Zavrieť

Porady

Pravoplatnost predbezneho opatrenia

Dobry den,

prosim o radu.

Rozvadzam sa s manzelkou, odstahovana je uz vyse 5 mesiacov, a asi pred mesiacom mi vzala dieta na nezname miesto k svojmu priatelovi.

Vdaka navrhu sme dostali predbezne opatrenie aby bolo dieta zverene do opatery mne. Bol som na policii, ci si mozem teda ist dcerku vziat, kedze manzelka cez telefon odmietla odovzdat dieta.

A na policii mi povedali ze toto opatrenie je vykonatelne, ale nie pravoplatne. ze ak by som tam aj isiel s policaktmi a ona by povedala ze ju odmieta dat, nic by s tym nezmohli.

Porsim o radu, co dalej, a ako to je s pravoplatnostou predbezneho opatrenia...

akosi mi uchadza zmysel toho papieru ked s nim nic nezmozem.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Amparo je offline (nepripojený) Amparo

    Amparo
    Na policii Vam to povedali zle.

    Podstata predbezneho opatrenia spociva prave v tom, ze je predbezne vykonatelne - to znamena, ze jeho vykonatelnost nastava skor ako jeho pravoplatnost. Rozhodnutie je vykonatelne dorucenim povinnemu, pripadne vyhlasenim. Treba si na sude zistit, kedy sa rozhodnutie stalo vykonatelnym, nechat si vyznacit vykonatelnost. Podla takehoto predbezneho opatrenia, hoci nie je pravoplatne, MUSI povinny konat, inak sa dopusta marenia vykonu sudneho rozhodnutia, co je trestne. Cudujem sa, ze nieco take policia neovlada, takychto pripadov je predsa vela.
    Teda sa nenechajte odratit, nie je pravda, ze ak by za matkou prisli s opatrenim, ktore je "iba" vykonatelne, a matka odmietne dieta odovzdat, nic nezmozu. Prave naopak, pri vsetkych sudnych rozhodnutiach ide skor o ich vykonatelnost, aby sa teda podla nich konalo, pravoplatnost znamena len to, ci sa este da/neda podat opravny prostriedok. Zvycajne vykonatelnost nastava az po pravoplatnosti - teda uz nie je mozne podat opravny prostriedok, rozhodnutie sa spravoplatni a nastava jeho vykonatelnost - t.j. povinny podla neho musi konat. Predbezne opatrenie je vynimocne prave v tom, ze sa nemusi cakat na uplynutie lehot a na spravoplatnenie rozhodnutia - povinny tak podla neho MUSI konat a spravovat sa nim od momentu dorucenia. Samozrejme, lehota na odvolanie mu zostava zachovana. Ale dokial sa o PO nerozhodne inak, stale je vykonatelne. Snad som to vysvetlila tak, ze tomu rozumiete.

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    Občiansky súdny poriadok:



    § 77

    § 77 (1) Predbežné opatrenie zanikne, ak a) navrhovateľ nepodal v súdom určenej lehote návrh na začatie konania;
    b) sa návrhu vo veci samej nevyhovelo;
    c) sa návrhu vo veci samej vyhovelo a uplynulo pätnásť dní od vykonateľnosti rozhodnutia o veci;
    d) uplynul určený čas, po ktorý malo trvať.
    § 77 (2) Predbežné opatrenie súd zruší, ak pominú dôvody, pre ktoré bolo nariadené.
    § 77 (3) Ak predbežné opatrenie zaniklo alebo bolo zrušené z iného dôvodu, než preto, že sa návrhu vo veci samej vyhovelo alebo preto, že právo navrhovateľa bolo uspokojené, navrhovateľ je povinný nahradiť ujmy tomu, komu predbežným opatrením vznikli. Rozhodne o tom na návrh súd, ktorý nariadil predbežné opatrenie.

    Pravoplatnost predbezneho opatrenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.