Zavrieť

Porady

predčasné splatenie hypotéky

Ahojte, chcel by som sa spýtať aké máte skúsenosti s predčasným splatením hypotéky. ako som už tu písal dávnejšie v októbri 2004 sme zobrali hypotéku 1,2 mil. fixácia bola na rok, potom sa mal úrok pohybovať v závislosti od NBS atď. v súčasnosti máme úrok 8,18!!! asi sa opýtate kde ho takto výhodne ponúkajú - v UžerniciBank pardón v UnicredBank!!!!! už sme s priateľkou písali všade, aj na generálneho Ing. Bártu, aby nám daný urok prehodnotili, avšak márne!!!! Ich odpoveď: všetko je v najlepšom poriadku a neplánujú prehodnocovať svojich klientov. Len na porovnanie, môj priemerný mesačný príjem je cez 3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku (ale asi to pre danú banku nie je dostačujúce).
jednoducho sme sa rozhodli to predčasne splatit, resp, prefinancovať. Vo VÚB nám ponúkli 5,14 s fixáciou na 5 rokov, čo je neporovnateľne!!! Avšak na pobočke nám úžerníci zamietli túto možnosť, vraj zákon to neumožnuje. Avšak v zmluve máme, že po dohode medzi veriteľom a dĺžníkom je to možné (ked som sa nato opýtal, akú dohodu majú na mysli- tak dohoda u Úžerníkov je jedine z ich strany, ak jednoducho nechcú už daného klienta .......
nevedeli by ste mi poradiť ako by bolo možné to celé splatiť. Chystám sa napísať list na predstavenstvo danej banky do Rakúska, pripadne to cele asi medializovať, lebo v tomto štate klient ťahá vždy za kratší koniec ..... absolútne si nevážia ľudí !!!! to sú moje skúsenosti s danou bankou!!!! Ak môžem poradiť, neberte si tam nikdy úver, pretože budete splácať dlžoby, vily a luxusné autá starej HVB banky, tak ako to robíme my už 3,5 roka !!!!! Už sme zaplatili 462 000 a odpisali nám z istiny ani nie 70 000 - teda do vrecka im išlo 390 000 !!!!!!
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dudo13 Pozri príspevok
Ahojte, chcel by som sa spýtať aké máte skúsenosti s predčasným splatením hypotéky. ako som už tu písal dávnejšie v októbri 2004 sme zobrali hypotéku 1,2 mil. fixácia bola na rok, potom sa mal úrok pohybovať v závislosti od NBS atď. v súčasnosti máme úrok 8,18!!! asi sa opýtate kde ho takto výhodne ponúkajú - v UžerniciBank pardón v UnicredBank!!!!! už sme s priateľkou písali všade, aj na generálneho Ing. Bártu, aby nám daný urok prehodnotili, avšak márne!!!! Ich odpoveď: všetko je v najlepšom poriadku a neplánujú prehodnocovať svojich klientov. Len na porovnanie, môj priemerný mesačný príjem je cez 3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku (ale asi to pre danú banku nie je dostačujúce).
jednoducho sme sa rozhodli to predčasne splatit, resp, prefinancovať. Vo VÚB nám ponúkli 5,14 s fixáciou na 5 rokov, čo je neporovnateľne!!! Avšak na pobočke nám úžerníci zamietli túto možnosť, vraj zákon to neumožnuje. Avšak v zmluve máme, že po dohode medzi veriteľom a dĺžníkom je to možné (ked som sa nato opýtal, akú dohodu majú na mysli- tak dohoda u Úžerníkov je jedine z ich strany, ak jednoducho nechcú už daného klienta .......
nevedeli by ste mi poradiť ako by bolo možné to celé splatiť. Chystám sa napísať list na predstavenstvo danej banky do Rakúska, pripadne to cele asi medializovať, lebo v tomto štate klient ťahá vždy za kratší koniec ..... absolútne si nevážia ľudí !!!! to sú moje skúsenosti s danou bankou!!!! Ak môžem poradiť, neberte si tam nikdy úver, pretože budete splácať dlžoby, vily a luxusné autá starej HVB banky, tak ako to robíme my už 3,5 roka !!!!! Už sme zaplatili 462 000 a odpisali nám z istiny ani nie 70 000 - teda do vrecka im išlo 390 000 !!!!!!
Nechcem sa zastávať banky, ale pokiaľ v zmluve nemáte možnosť predčasného splatenia úveru, tak ho nemôžeš predčasne splatiť. Bohužiaľ na takéto veci si ľudia spomenú až vtedy, keď už je neskoro. Pri uzatváraní zmluvy ich také "banálnosti" ako predčasné splatenie, poplatky za vedenie účtu, fixácia, referenčná úr. sadzba, prirážka ... veľmi nezaujímajú. Až potom.

Myslím, že písaním do Rakúska nič nevyriešiš. Medializáciou pôjdeš proti sebe, lebo požaduješ niečo, čo podľa zmluvy, s ktorou si súhlasil, nie je možné. A úroková sadzba - s tým si nerátal pri podpise, že niekedy v budúcnosti (veď úver si nebral na 5 rokov) by mohla ísť aj hore? Veď úrokovú sadzbu máš predsa viazanú na nejakú referenčnú sadzbu a k nej prirážku. Tú prirážku si vedel už pred podpisom zmluvy a súhlasil si s ňou. Teraz sa pohli referenčné sadzby hore a tebe to s prirážkou urobilo tak veľa.

Pokiaľ podľa zmluvy je možné predčasne splatiť úver, treba trvať na zmluvných podmienkach.

A tvoja posledná veta:

"Už sme zaplatili 462 000 a odpisali nám z istiny ani nie 70 000 - teda do vrecka im išlo 390 000 !!!!!!"

hovorí jasne, že asi o hypoúveroch nemáš veľmi veľké vedomosti. Každý znalejší vie, že u takýchto úveroch s dlhou splatnosťou sa v prvých rokoch istina odpisuje len pomaly, lebo väčšinu splátok pohltia úroky a je to jedno, v ktorej banke. Takže nešlo to im do vrecka, len ty si uhradil dohodnuté úroky.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dudo13 dudo13

dudo13 je offline (nepripojený) dudo13

Chobot, nie si ty nahodou poradca v UzerniciBank??? tento urok vo vyske 8,18 mame uz cca. rok, zacinali sme na 6,9%. staci sa pozriet na stranku NBS a clovek zisti, ze v tom case bol BRIBOR na inej urovni ako je teraz, ..... momentalne 6 mesacny je na urovni 4,3 % ... marža pre užerníkov je necelých 4 % !!!!! Myslím, že takúto maržu nemajú v žiadnej banke na Slovensku!!!! A co sa týka splatok, som si vedomi, ze najprv sa platia uroky, provizie poradcom atd. a az potom istina.
0 0
Quetka Quetka

Quetka je offline (nepripojený) Quetka

Nuz toto je bezna prax, ktoru robia banky pri hypotekach. Plati jednoducho - ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju..Viaceri ludia potvrdili, ze im po dobe fixacie zvysuju urokovu sadzbu, aj ked NBS nic nemeni. A plati to zial pri vsetkych bankach. Preto je lepsie si sadzbu zafixovat, aby clovek predisiel neprijemnym prekvapeniam. Hypoteka by sa mala dat vyplatit, ide len o to, ci bez poplatku - pokuty, alebo s poplatkom - napr. pri VUB je to 4 % z dlznej sumy, pri Unibanke je v cenniku uvedeny poplatok 5 %. Banky este umoznuju vyplatit 20 % z dlznej sumy (a to nielen VUB) resp. celu dlznu sumu pri ukonceni doby fixacie, t.j. ked sa prehodnocuje urok. Skus sa poinformovat na tuto moznost. Ak to nie je mozne bez poplatku, urcite sa ti oplati zaplatit jednorazovo 5 % a prejst na vyhodnejsi uver, kde mas urok fixovany na 5 rokov. Vela stastia.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dudo13 Pozri príspevok
Chobot, nie si ty nahodou poradca v UzerniciBank??? tento urok vo vyske 8,18 mame uz cca. rok, zacinali sme na 6,9%. staci sa pozriet na stranku NBS a clovek zisti, ze v tom case bol BRIBOR na inej urovni ako je teraz, ..... momentalne 6 mesacny je na urovni 4,3 % ... marža pre užerníkov je necelých 4 % !!!!! Myslím, že takúto maržu nemajú v žiadnej banke na Slovensku!!!! A co sa týka splatok, som si vedomi, ze najprv sa platia uroky, provizie poradcom atd. a az potom istina.
Nie, nie som. Dokonca môžem povedať, že tiež nemám rád túto banku, ale z iných dôvodov. Ale pozerám sa na to reálne.

A z tohto pohľadu buď máš možnosť predčasného splatenia v zmluve alebo nie. Ak to tam nemáš, tak sa nedá predčasne splatiť, ak áno, tak sa dá a môžeš na tom trvať.

Aký typ hypotéky to máš?

Hádam ešte porozmýšľať nad inou dobou fixácie, možno iná doba je výhodnejšia.
0 0
Quetka Quetka

Quetka je offline (nepripojený) Quetka

Chobot, nemyslim si, ze hypoteka sa neda splatit, ak to nie je v zmluve. To by potom znamenalo, ze nehnutelnost, na ktoru sa viaze takato "predcasne-nesplatitelna" hypoteka sa v ziadnom pripade nemoze predat. A to by banka isla proti sebe v pripade, ze by dlznik nebol sposobily splacat uver.. samozrejme nehovorim teraz o autorovi temy, len davam argumenty, ktore moze dudo pouzit pri komunikacii v banke, ak by mu nechceli dovolit uver splatit ani v pripade penale.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Quetka Pozri príspevok
Chobot, nemyslim si, ze hypoteka sa neda splatit, ak to nie je v zmluve. To by potom znamenalo, ze nehnutelnost, na ktoru sa viaze takato "predcasne-nesplatitelna" hypoteka sa v ziadnom pripade nemoze predat. A to by banka isla proti sebe v pripade, ze by dlznik nebol sposobily splacat uver.. samozrejme nehovorim teraz o autorovi temy, len davam argumenty, ktore moze dudo pouzit pri komunikacii v banke, ak by mu nechceli dovolit uver splatit ani v pripade penale.
Preto hovorím, že to musí pozrieť v zmluve, za akých podmienok môže splatiť.
0 0
dudo13 dudo13

dudo13 je offline (nepripojený) dudo13

ahojte, no aby som to uviedol na spravnu mieru. zacitujem tu 2 body zo zmluvy kt. sa tykaju splatenia:

1.Dlznik je opravneny uver predcasne v plnej vyske splatit jednorazovo, alebo formou mimoriadnej splatky az po uplynuti 4 rokov od prveho cerpania uverovej linky ato na zaklade veritelom schvalenej pisomnej ziadosti, kt. musi dlznik dorucit veritelovi najneskor 10 obchodnich dni pred zamyslanu predcasnou splatkou.

2. V pripade predcasneho splatenia uverovej linky resp. jej casti podla odstavca vid. vyssie. Ako aj na zaklade osobitnej dohody s veritelom alebo na zaklade stanovenia splatnosti uverovej pohladavky alebo jej casti veritelom podla tejto zmluvy ako aj v inych obdobnych pripadoch je dlznik povinny zaplatit veritelovi poplatok v zmysle sadzobnika poplatkou za poskytovanie bankovych sluzieb platneho u veritela predcasneho splatenia uverovej pohladavky alebo jej casti.


ja si to vysvetlujem, ze po dohode s nimi to mozeme s poplatkom spltit.

QUETKA to vystihla velmi dobre, Chobot, ak sa mozem spytat, co ak by sme sa rozhdli byt predat teraz po 3,5 roka? .... ak rucime nehnutelnostou....

dakujem za Vase odpovede
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dudo13 Pozri príspevok
ahojte, no aby som to uviedol na spravnu mieru. zacitujem tu 2 body zo zmluvy kt. sa tykaju splatenia:

1.Dlznik je opravneny uver predcasne v plnej vyske splatit jednorazovo, alebo formou mimoriadnej splatky az po uplynuti 4 rokov od prveho cerpania uverovej linky ato na zaklade veritelom schvalenej pisomnej ziadosti, kt. musi dlznik dorucit veritelovi najneskor 10 obchodnich dni pred zamyslanu predcasnou splatkou.

2. V pripade predcasneho splatenia uverovej linky resp. jej casti podla odstavca vid. vyssie. Ako aj na zaklade osobitnej dohody s veritelom alebo na zaklade stanovenia splatnosti uverovej pohladavky alebo jej casti veritelom podla tejto zmluvy ako aj v inych obdobnych pripadoch je dlznik povinny zaplatit veritelovi poplatok v zmysle sadzobnika poplatkou za poskytovanie bankovych sluzieb platneho u veritela predcasneho splatenia uverovej pohladavky alebo jej casti.


ja si to vysvetlujem, ze po dohode s nimi to mozeme s poplatkom spltit.

QUETKA to vystihla velmi dobre, Chobot, ak sa mozem spytat, co ak by sme sa rozhdli byt predat teraz po 3,5 roka? .... ak rucime nehnutelnostou....

dakujem za Vase odpovede
Z uvedeného mne vychádza, že ešte neuplynuli 4 roky a asi preto nesúhlasia s predčasným splatením.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

bez ohladu nato, ake podmienky ma dudo v zmluve, jeden moj znamy mal v zmluve s bankou nieco podobne, ze po ukonceni fixacie (to bol 1 rok) moze vyplatit celu sumu po dohode s bankou, banka sa vtedy vyjadrila, ze nema zaujem ukoncit hypoteku, moj znamy bol nestastny, pretoze sa rozvadzal a potreboval to surne nejako vyriesit, nakoniec sa s bankou dohodol, ze ano, ale za urcitych podmienok, vyplacal to nakoniec v splatkach, ale v prvom momente bol naozaj naozaj naozaj naozaj bezradny... zmluva mu to dovolovala, ale bohuzial bol zavisly na tom, ako sa vyspi zamestnanec banky (ak trochu prezeniem)
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

este som chcela dodat, opravte ma ak sa mylim:
hypoteka je zakonom stanovena na minimalne obdobie 4 roky (bez ohladu v ktorej banke ju mas), cize ak ju chces ty skor vyplatit, musis okrem pokuty (ak to robis pred ukoncenim fixacie) doplatit aj rozdiel medzi hypotekou a inou pozickou, ten by sa mal rovnat vyske statneho prispevku...

dufam, ze nekecam, tak mi to bolo vysvetlene v tatrabanke, tento tyzden budem vediet viac...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dudo13 Pozri príspevok

1.Dlznik je opravneny uver predcasne v plnej vyske splatit jednorazovo, alebo formou mimoriadnej splatky az po uplynuti 4 rokov od prveho cerpania uverovej linky ato na zaklade veritelom schvalenej pisomnej ziadosti,


ja si to vysvetlujem, ze po dohode s nimi to mozeme s poplatkom spltit.

QUETKA to vystihla velmi dobre, Chobot, ak sa mozem spytat, co ak by sme sa rozhdli byt predat teraz po 3,5 roka? .... ak rucime nehnutelnostou....

dakujem za Vase odpovede
Ja si to vysvetľujem tak, že do 4 rokov to nemôžete predčasne splatiť. Veď v podmienkach zmluvy to máte jednoznačne napísané, že až po 4 rokoch. Ak ešte neuplynuli 4 roky, tak banka vám nie je povinná umožniť predčasné splatenie. Tieto podmienky ste podpísali a súhlasili ste s nimi.

AK by ste sa rozhodli predať teraz byt, ktorým ručíte za úver, tak jednou z možností je poskytnúť banke inú zábezpeku za úver (iný byt alebo nehnuteľnosť), alebo sa dohodnúť s bankou, že kupujúci prevezme byt aj s ťarchou a trebárs vinkuluje peniaze v prospech banky na nejakom účte a následne sa zmení zábezpeka potom, čo kúpite iný byt. Alebo sa úver vyplatí z tých vinkulovaných peňazí po uplynutí 4 rokov. Alebo kupujúci spolu s bytom prevezme aj vami zobratý úver a bude ho ďalej splatiť (či si ho on predčasne splatí po nejakom čase).

Možnosti sú, len treba rokovať s bankou (prípadne trojstranne s bankou a kupcom) o možnostiach a nie hneď prskať a dožadovať sa niečoho, na čo nemáš nárok v zmysle zmluvy.

Pozri si podobné témy:

