Zavrieť

Porady

Odpočitateľné a pripočitateľné položky

Pripočitateľné položky sú náklady na reprezentáciu, manká a škody, pokuty a penále,... Čo patrí medzi odpočitateľ. položky? Účtovníctvo robím len krátko tak porebujem radu.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Napríklad rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, ak daňové sú vyššie.
0 0
mariannabebcakova mariannabebcakova
Ďakujem ja vykonávam účtivné odpisy formou daňových takže sa mi rovnajú.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Napr. oneskorene došlé fa, kedy náklad patrí do predchádzajúceho roka.

a súčasne sa o nich nevedelo v čase účtovnej závierky.
Naposledy upravil liba2 : 09.03.08 at 11:09
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

alebo iné náklady, ktoré nesúviseli s podnikaním (súkr. záležitosti, súkr. nákupy konateľov ).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
liba2 Pozri príspevok
Napr. oneskorene došlé fa, kedy náklad patrí do predchádzajúceho roka.
Tie predsa majú byť zaúčtované cez 326, a nie v rámci daňového priznania.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

smith Pozri príspevok
Tie predsa majú byť zaúčtované cez 326, a nie v rámci daňového priznania.
Mala som na mysli také, ktoré sa "objavili" a nevedelo sa o nich v čase účt. závierky predchádzajúceho roka - to sa predsa stáva (napr. fa v spodnom šuplíku konateľa) .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Odpočítať je možné aj také výdavky, ktorých uplatnenie do daňových výdavkov je viazané na ich úhradu, a ak takéto boli v minulosti pripočítané a v bežnom roku boli uhradené (napr. nájomné fyzickej osobe, zmuvné pokuty ap.)
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

ako je to s neuhradenými odvodmi?
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

mariannabebcakova Pozri príspevok
Ďakujem ja vykonávam účtivné odpisy formou daňových takže sa mi rovnajú.
Možno trošku odbočím od témy, ale tiež som donedávna bola presvedčená, že ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak je to OK, trošku ma vyviedli z omylu, možno sa ti to hodí, pozri si hlavne príspevok 23 v prilepenej téme:

http://www.porada.sk/t74963-p3-uctov...ve-odpisy.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tanče Pozri príspevok
ako je to s neuhradenými odvodmi?
Sú nákladmi. Pred pár rokmi bola podmienka zaplatenia do 31.1.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

smith Pozri príspevok
Sú nákladmi. Pred pár rokmi bola podmienka zaplatenia do 31.1.
nie som si istá - platila táto podmienka iba do roku 2003? Od 2004 už boli daňovým N aj keď neboli uhradené?
V roku 2007 bolo zaplatené poistné za rok 2003 - uvediem na r. 270, odpoč.položka - uvažujem správne?
Naposledy upravil janaGT : 11.03.08 at 07:42
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ja by som doplnila "provízie fyz.osobám", tie sú daň. nákladom len vtedy ak boli aj uhradené. Ak uhradené neboli sú pripočitateľnou položkou.
Netýka sa to právnických osôb.

A ešte doplním: pripočitateľnou položkou je aj poskytnutý príspevok zamestnávateľa na životné resp. účelové sporenie.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

A stačí si poriadne prezrieť § 19 Z.o DzP -daň. výdavky,
ešte pozor na písm. o odst.1 a 2 /deriváty/, viaceré spoločnosti robia menové fwd, swappy, ... s bankou, tu možno /písm. o) odst.1/ daň. náklady uznať len do výšky derivát. výnosov.
Spoločnosti dosť často nemajú deriváty vypodložené budúcimi zmluvami s klientami, aby deriváty mohli identifikovať ako zabezpečovacie deriváty a tým použiť písm. o odst. 2.
V opačnom prípade sa posudzujú ako deriváty "špekulatívne" a platí odst.1/
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

janaGT Pozri príspevok
nie som si istá - platila táto podmienka iba do roku 2003? Od 2004 už boli daňovým N aj keď neboli uhradené?
V roku 2007 bolo zaplatené poistné za rok 2003 - uvediem na r. 270, odpoč.položka - uvažujem správne?
Táto podmienka zahrnovania do ZD až po zaplatení pri poistnom, ktoré nebolo zaplatené do konca mesiaca nasledujúceho po zdaňovacom období platila do 31.12.2003.
Podľa prechodných ustanovení (§ 52 ods. 12) ZoDP sa takéto výdavky zahrnú do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom budú zaplatené aj po 31. decembri 2003.
Takže správne - riadok 270 DP, odpočítateľná položka.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
Nikto neporadí?????
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
V roku 2007 si firma dala do nákladov daň z MV aj poistku v plnej výške. V rámci uzávierkovýh operácii a vyhodnocovania r. 2007 si ešte v r. 2007 znižite predpis dane z MV a zniženie predpisu poistného /ako pohľadávku, alebo zníženie záväzku/.

Týmto zaúčtovaním náklady r. 2007 budú ošetrené na reálny stav. V roku 2008, ked sa Vám preplátky vrátia, naúčtujete vrátené preplátky na účty, na ktoré ste v r. 2007 učtovali zníženie predpisu /účty triedy 3 .../

Tým, že Ste vozdidlo prestali používať, mali Ste povinnosť nahlásiť túto skutočnosť na DU a vyžiadať si preplatok dane. Ak Ste tak neurobili, urobte to dodatočne, lebo na DU majú konkrétne auto stále v evidencii, že podlieha dani z MV na ktorú ste ho kedysi v minulosti prihlásili.
0 0
INKAPO INKAPO

INKAPO je offline (nepripojený) INKAPO

Nespotrebovanú zák.poistku by som zaúčtovala ID ako zníženie nákladu t.r. súvsťažne s príjmami budúcich období, daň z mot. vozidiel - cez ID ako zníženie dane a súčasne pohľadávku voči DÚ.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
Predpokladám, že ak ste auto predali, nové ste nekúpili. Preplatok na dani z MV možno vyžiadať listom a DU ho vráti, alebo požiadať o preúčtovanie na úhradu inej dane - napr. DPPO.
Samozrejme, že preplatky nemôžete nechať zaúčtované v nákladoch, preúčtujete ich na pohľadávky.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

liba2 Pozri príspevok
Predpokladám, že ak ste auto predali, nové ste nekúpili. Preplatok na dani z MV možno vyžiadať listom a DU ho vráti, alebo požiadať o preúčtovanie na úhradu inej dane - napr. DPPO.
Samozrejme, že preplatky nemôžete nechať zaúčtované v nákladoch, preúčtujete ich na pohľadávky.
Ale ako? Nikdy som niečo také nerobila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať