Zavrieť

Porady

darovanie domu

ahojte,
prosím poraďte, čo je lepšie: dom darovať alebo predať za symbolickú cenu? otcov brat, zostal sám na chalupe a vzhľadom na to, že z finančných dôvodov nebude schopný dom udržiavať, rozhodol sa napísať ho na mňa alebo na sestru. chcela by som poradiť ako postupovať v takomto prípade, čo všetko obnáša prepis nehnuteľnosti. stretávam sa s tým prvýkrát a neviem kde začať a na čo si dať pozor, aby bolo všetko právne v poriadku. dá sa do zmluvy o darovaní zakomponovať aj niečo ako doživotné právo bývať v darovanom dome?
ďakujem
Usporiadat
horalcik horalcik

horalcik je offline (nepripojený) horalcik

Dobry den

Otec dostal darom od rodicov pozemok asi tak pred rokom , teraz mi ho chce ako synovi darovat, ale xce to urobit kupno predajnou zmluvou pretoze sa boji ze darovacia zmluva je napadnutelna je to vodny postup ?
odporucate nieco ine ?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
skôr KPZ
0 0
horalcik horalcik

horalcik je offline (nepripojený) horalcik

a preco kupnopredajnu zmluvu ? ake su vyhody a nevyhody kpz a darovacej zmluvy ?
dik
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

horalcik Pozri príspevok
a preco kupnopredajnu zmluvu ? ake su vyhody a nevyhody kpz a darovacej zmluvy ?
dik
Toto už bolo nespočetne veľa krát na porade preberané a popisované, preto ti nikto neodpovedá, zbytočné to písať neviem koľký krát.

Daj si vyhľadať staršie témy o darovacej zmluve a kúpno predajnej zmluve, v priebehu hodiny nájdeš oveľa viac informácií, než by si dostal tu v jednom - dvoch príspevkoch.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Chobot Pozri príspevok
To sa nedá oceniť. Je to individuálny názor každého jednotlivca. A kupujúcemu nebude vadiť, že tam s ním niekto bude bývať? Alebo je to rodina?

Nech kupujúci navrhne, o koľko požaduje znížiť cenu. A potom vyjednávajte.

Ocenit sa to da, pre ucely exekucie sa to bezne robi (ak sa exekvuje nehnutelnost s vecnym bremenom), len znalci sa brania robit to pre ine ucely nez exekuciu.
0 0
malinka421 malinka421

malinka421 je offline (nepripojený) malinka421

Dobrý den, chcela by som sa vás spýtat jednu vec, moj priatel ma moznost ze mu jeho babka prepise dom na neho a chcela by som vediet co je lepsie aby nemusel vyplacat ostatnych kedze jeho babka ma pol domu a jej deti maju druhu ale ona mu ho chce prepisať cely s tym ze oni o ten dom nemaju zaujem,a priatel ma aj surodencov a ci by musel aj tych vyplatit kedze v tej druhej polke ma ciastku aj ich neboha mama.

Za odpoved vopred dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

malinka421 Pozri príspevok
Dobrý den, chcela by som sa vás spýtat jednu vec, moj priatel ma moznost ze mu jeho babka prepise dom na neho a chcela by som vediet co je lepsie aby nemusel vyplacat ostatnych kedze jeho babka ma pol domu a jej deti maju druhu ale ona mu ho chce prepisať cely s tym ze oni o ten dom nemaju zaujem,a priatel ma aj surodencov a ci by musel aj tych vyplatit kedze v tej druhej polke ma ciastku aj ich neboha mama.

Za odpoved vopred dakujem
No bohužial ale babka nemôže prepisať na tvojho priateľa niečo čo jej nepatrí ( 1/2 domu , ktorý vlastnia jej deti )
Môže prepísať svoju polovicu ( darovať mu ) a on jej deti z domu musí vyplatiť, jedine že by ich ukecal a oni mu to darovali ako to urobí babka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

malinka421 Pozri príspevok
Dobrý den, chcela by som sa vás spýtat jednu vec, moj priatel ma moznost ze mu jeho babka prepise dom na neho a chcela by som vediet co je lepsie aby nemusel vyplacat ostatnych kedze jeho babka ma pol domu a jej deti maju druhu ale ona mu ho chce prepisať cely s tym ze oni o ten dom nemaju zaujem,a priatel ma aj surodencov a ci by musel aj tych vyplatit kedze
Ja ešte doplním tých jeho súrodencov.

Pokiaľ babka daruje dom (tú jej polovicu) len jemu, tak nie je povinný vyplácať svojich súrodencov. Bude to dar len pre neho.

malinka421 Pozri príspevok
v tej druhej polke ma ciastku aj ich neboha mama.
Tak tomuto akosi nerozumiem. Mohla by si to bližšie objasniť? Nebohá mama = že už nežije? Potom nemôže vlastniť nehnuteľnosť. Po jej smrti muselo prebehnúť dedičské konanie a niekto ten jej podiel musel zdediť.

Alebo presne napíš, kto aký podiel vlastní - podľa výpisu z katastra.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať