Zavrieť

Porady

opatrovatelsky prispevok

Posm vas mam taku otazku,svokra ma 70 okov,nevladze chodit po schodoch/byvame v rod.dome./kupame ju,kurime,varime,chodime po lieky alebo s nou k lekarovi.Len na wc prejde zatial sama.Som zamestnana na pol uvezku/s prijmom 5300 v čistom/,je mozne na nu dostavat nejaki nevladny alebo opatrovatelsky prispevok?Ak to nie je mozne kedze pracujem,vie mi niekto povedat kolko bi som dostavala ked sa budem o nu starat cely den?
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
monanka Pozri príspevok
Mám otázku.Matka ťažko postihnutého dieťaťa poberá opatrovateľský príspevok.Dieťa má nastúpiť do špeciálnej školy na 4 hod.denne,kde by s ním mali byť učiteľky-údajne poberateľky príspevku na os.asistenciu.Teda matka s dieťaťom bude pol dňa.Pokiaľ si nenájde prácu na pol úväzku,má nárok aspoň na určitú časť opatrovateľského príspevku? Mám takú informáciu,že nemôže mať jedna osoba zároveň opatrovateľa aj asistenta.Ale ako je to v tomto prípade, keď 4 hodiny bude dieťa v škole a zvyšok dňa potrebuje starostlivosť matky? Poraďte mi, prosím. Ďakujem.
Ak dieťa navštevuje školu v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne matka poberá podľa § 40 ods.8 zákona č.447/2008 Z.z. opatrovateľský príspevok vo výške 98,33 % ŽM. V škole úlohu asistenta plní pravdepodobne asistent,ktorého na tieto účely poskytuje špeciálna škola.
Postihnutá osoba nesmie súčasne poberať príspevok na OA aj na opatrovanie.
2 0
monanka monanka

monanka je offline (nepripojený) monanka

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://zilina.sme.sk/c/4286354/zakon...uje-zmeny.html

Človek, ktorý opatruje ťažko zdravotne postihnutú osobu, môže popritom pracovať. Nesmie však ohroziť opatrovanú osobu. Jeho zárobok nesmie prekročiť dvojnásobok životného minima.








Prosím Vás platí hore uvedená veta stále ? Teda môže opatrovateľka svojich rodičov popri poberaní príspevku pracovať na dohodu o vykonaní práce - jedná sa o prácu v noci ?


Naposledy upravil Zita5 : 09.07.10 at 09:57
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V zmysle zákona sa môže peňažný príspevok na opatrovanie poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok ŽM pre jednu plnoletú osobu a vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (v praxi to môže byť cca 2 - 3 hod. úväzok). Bližšie sa však musíte informovať na príslušnom ÚPSvaR, kde Vám príspevok priznali.

Zdroj: http://www.sck-senica.sk/?q=node/9&page=12
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

ahojte,
môžte mi pomôcť s týmto.
Nevládny človek býva so svojou sestrou a jej dcérou. Jeho neter tam nemá trvalý pobyt, len s nimi býva a žije z ich dôchodkov, pričom sa o nich stará, chodí nakúpiť, na poštu, pre lieky, navarí, operie a prebaľuje starčeka. Starká potrebuje len taký menší dozor, ale starček je nevládny a potrebuje opateru.
Môže si na neho vybaviť nejaké opatrovateľské? Starček má aj dcéry, ktoré bývajú ďaleko a myslím, že ani o ňom nevedia. Aké doklady k tomu potrebuje, aby jej bol priznaný nejaký tzv. opatrovateľský.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miala Pozri príspevok
ahojte,
môžte mi pomôcť s týmto.
Nevládny človek býva so svojou sestrou a jej dcérou. Jeho neter tam nemá trvalý pobyt, len s nimi býva a žije z ich dôchodkov, pričom sa o nich stará, chodí nakúpiť, na poštu, pre lieky, navarí, operie a prebaľuje starčeka. Starká potrebuje len taký menší dozor, ale starček je nevládny a potrebuje opateru.
Môže si na neho vybaviť nejaké opatrovateľské? Starček má aj dcéry, ktoré bývajú ďaleko a myslím, že ani o ňom nevedia. Aké doklady k tomu potrebuje, aby jej bol priznaný nejaký tzv. opatrovateľský.
http://www.google.sk/url?sa=t&source...nDH7u0hP3KkwWA

z odkazu vyberám

Ak fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím staršiu ako šesť rokov, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, opatruje iná fyzická osoba, možno fyzickej osobe, ktorá opatruje, poskytnúť peňažný príspevok na opatrovanie. Osobou, ktorá opatruje, môže byť manžel, manželka, rodič alebo osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec, alebo aj iná osoba, ktorá býva s postihnutým. Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť len jednej z uvedených osôb. Jeho výška je mesačne 111,32% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní jednej osoby a 148,42% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb. Existuje ale viacero výnimiek, kedy sú sumy príspevku upravené inak.
0 0
marika0912 marika0912

marika0912 je offline (nepripojený) marika0912

Bývam v rodinnom dome zo synom a mam pri sebe ešte mamu ktorá má 84rokov a dostala mozgovu príhodu na pravu stranu mam nárok na opatrovateľský mesačný príspevok? Ja som na polovičnom invalidnom dôchodku,chodím sa hlasiť na úrad práce ak by som opatrovala mamu tak musím aj tak chodiť sa hlasíť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marika0912 Pozri príspevok
Bývam v rodinnom dome zo synom a mam pri sebe ešte mamu ktorá má 84rokov a dostala mozgovu príhodu na pravu stranu mam nárok na opatrovateľský mesačný príspevok? Ja som na polovičnom invalidnom dôchodku,chodím sa hlasiť na úrad práce ak by som opatrovala mamu tak musím aj tak chodiť sa hlasíť?
Poberáš dávku v hmotnej núdzi alebo dávku v nezamestnanosti? Ak nie - nemusíš byť evidovaná na úrade práce kvoli zdr. poisteniu.

Štát je platitelom zdr. poistenia za všetkých poberatelov inv.dôchodku.
0 0
marika0912 marika0912

marika0912 je offline (nepripojený) marika0912

veronikasad Pozri príspevok
Poberáš dávku v hmotnej núdzi alebo dávku v nezamestnanosti? Ak nie - nemusíš byť evidovaná na úrade práce kvoli zdr. poisteniu.

Štát je platitelom zdr. poistenia za všetkých poberatelov inv.dôchodku.
hoci som len na polovičnomt.j.45% ?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
marika0912 Pozri príspevok
hoci som len na polovičnomt.j.45% ?
ANO lebo ste poberateľom dôchodku a teda spĺňate podmienky zákona o zdravotnom poistení uvedené v §11, ktorý vymedzuje osoby za ktoré poistné platí štát
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby moj brat opatroval nasu matku. Matka je po operacii kardiostimulatora, ma nad 70 rokov,byva v byte spolu s bratom a jeho rodinou.
Brat je evidovany na UP ako nezamestnany, jeho manzelka tiez, ale pracuje na dohodu.
Aky prijem by z opatrovania mal moj brat,. matka ma dochodok cca 370eur. Musi si brat za seba platit odvody, ci moze nadalej ostat v evidencii UP? Tieto veci su mi nejasne a aj od 1.1.nastali nejake zmeny. Dakujem.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby moj brat opatroval nasu matku. Matka je po operacii kardiostimulatora, ma nad 70 rokov,byva v byte spolu s bratom a jeho rodinou.
Brat je evidovany na UP ako nezamestnany, jeho manzelka tiez, ale pracuje na dohodu.
Aky prijem by z opatrovania mal moj brat,. matka ma dochodok cca 370eur. Musi si brat za seba platit odvody, ci moze nadalej ostat v evidencii UP? Tieto veci su mi nejasne a aj od 1.1.nastali nejake zmeny. Dakujem.
Ak ÚPSVaR prizná opatrovateľský príspevok, brat by poberal cca 200 € a odvdy za neho bude platiť štát. Musí sa odhlásiľ z evidencie nezamstnaných.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Danka, dakujem, takze ak sa odhlasi z evidencie, potom sa musi nejak prihlasit sam do SP a ZP?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Danka, dakujem, takze ak sa odhlasi z evidencie, potom sa musi nejak prihlasit sam do SP a ZP?
Najskôr musí mať Rozhodnutie z ÚPSVaR, že bude poberateľom opatrovateľského príspevku od určitého dátumu a až potom sa odhlási z evidencie nezamestnaných. Rozhodnutie predloží aj pri prihlasovaní do SP a ZP.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dana 22 Pozri príspevok
Najskôr musí mať Rozhodnutie z ÚPSVaR, že bude poberateľom opatrovateľského príspevku od určitého dátumu a až potom sa odhlási z evidencie nezamestnaných. Rozhodnutie predloží aj pri prihlasovaní do SP a ZP.
dakujem.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dana 22, nesúhlasím s tebou, že brat bude dostávať cca 200 eur.
Od tých 200 eur sa odpočítava polovica dôchodku ZŤP, t.j. 200 - 185 = 15 eur. A to je o ničom.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
gardenia Pozri príspevok
Dana 22, nesúhlasím s tebou, že brat bude dostávať cca 200 eur.
Od tých 200 eur sa odpočítava polovica dôchodku ZŤP, t.j. 200 - 185 = 15 eur. A to je o ničom.
Pozri si zákon č. 447/2008 Z.z. § 40, kde sú stanovené podmienky pre výšku príspevku a jeho krátenie.
Ak je opatrovateľom dôchodca, poberá príspevok vo výške 46,38 % ŽM a príspevok sa neráti.
A je opatrovateľom osoba v aktívnom veku, príspevok sa kráti podľa § 40 ods. 12 v prípade, že dôchodok zťp presahuje výšu 1,3 ŽM, tak sa príspevok kráti o rozdiel /dôchodok - 1,3 ŽM/.
0 0
Andrea25 Andrea25

Andrea25 je offline (nepripojený) Andrea25

Patrí príspevok za opatrovanie medzi oslobodené od dane aj za rok 2010?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Andrea25 Pozri príspevok
Patrí príspevok za opatrovanie medzi oslobodené od dane aj za rok 2010?

Od 1.1.2011 nadobúda účinnosť:

Zákon č.548/2010 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

· § 9 ods. 2 písm. b - sa vypúšťajú slová „peňažný príspevok na opatrovanie“
Ja tomu rozumiem, že príspevok na opatrovanie bude podliehať zdaneniu, lebo je vylúčený z príjmov oslobodených od dane!
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ospravedlňujem sa za moje unáhlené vyjadrenie v príspevku č.40.

Podarilo sa mi získať vysvetlenie otázky v odpovedi z DR.

V § 9 ods.2 písm. b) sa vypustili slová „a peňažný príspevok za opatrovanie“, nejde o vecnú zmenu, ale len o legislatívno - technické spresnenie (v ustanovení to bolo uvedené duplicitne).
To znamená, že
- Peňažný príspevok na opatrovanie, naďalej bude „príjmom oslobodeným od dane“ podľa § 9 ods. 2 písm. b). Peňažný príspevok na opatrovanie patrí podľa § 19 ods. 1 zákona č. 447/2008 Z.z. medzi peňažné príspevky na kompenzáciu.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať