Zavrieť

Porady

zrušenie otcovstva

Dobry den. Mame takyto problem. Manzel bol 1.krat zenaty a ma z prveho manzelstva syna. Po 6 rokoch manzelstva ich sud rozviedol (nezili v spolocnej domacnosti vyse roka). Exmanzelka medzitym nadviazala znamost a otehotnela (to bolo uvedene aj v rozvodovom konani). Lenze porodila v lehote 300 dni od rozvodu a tym padom toto dieta (jej dcera) ma ako otca uvedeneho mojho manzela. Exmanzelka dala manzelovi na podpis papiere o zapretie otcovstva (este v roku 2004), ale nepodala ich na sud. (Co sme nevedeli). Teraz cakame dieta my a ex sa ozvala, ze jej mala este nie je doriesena! Kedze mala ma uz vyse 3 rokov (3 roky a 7 mesiacov), nevieme ako to riesit. Pisali sme na prokuraturu, ale tam sa to uz neda vyriesit, lebo presla lehota 3 rokov, a zmenil sa zakon. Prosim o radu ako dalej postupovat, aby to bolo cim skor doriesene!
Usporiadat
jannicka jannicka

jannicka je offline (nepripojený) jannicka

dobry den mam taky problem.ak by mi niekto vedel poradit lebo neviem kde zajst pre radu som rozvedena a mam syna ma 6rokov. Na dieta ex neprispieva ani cent nezije ani na slovensku ale chcela by som zrusit otcovstvo nakolko aj ex ma zaujem o zrusenie otcovstva lebo nema zaujem nakolko ma aj on svoju rodinu. mam vaznu znamost a chceli by sme sa vziat a priatel by si chcel maleho osvojit len neviem ako zacat riesit tento problem ci na sude alebo kde viem ze to nieje take jednoduche.dakujem za radu
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ak by to bolo do 3 rokov od narodenia dieťaťa, mohli by ste podať žiadosť na súd o zapretia otcovstva. Na základe úspešného zapretia otcovstva na súde, ktorý vo veci rozhodne by ste sa stali jediným rodičom, čo sa zapíše potom aj do rodného listu dieťaťa.
Len tak z dôvodu, že sa otec s dieťaťom nestýka, zrušiť otcovstvo možné nie je.
Otcovstvo nie je vôľa otca, je to biologicky podmienený a právom upravený vzťah, z ktorého sa len tak jednoducho nevystupuje. Môže sa otcovstvo zaprieť ak nie je biologický otec. V prípade ak by si chcel Váš manžel (alebo budúci manžel) dieťa adoptovať, bolo by možné vyhlásiť, že sa biologický otec vzdáva svojich rodičovských práv a bolo by na súde, či adopciu umožní.
Tiež na súd sa podáva návrh na osvojenie dieťaťa Vašim terajším partnerom. Je to zdĺhavý a komplikovaný proces, ale nie je neuskutočniteľný. Pri požiadaní o osvojenie dieťaťa však súd zohľadní aj skutočnosť, či ste manželia alebo nie, pomery v rodine a pod. Sú tu témy týkajúce sa osvojenia dieťaťa, skúste vyhľadať, nájdete tu potrebné informácie.
Naposledy upravil GabiZ : 11.01.12 at 10:06
0 0
anicka_1994 anicka_1994

anicka_1994 je offline (nepripojený) anicka_1994

Dobry den ja by som sa chcela len opytat ako by som mohla zbavit mojho expriatela rodicovskym prav na nasho syna ? neviem ci to mam dat na prislusny sud ci staci ist len na matriku a zmazat otca ... mal uz taky priplad ze jeho malotu dceru si osvojil jrho byvalej druzky jej terajsi manzel aj to preto lebo neplatil nanu vyzivne a ani zanou nechodil.ja viem ze to iste bude robit aj mne.. poviem vam pravdu ze ani nechcem aby sa stretaval s mojim synom !!! bojim sa toho ze bude mat naneho zly vplyv.chcem aby moj syn naneho zabudol tak isto aj ja chcem naneho zabudnut !!! chcem sa este jednu otazocku opytat.nebolo by dobre keby som aj jeho byvalu priatelku dala predvolat na sud aby mi to sut prijal ?? dakujem vam za odpovede !!!! dufam ze sa mi ozvete cim skor.dakujem
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Pokým inak nerozhodne súd, môže každý z rodičov vykonávať rodičovské práva. Váš subjektívny pocit nestačí na to, aby ste platne zakazovali druhému rodičovi napr. stýkať sa s dieťaťom.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Tak ako píše draik, nie je možné vo vašom prípade, ak je otec zapísaný na rodnom liste dieťaťa konať inak, ako riešiť to prostredníctvom súdu. Osvojiť dieťa sa nedá bez predchádzajúceho súhlasu biologického otca (takže jeho bývalá družka tento súhlas musela od neho dostať), zmazať ho na matrike už vôbec nie. No i zbaviť ho jeho rodičovských práv bude veľmi ťažké i keď skutočnosť, že je alkoholik a gembler môžu rozhodnutie súdu ovplyvniť. Môžete však žiadať (skôr ako o zbavenie ho rodičovských práv) o zákaz styku otca s maloletým, a to z dôvodu nadmerného požívania alkoholických nápojov a nevhodného spôsobu života, ktoré má na výchovu maloletého negatívny vplyv. Všetko potom už bude len vec dokazovania na súde. V tomto prípade nebude zbavený povinnosti platiť výživné a to je možné potom od neho vymáhať. Viem, že momentálne teraz by ste chceli s ním skoncovať, viac o ňom nepočuť a zbaviť ho akýchkoľvek práv, ale nie je to také jednoduché a bez právnika by som sa do toho ani nepúšťala (ak ste už teda rozhodnutá pre túto variantu).
0 0
anicka_1994 anicka_1994

anicka_1994 je offline (nepripojený) anicka_1994

dakujem vam za radu.myslela som si ze to bude lahke ale ako vidim ani nie.Viete som uz zufala.nechcem aby z mojho dietata vyrastlo to iste co z jeho otca.ak by som vas mohla poprosit nemohli by ste mi poradit ako by som mohla napisat ziadost na okresny sud ? dakujem vam velmi pekne
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Najskôr je dôležité vedieť, či sa otec o dieťa zaujíma, či ho navštevuje, či mu umožňujete styk s dieťaťom a akou formou. Toto všetko súd bude zaujímať. Pokiaľ je to len vaša obava do budúcna, tak v tomto prípade nemôže súd rozhodnúť o zákaze, kým na to naozaj nie sú vážne dôvody. Ak v nadmernej miere používa alkohol a je gembler, to samo o sebe ešte nie je dôvod (zrejme nežijete v spoločnej domácnosti, keď píšete o expriateľovi). Dôvod by bol vtedy, ak by tieto činnosti vykonával v čase, kedy mu je dieťa zverené. Ak by ste sa predsa len rozhodli k tomuto kroku (nie je však zaručené, či budete úspešná), môžete podať na súd návrh na zákaz styku otca s dieťaťom podľa zákona o rodine (§25 ods. 3) s tým, že popíšete skutočnosti, na základe ktorých o tento zákaz žiadate a súd rozhodne. Ono môže to fungovať aj tak, že sa najskôr dohodnete, za akých podmienok bude dieťa navštevovať. Dáte si podmienku, že to bude za vašej prítomnosti a vtedy, pokiaľ nebude pod vplyvom alkoholu a na miestach, ktoré neohrozia vývoj vášho dieťaťa. Ideálne by bolo takúto dohodu medzi vami spísať (ale to je vo veľa prípadov len zbožné prianie), no treba to skúsiť. Ako bolo spomenuté na rozhodnutie súdu bude potrebné mať skutočne vážne dôvody a dôkazy, že je ohrozená výchova dieťaťa zo strany otca a len vy sama viete, či k nejakému takémuto stavu už aj došlo a toto potom do návrhu môžete uviesť. Ak chcete mať určitú formu podania, môžete sa obrátiť na právnika prípadne ak spĺňate podmienky na bezplatnú právnu pomoc, tak využite tú (o tomto je dosť popísané aj tu na porade aj na nete). Inak forma podania nie je stanovená.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať