Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a záväzky

Ahojte poraďáci! O prerušení či zrušení živnosti sa tu popísalo už veľa, ale chcela by som počuť váš názor na tento konkrétny prípad, lebo aj ja som mala viacero rád a neviem ktorá je správna.
SZČO podala žiadosť na zrušenie živnosti 02. januára 2008, živnosť jej zrušili k 08. januára 2008. V roku 2008 už nemala žiadne príjmy, len záväzky z decembrovej výplaty, ktoré uhradila v januári 2008. Chcem sa opýtať či môžem ukončiť všetko k 31.12.2007, aby som už nemusela otvárať v 2008 účtovníctvo keďže nemala žiadne príjmy? Záväzky týkajúce sa decembrovej výplaty stačí potom len interne uhradiť k 31.12.07?
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Daňové priznanie podávaš k 31.12.2007, výkazy zostavuješ k 30.11.2007
Záväzky uvedieš v riadku 41 DP.
Naposledy upravil ego.mc : 27.02.08 at 11:24 Dôvod: oprava
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

ego.mc Pozri príspevok
Daňové priznanie podávaš k 31.12.2007, k tomuto dátumu zostavuješ aj výkazy.
Záväzky uvedieš v riadku 41 DP.
Osobne si myslím, výkazy sú zostavené ku dňu skončenia podnikania.
Účt.jednotka zostavuje účt.závierku vždy, keď uzavrie účt.knihy podľa §16 - §17ods.6.
účt.jednotka ...FO..uzavrie knihy vždy ku dňu skončenia podnikania al.inej zárobkovej činnost §16ods.6b)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ego.mc Pozri príspevok
Daňové priznanie podávaš k 31.12.2007, k tomuto dátumu zostavuješ aj výkazy.
Daňové priznanie sa podáva za zdaňovacie obdobie a účtovná závierka sa zostavuje za účtovné obdobie. Zdaňovacie a účtovné obdobie sú dva rôzne pojmy. V prípade skončenia podnikania daňovník prestal byť účtovnou jednotkou ale neprestal byť daňovníkom.
0 0
rena79 rena79

rena79 je offline (nepripojený) rena79

A čo z pokladňou pri zrušení živnosti? Môžem urobiť VPD výber na osobnú spotrebuk 31.12.?
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

áno, pokladňu urob na 0,- - výber na osobnú spotrebu podnikateľa.
ale ja mám takúto otázku: prerušenie živnosti k 05.06. - posledné pohľadávky doplatené v 10/07 - jednoznačne príjem OZD, a čo s výdavkami? podnikateľský účet zrušený k 30.06.. výdavky OZD - posledné k dňu prerušenia živnosti - aj keď samozrejme sa niečo doťahovalo pol roka a týkalo sa to práve živnosti.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

nikto sa nestretol s riešením takého prípadu? už len, keď chcel dostať tú poslednú platbu (ktorú si zdaní) mal nejaké výdavky - napríklad mobil... žiadny názor????
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

great.zv Pozri príspevok
áno, pokladňu urob na 0,- - výber na osobnú spotrebu podnikateľa.
ale ja mám takúto otázku: prerušenie živnosti k 05.06. - posledné pohľadávky doplatené v 10/07 - jednoznačne príjem OZD, a čo s výdavkami? podnikateľský účet zrušený k 30.06.. výdavky OZD - posledné k dňu prerušenia živnosti - aj keď samozrejme sa niečo doťahovalo pol roka a týkalo sa to práve živnosti.
Môj názor:

Účtovníctvo a teda aj účtovné knihy uzavrieš 5.6. - zostavíš výkazy, kde sú uvedené Tvoje záväzky a pohľadávky.
A o tieto záväzky a pohľadávky upravíš ZD priamo v DP.

Ostatné náklady, poplatky a pod., ktoré vznikli po 5.6. /ktoré neboli záväzkami do 5.6. - alebo sa nevzťahovali do tohoto obdobia / by som už neriešila.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem!!
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

Muška, ale potom čo s výkazmi? vo výkazoch z 5.6. budem mať zostatky v záväzkoch a pohľadávkach, ale k 31.12. to už nebude pravda....
k DP urobím "ďalšie" s nulovými zostatkami?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

great.zv Pozri príspevok
Muška, ale potom čo s výkazmi? vo výkazoch z 5.6. budem mať zostatky v záväzkoch a pohľadávkach, ale k 31.12. to už nebude pravda....
k DP urobím "ďalšie" s nulovými zostatkami?
Nie.
Výkazy sú výsledkom Tvojho účtovníctva , t.j. k 5.6. aj s pohľadávkami a záväzkami........nemáš dôvod výkazy opravovať.

úpravy ZD robíš priamo v DP.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

po ukončení prerušenia živnosti: začnem viesť JÚ a účtovať. áale, v 1.DP - kontinuita výkazov.... do počiatočných stavov mi z účtovníctva natiahne konečné stavy z predchádzajúceho obdobia, hoci v tomto prípade sú prakticky už nulové. robíš v takýchto prípadoch nejaké "mimoúčtovné" operácie?
ďakujem
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

a čo výdavky na dosiahnutie príjmov? teoreticky - posledný príjem by som nebola dosiahla bez neustáleho telefonovania a otravovania a telefonovania a atď dookola .....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať