Zavrieť

Porady

Čo jeme

som vydatá mám dve deti16 a14 ...viac
Čo papkáme/Stojí za prečítanie!!!

Cereálne raňajky sú vraj učebnicovým príkladom úspešného vykrádania našich peňaženiek. Keď v 19. storočí lekár John Kellog hľadal zdravú náhradu za mäso, vynašiel kukuričné vločky. Vtedy to bol pomerne čistý produkt takmer neupravované nespracované kukuričné zrná, mleté, skvapalnené, zahrievané a vysušené. Dnes by sa vraj červenal od hanby, rozpakov a zlosti, keby zistil, ako sa tieto cereálie pod jeho menom spracúvajú. M. H. Diamond v knihe Ako si ovládať telo opisuje výrobný postup v USA: Kukuričné zrná sa namočia do lúhu, áno, ide o žieravinu, ktorá spáli kožu na tele. Potom sa zrná vystavia agresívnej pare, namočia v ochucovacom sirupe, ktorý je najmä z rafinovaného cukru. Potom sa sušia, prebehnú sústavou valcov, ktoré ich lisujú tlakom 75 ton. Po tejto procedúre sa opekajú, nahrievajú a vločkujú, až sú pripravené na kúpeľ v chemikáliách konzervačných látok a prísad. To, čo vyštartovalo ako skutočne živé kukuričné zrno, sa premenilo na mŕtvu ochutenú látku, konštatuje americký lekár.

Ako sa vyrábajú džemy a marmelády?
Keďže továrne musia vyrábať po celý rok, ovocie skladujú do zásoby. Marhule, jahody, ríbezle sa ošetria chloridom vápenatým, ktorý zaručí, že v džeme cítime a vidíme celé kúsky ovocia. Ovocná zložka však býva často nadstavená želatínou a farbivá dodajú bledému ovociu želaný odtieň.

Prečo sú hrozienka v müssli šťavnaté?
Je to tajomstvo niektorých výrobcov. Namočia sa do horúceho roztoku kyseliny fosforečnej, vďaka čomu sa potom dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Sú pekne guľaté a šťavnaté.

Aj hranolčeky sa máčajú v lúhu Keď si robíme doma hranolčeky, je to jednoduché. Tie, ktoré kupujeme hotové zmrazené, prechádzajú náročnou úpravou. Zemiaky sa musia okúpať v parných strojoch, kde im popraskajú šupky, potom ich oškriabu kefy. V niektorých výrobniach, ako napísal nedávno český časopis Týden, sa doposiaľ používajú na lúpanie zemiakov kúpele v koncentrovanom sodnom lúhu, ktorý rozloží šupky. Po nakrájaní na hranolčeky sa predvaria vo vode obohatenej siričitanom sodným a fosfátom. Obe chemikálie zabraňujú tvoreniu tmavých miest a dodávajú zemiakom zlatožltú farbu.

Keď šunka nie je šunka.
Trocha mäsa, odrezky, želatína, dusitany, fosforečnany, rastlinné gumy, aromatické látky, konzervanty, stabilizátor, zahusťovadlo a voda. Tak to je šunka, akú si kupujeme v obchode. Kto robí domácu šunku, vie, že do nej pridá kvalitné mäso, soľ a korenie. To, čo kupujeme v obchodoch má od tohto receptu ďaleko. Pod názvom šunka sa totiž často predávajú najrozličnejšie výrobky z kusov mäsa a odrezkov, éčka potom pomôžu z tejto nevábnej hmoty vyrobiť žiadanú šunku. Vďaka fosforečnanom, ktoré v mäsových výrobkoch viažu vodu, môže byť až 30 percent váhy šunky len obyčajná voda. Podobne je to v aj v ostatných údeninách.
Usporiadat
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Aluš Pozri príspevok
Keď som si prečítala úvodný príspevok od lady14 zostala som zaskočená že už aj potravinársky priemysel produkuje chemické zbrane hromadného ničenia. Doteraz som sa nad tým nejako extra nezamýšlala. Na začiatok začnem asi doma varit džem.
Táto veta je za 100 bodov.
Keď niekde poviem či napíšem, že jem žĺtka s cukrom, alebo doma robím jogurtové a mliečne koktaily so surovým vajíčkom, v 80% ľudia reagujú s hrôzou v očiach - salmonelóza! Alebo poviem, že kupujem domáce mlieko, reakcia - to by som nedokázala vypiť. A to už nehovorím, keď odmietam piť plastové vody a pýtam si vodu z vodovodu, to už vidím, ako si v duchu ťukajú na čelo. Sme klamaní na každom kroku. Je mi z toho smutno ako ľudia podľahli reklame.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Je vseobecne zname,ze sunka a vsetky mäsove vyrobky kupene v obchode su zdraviu skodlive-ved si pozrite len to mnozstvo soli,nieto ine latky;o hranolkach ani nehovorim.tie su nezdrave aj ked si ich urobite doma z nezavadnych a cerstvych zemiakov-kedze su vyprazane.

na vrecuskach s hrozienkami a inym susenym ovocim je napisane odporucanie,ze pred konzumaciou ich treba poriadne oplachnut/prave koli sire,kt.tu spominate/.

kupovane müsli chuti iste vyborne,ale nema ziadnu vyzivnu hodnotu-kedze je oprazene,kvalitne latky sa uplne nicia,ochutene cukrami a farbivami a umele obohatenie vitaminmi-to su len same chemikalie.
najlepsie su klasicke ovsenne vlocky-najlepsie Bio,vecer zamiesat s jogurtom alebo mliekom,vyborne je napr.i sojove mlieko ale prave,nie to susene v prasku z obchodu-tak vam do rana pekne nabobtnaju.rano si primiesajte lanove a slnecnicove,ci tekvicove semienka,struhany kokos,PREPLACHNUTE figy,hrozienka......mozete pridat orechy,mlety mak...fantazii sa medze nekladu-a mate ozaj prirodnu zdravu lahodku plnu zivych latok a mineralov,ktora vyborne zasyti a povzbudi.mozeme kombinovat aj s cerstvym ovocim.
Do zasoby taketo domace müsli neodporucam miesat,nakolko zvykne zhorknut.lepsie je kazdy vecer si to takto do chladnicky prichystat. je to otazka par minut a vieme co papame.

A kukuricne lupienky-to je dobre pre tych ,co nevedie pribrat....
takze dobru ZDRAVU chut!
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V príspevku #20 som priložila tabuľku s "E"-čkami, ja si takú nosím so sebou, aby som vedela, čo dávam do nákupného vozíka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať