurzom NBS ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, teda k 31.12. daného roku.
0 0
myšička myšička

myšička je offline (nepripojený) myšička

Tomuto všetkému rozumiem čo píšete.
Ja som sa asi nevyjadrila presne pri formulovaní mojej otázky.Chcem vedieť ak vyberiem 15.2.z CZK účtu bank.kartou do pokladne napríklad 14 000 CZK kurz NBS je 1,299=18 186 Sk.Účtujem cez priebež.položky v slov.korunách 18186 SK( 14 000 CZK príjem do val.pokladne), ale z CZK účtu mám túto sumu 14 000 CZK odpísanú až 18.2. kurz NBS 1,308=18 312 Sk cez priebežné položky.Mňa zaujímal ten rozdiel na priebežných položkách(126 SK) ako zaúčtovať.Je to v JU. Alebo sa to tak neúčtuje? Nevyberám z účtu v hotovosti, ale cez bankomatovú kartu a vtedy tam vzniká ten časový posun pri odpísaní peňazí z účtu.Pri výbere mám lístok z bankomatu a ten je podklad pre príjem do pokladne.Mám pravdu? Alebo ma vyveďte z omylu alebo mi poraďte ako to robíte vy.

ďakujem myšička
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

myšička Pozri príspevok
Tomuto všetkému rozumiem čo píšete.
Ja som sa asi nevyjadrila presne pri formulovaní mojej otázky.Chcem vedieť ak vyberiem 15.2.z CZK účtu bank.kartou do pokladne napríklad 14 000 CZK kurz NBS je 1,299=18 186 Sk.Účtujem cez priebež.položky v slov.korunách 18186 SK( 14 000 CZK príjem do val.pokladne), ale z CZK účtu mám túto sumu 14 000 CZK odpísanú až 18.2. kurz NBS 1,308=18 312 Sk cez priebežné položky.Mňa zaujímal ten rozdiel na priebežných položkách(126 SK) ako zaúčtovať.Je to v JU. Alebo sa to tak neúčtuje? Nevyberám z účtu v hotovosti, ale cez bankomatovú kartu a vtedy tam vzniká ten časový posun pri odpísaní peňazí z účtu.Pri výbere mám lístok z bankomatu a ten je podklad pre príjem do pokladne.Mám pravdu? Alebo ma vyveďte z omylu alebo mi poraďte ako to robíte vy.

ďakujem myšička
Či vyberáš s kartou alebo priamo v pobočke komerčnej banky z korunového účtu inú menu - teda cudziu, vždy sa používa kurz tej konkrétnej banky a nie kurz NBS. Nemôžeš príjem do pokladne zaúčtovať kurzom NBS a výdaj s účtu kurzom komerčnej banky, to nejde - priebežné účtovné položky musia korešpondovať

výdaj PUP = príjem PUP

Na výpise by mal byť uvedený kurz, alebo zistíš ten konkrétky deň v Tvojom prípade 18.2. kurz komerčnej banky VALUTA - PREDAJ a s tým kurzom to zaúčtuješ.
Kurzové rozdiely na valutových pokladniach vznikajú vtedy, keď príjem cudzej meny sa prepočítava kurzom komerčnej banky a výdaj kurzom NBS. Keď sú takéto pohyby niekoľkokrát mesačne teda aj ročne, podľa účtovníctva potom môžu vzniknúť aj niekoľko tisícové rozdiely.
0 0
myšička myšička

myšička je offline (nepripojený) myšička

Ďakujem veľmi pekne, to je to čo som potrebovala vedieť. Totiš na bankovom výpise neuvádzajú kurz kom.banky, tak ma to nutkalo použiť kurz NBS a potom som nevedela čo s tým.
Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.
myšička
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

myšička Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne, to je to čo som potrebovala vedieť. Totiš na bankovom výpise neuvádzajú kurz kom.banky, tak ma to nutkalo použiť kurz NBS a potom som nevedela čo s tým.
Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.
myšička
Ešte by som Ťa upozornila na to, že pri hotovosti komerčné banky používajú
kurz - VALUTA
ale, ak by si presúvala z korunového účtu na účet vedený v cudzej mene tak
kurz - DEVÍZY.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A ako to je prosím, keď vyberiem z devízového účtu v jednej banke hotovosť a potom to vložím na devízový účet v inej banke. Môžem použiť kurz NBS? Ďakujem.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

V komerčných bankách sa vždy používa kurz konkrétnej banky v konkrétny deň.
Kurz NBS sa používa v súvislosti s účtovaním výdavkov alebo príjmov cudzej meny - nákup materiálu, tovaru atď., pri dobropisoch, predaj tovaru, ale nie pri manipulácií finanačných prostriedkov - presunoch z účtu do pokladne alebo opačne, alebo z jednej banky do druhej.

Priebežné položky - kurz komerčných bánk

Nákup tovaru,predaj tovaru - kuz NBS
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

KvetkaK Pozri príspevok
A ako to je prosím, keď vyberiem z devízového účtu v jednej banke hotovosť a potom to vložím na devízový účet v inej banke. Môžem použiť kurz NBS? Ďakujem.
Čiže kurzom komerčnej banky, z ktorej sa vybrali peniaze účtujem aj vklad do druhej banky? Dobre tomu rozumiem?
Lebo doteraz náš účtovník účtoval všetko kurzom NBS.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

KvetkaK Pozri príspevok
Čiže kurzom komerčnej banky, z ktorej sa vybrali peniaze účtujem aj vklad do druhej banky? Dobre tomu rozumiem?
Lebo doteraz náš účtovník účtoval všetko kurzom NBS.
A vieš, že si ma teraz nachytala - tento presun treba robiť s kurzom NBS, inak by si musela kurz devízy predaj a kurz devízy nákup, ale Ti vlastne ani nekupuješ ani nepredávaš. Takže takúto transakciu robím aj ja kurzom NBS.

Ale z korunového je to tak ako som písala vyššie.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

VladoaKatka Pozri príspevok
A vieš, že si ma teraz nachytala - tento presun treba robiť s kurzom NBS, inak by si musela kurz devízy predaj a kurz devízy nákup, ale Ti vlastne ani nekupuješ ani nepredávaš. Takže takúto transakciu robím aj ja kurzom NBS.

Ale z korunového je to tak ako som písala vyššie.
Ďakujem pekne, že sme si to takto vzájomne ujasnili.
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aký máte názor na účtovanie kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve, pri účtovaní finanč.leasingu v euro,nakoľko odpisy sú v inej sume ako skutočná úhrada.
Sú na to rozdielne názory, ak niekto účtuje o týchto kurzových rozdieloch poradí mi ako?
Ďakujem.
0 0
Mahulka Mahulka

Mahulka je offline (nepripojený) Mahulka

Ďakujem za odpoveď na účtovanie kurzových rozdielov, ja som mala toto prvý príspevok aj keď som sa už minulý rok registrovala.
Len neviem sa v tom ešte orientovať, ako sa v porade odpovedá.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Dobrý deň, účtujem bankový výpis v CM a chcela by som sa opýtať na kurzy, pretože by sa mali používať dvojaké.
Napr. pri pripísaní úhrady /EUR/ faktúry od odberateľa by sa mal použiť kurz NBS. Vtedy mi vzniká rozdiel medzi kurzom vystavenej faktúry a kurzom jej úhrady. Nemala by som v JÚ účtovať aspoň o týchto rozdieloch počas roka?

Keď sa uhrádza faktúra v Sk z účtu EUR, tak účtujem kurz banky /devíza-nákup/ a tento istý kurz platí aj pri prevode medzi EUR účtom na SK účet tej istej firmy.

Opravte ma prosím ak to robím zle.

A akým kurzom by som mala zaúčtovať poplatky banke, zrážku dane z úroku, kreditný úrok?

PORADÍTE? Je to dosť súrne. Ďakujem.
0 0
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

ROTI Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aký máte názor na účtovanie kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve, pri účtovaní finanč.leasingu v euro,nakoľko odpisy sú v inej sume ako skutočná úhrada.

Sú na to rozdielne názory, ak niekto účtuje o týchto kurzových rozdieloch poradí mi ako?

Ďakujem.

Tiež mám problém v tejto oblasti, preto ma téma potešila.


Ak by šlo o nákup tovaru, tak úhradu zaúčtujem celú do VOZD, ale pri nákupe DM neviem, čo s tým rozdielom.


Takže obraciam sa aj ja v mene ROTI na odborníkov v tejto problematike:

- pri zaradení DM sa prepočíta hodnota majetku na SKK a táto sa v ďalšom období odpisuje, do záväzkov voči lízingovej spoločnosti je zaúčtovaná tá istá suma

- v deň splatnosti ďalšej splátky sa zaúčtuje dlžná suma splátky znížená o hodnotu istiny - ako to zaevidovať do záväzkov, aby boli sumy správne

- v deň úhrady znova vzniká rozdiel

Okrem lízingu tento problém vzniká, keď na nákup DM bol poskytnutý úver a to v cudzej mene - ako postupovať pri úhrade? Ak sú splátky rôzne od pôvodnej ceny (a to určite sú), kam zaúčtovať rozdiel - veď kurzový rozdiel nemôže zvýšiť hodnotu nakúpeného majetku.

Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Slavena Pozri príspevok
Dobrý deň, účtujem bankový výpis v CM a chcela by som sa opýtať na kurzy, pretože by sa mali používať dvojaké.
Napr. pri pripísaní úhrady /EUR/ faktúry od odberateľa by sa mal použiť kurz NBS. Vtedy mi vzniká rozdiel medzi kurzom vystavenej faktúry a kurzom jej úhrady. Nemala by som v JÚ účtovať aspoň o týchto rozdieloch počas roka?
Postupujem takto: hodnota faktúry prepočítaná v SKK - napr. nákup tovaru, zaúčtujem úhrady v hodnote faktúry, v zápätí ďalší účtovný zápis je úprava na sumu úhrady.
Takže napr. faktúra za tovar = 4000.00 v deň úhrady= 3900.00, zaúčtujem úhradu faktúry v sume 4000.00 (stlpec TOVAR), ďalší zápis = -100.00 (stlpec TOVAR). Takto mám síce úhradu tohto úbytku v dvoch riadkoch, ale čísla sú správne.

Slavena Pozri príspevok
Keď sa uhrádza faktúra v Sk z účtu EUR, tak účtujem kurz banky /devíza-nákup/ a tento istý kurz platí aj pri prevode medzi EUR účtom na SK účet tej istej firmy.
Pri prevode medzi účtami tej istej firmy to považujem za nákup cudzej meny, účtujem kurzom komerčnej banky, ak uhrádzam faktúru inej firme z účtu v CM, prepočítavam NBS. Ale možno by sa to dalo kvalifikovať, že mi banka prostriedky predala a potom použijem tieto nakúpené prostriedky na úhradu faktúry.

Slavena Pozri príspevok
A akým kurzom by som mala zaúčtovať poplatky banke, zrážku dane z úroku, kreditný úrok?
Na účte v CM kurzom NBS. Daň z úrokov sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.

Odpovede vyššie, netvrdím však, že sú správne, ak má niekto iný názor, prosím, vyjadrite sa.
0 0
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

8alle Pozri príspevok
Tiež mám problém v tejto oblasti, preto ma téma potešila.


Ak by šlo o nákup tovaru, tak úhradu zaúčtujem celú do VOZD, ale pri nákupe DM neviem, čo s tým rozdielom.


Takže obraciam sa aj ja v mene ROTI na odborníkov v tejto problematike:

- pri zaradení DM sa prepočíta hodnota majetku na SKK a táto sa v ďalšom období odpisuje, do záväzkov voči lízingovej spoločnosti je zaúčtovaná tá istá suma

- v deň splatnosti ďalšej splátky sa zaúčtuje dlžná suma splátky znížená o hodnotu istiny - ako to zaevidovať do záväzkov, aby boli sumy správne

- v deň úhrady znova vzniká rozdiel

Okrem lízingu tento problém vzniká, keď na nákup DM bol poskytnutý úver a to v cudzej mene - ako postupovať pri úhrade? Ak sú splátky rôzne od pôvodnej ceny (a to určite sú), kam zaúčtovať rozdiel - veď kurzový rozdiel nemôže zvýšiť hodnotu nakúpeného majetku.

Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami.
Prosím, prosím, poraďte, kto viete. Veľmi pekne Vám ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať