Zavrieť

Porady

COLNÁ KONTROLA-DOVOZ

Nahlásila sa nám kontrola z colnice ohľadom dovozu.Chcú JCD, faktúry, dopravu a vidieť účtovníctvo. Čo konkrétne môžu chcieť v účtovníctve, viete mi niekto povedať kto takúto kontrolu už mal ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ANNAP Pozri príspevok
    Nahlásila sa nám kontrola z colnice ohľadom dovozu.Chcú JCD, faktúry, dopravu a vidieť účtovníctvo. Čo konkrétne môžu chcieť v účtovníctve, viete mi niekto povedať kto takúto kontrolu už mal ?
    Chcú sa pozrieť, či si náhodou nemala dovoz alebo vývoz do 3krajín bez toho, aby o tom vedeli. Všetok takýto tovar musí ísť cez colnicu. Ďalej colná úrad ešte kontroľuje spotrebné dane (dan z liehu, piva, vína, palív a mazív, tabaku)

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ANNAP Pozri príspevok
    ale, čo ich zaujíma v účto???,??
    A ako zistia, že firma nakúpila tovar z Uzbekistanu? Jedine z účta. Pozrú faktúry, dodacie listy, pokladňu.. hotovo.
    Ale že by bolo lepšie sa skladníka opýtať?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Môže ich zaujímať úhrada colného dlhu, ak dovážate z tretích krajín (mimo EU).

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    U nás bola takáto komplentá colná kontrola cca pred rokom. Kontrolovali JCD a všetky súvisiace faktúry pred 1.5.2004. Z účtovníctva napríklad kontrolovali, či boli v hodnote tovaru na JCD zarátané faktúry na dopravu, náklady na balné, ... či všetky dovozy boli riadne preclenené, trápilo ich napríklad aj to, že sme nepreclievali časopisy a publikácie, ktoré sme objednávali zo zahraničia.

    Zuzana

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    V uctovnictve kontrolovali 321 ci mame vsetky faktury zauctovane a ci sme tovar preclili. Tak ako sa pise v prispevku predchadzajucom - skontrolovali ci bol spravne precleny tovar, pretoze od roku 2004 sa menili predpisy - najma faktury za prepravu.

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Budú kontrolovať, či boli dodržané colné predpisy a ďalšie právne predpisy, ktoré sa vzťahujú na tovar podliehajúci colnému dohľadu.
    Naposledy upravil elaurie : 29.02.08 at 11:29

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    kontrola z colného úradu prebehla, chceli všetky došlé faktúry a kontrolovali, či sme niečo, čo sa týkalo konkrétneho dovozu napr. doprava alebo ešte nejaké služby, nedali na preclenie, našli nám jednu faktúru za dopravu tovaru, ktorá prišla neskôr , bol to vlastne príplatok k doprave za ťažšiu váhu tovaru ako bola v prvej fakture, mali sme to dodatočne precliť. čakám na ich verdikt,mali by nám vyrúbiť dodatočné preclenie a uvidím, či sa újde aj pokuta, pán colník mi povedal, že to záleží na ich právnikoch ako to posúdia, takže tak.....snáď sa niekomu môj príspevok zíde

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Nám tiež doclili faktúry, ktoré boli predtým preclené bez dopravy (a bolo ich dosť ). Po doručení výmeru sme ho hneď uhradili a po vyčíslení pokuty sme poslali odvolanie so žiadosťou o zníženie, prípadne zrušenie. Prihliadli na to, že sme výmer okamžite po doručení uhradili a pokuta bola viac-menej symbolická.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ANNAP Pozri príspevok
    kontrola z colného úradu prebehla, chceli všetky došlé faktúry a kontrolovali, či sme niečo, čo sa týkalo konkrétneho dovozu napr. doprava alebo ešte nejaké služby, nedali na preclenie, našli nám jednu faktúru za dopravu tovaru, ktorá prišla neskôr , bol to vlastne príplatok k doprave za ťažšiu váhu tovaru ako bola v prvej fakture, mali sme to dodatočne precliť. čakám na ich verdikt,mali by nám vyrúbiť dodatočné preclenie a uvidím, či sa újde aj pokuta, pán colník mi povedal, že to záleží na ich právnikoch ako to posúdia, takže tak.....snáď sa niekomu môj príspevok zíde
    EšTE dodatok:
    páni colníci nedali nič do zápisu, ani sme nedoplácali, lebo faktúra, ktorá bola za dopravu a prišla neskôr bola s DPH, po konzultácii s danou prepravnou firmou - keď zistia že bola vystavená faktúra na nesprávnu sumu dodatky riešia s vystavením faktúry s DPH, a toto vlastne aj colníkom stačilo, lebo štátny rozpočet nebol ukrátený, len mám teraz dilemu, aj v tomto roku sa mi už stalo, že prišla dofakturácia za dopravu po colnom konaní a zase s DPH. Danový úrad povedal že je to správne, ale neviem po colnej stránke, či je to tak správne. Nové konanie nechceme robiť, máme externú firmu na to a sú tam dosť vysoké poplatky, takže nechávam to takto zatiaľ. Váš názor..............

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Okrem už všetkého spomínaného, kontrolovali aj váhu a párovanie následných faktúr - teda vyšle a došlé faktúry, pečiatky, platby - či boli faktúry uhradené a či sa tovar ďalej predával? Bola som dosť šokovaná z takej podrobnej kontroly. Buď sa nudili, alebo niečo hľadali. Už nehovoriac o tom, že to bolo v marci keď som mala najviac roboty a musela som vždy niečo doniesť a sťahovať z PC podrobnejšie výkazy a pod., takže teraz viem, že ak príde daňová kontrola, tak budem kľudná, pretože všetko bolo v poriadku. Ale nakoniec bol ten pán celkom milý, robil si len svoju robotu. Netreba sa báť.

    dhuisman je offline (nepripojený) dhuisman

    dhuisman
    Ahojte poradaci. Akurat som narazila na jedno JCD, kde do zakladu pre vymer colnych platieb nebola zapocitana cena dopravy. Islo o dovoz tovaru z USA, ktory amer. dodavatel dodal s dodacou podmienkou DDP - tzn. zaplatil vsetky naklady vratane colnych platieb.
    Je v tomto pripade potrebne ziadat o opravu JCD - doclit dopravu? Kto je v tomto pripade za chybne JCD zodpovedny, nas dodavatel ako importer alebo my? Ide o to, ci sa mozeme obavat nejakej colnej kontroly. Nemyslim, ze by kontrolovali nasho dodavatela v USA... Dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.