http://www.porada.sk/t73820-chcem-ku...hypotekou.html
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Ja zase mám veľmi zlé skúsenosti s VÚB, začínali sme na úroku 5,2% a zvýšili nám ho na 6,79% a novým klientom s rovnakými podmienkami v čase prehodnocovania nášho úveru po roku dávali úrok 5,9%. Písala som ombudsmanovi VUB aj Černej, avšak z ich činnosti je práve reklamácia výšky úrokov vylúčená. Takže ak si beriete hypotéku, tak buď si úrok zafixujte aspoň na 5 rokov ak je okolo 5% alebo rátajte s tým, že úroky môžu vyrásť do závratných výšok, a teda aj splátka. A to sme každý rok nejakú časť splatili, VUB umožňuje 20% bez poplatku, ale za "trest" nám zvýšili úroky, asi sa báli, že na nás veľmi dlho nebudú zarábať. ) To sú moje skúsenosti, najskôr som bola rozčúlená, a písala som kade-tade ale po ich listoch a zdôvodneniach bez dôvodov som rezignovala. Človek ak chce bývať nemá inú možnosť ako si vziať hypotéku, pretože kým našetrí, nehnuteľnosti rapídne stúpnu. Takže keď si to človek preráta, tá hypotéka sa mu stále oplatí a banky z toho len ťažia.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Fixné úroky sa nemusia vždy oplatiť. Ak si spomínate v roku 2004, 2005 sa pohybovali hypotéky niekde na úrovni 4%. Poväčšine si každý dával fix na 1 rok čo sa mu teraz neopláca. Zase tí ktorý si dali napr. v roku 2004 fix na 10 rokov a mali úrok niekde na 6 %, keď úroky šli dole, oni ich mali hore .
Vzhľadom do budúcnosti (euro) sa predpokladá že úroky na hypo pôjdu hore, takže fix by sa mohol hodiť.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Pôjdu ale najskôr stúpnu po prechode na euro. Kým sa dostaneme na úroveň, ktorá je v EU okolo 4% to ešte potrvá pár rokov.
0 0
matulo matulo

matulo je offline (nepripojený) matulo

Bol by som rad podla coho kazdy usudzuje aka bude vyska urokovej sadzby v najblizsich rokoch, ked slovenske banky uz davno nevlastni stat ani slovenske subjekty, takze prechod na euro je podla mna celkom irelevantny v suvislosti so zmenami urokovych sadzieb.

Zaujma ma to kvoli tomu, ze menim banku a tiez hypouver a uvazujem nad dlzkou fixacie. Moze sa prosim vyjadrit niekto fundovany, cize nie napr nezavisly financny poradca ale niekto z banky, co dennodenne robi s uvermi ?

mato
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Skúste si prečítať tieto články. Inflácia, rast cien, hruby domáci produkt, úrokové sadzby.......to je začarovaný kruh. Tieto články vám trochu pomôžu.

http://hnonline.sk/3-19474470-povedali-k00000_detail-7d

http://ekonomika.etrend.sk/133320/eu...ysoka-inflacia

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=51594

http://firmy.etrend.sk/77813/financn...v-sa-neskoncil
0 0
matulo matulo

matulo je offline (nepripojený) matulo

Prepac. Ofelia, mam nejake ekonomicke vzdelanie a napriek tomu sa nevyjadrujem k temam, o ktorych si nie som isty. Nepisem prispevok len preto, aby mi stupol rating, ale aby mal vypovednu hodnotu.
Stale nikto nevysvetlil ako sa dopracoval k nazoru, ze po zavedeniu eura zacnu dramaticky stupat urokove sadzby.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Nikto nenapísal, že úroky budú dramaticky stúpať, ale naopak že neklesnú na úroveň 4% hneď, ako možno ľudia očakávajú. Ja mám kúpených niekoľko bytov, takže samozrejme sa o túto oblasť zaujímam a práve v banke nám "nezávislá finančná poradkyňa" pre hypocentrum poradila, že si máme dať fix iba na rok (vtedy 5,23%), že to ešte pôjde dole. No a hneď rok na to nám to švihli na 6,9 %, takže ja sa spolieham skôr na články z internetu, Trendu a podobných zdrojov v spojitosti s vlastným sedliackym rozumom a podľa toho si robím uzávery. Tzv. "finanční poradcovia" radia to, čo by sami nikdy neurobili, pretože sú za to platení teraz a nie o rok alebo päť. Takže v tejto oblasti si nemôže byť nikto 100% istý, lebo úroky sa odvíjajú od veľkého množstva vplyvov. A ešte jedna vec mimo témy. Ľudia, ktorí tu odpovedajú (pr. Ofélia) to robia s najlepším úmyslom niekomu pomôcť, kto chce to vezme, kto nie, počká na inú odpoveď. Tu si nikto žiadny raiting nezvyšuje a byť na Tvojom mieste matulo, si najskôr overím informácie, ktoré pustím od éteru typu: "Nepisem prispevok len preto, aby mi stupol rating..." Ak sa Ti odpoveď páči, môžeš ju ohodnotiť bodom, ak nie, môžeš si hľadať iný zdroj informácií.
0 0
oksi oksi

oksi je offline (nepripojený) oksi

Ahoj,
este stale tuto tvoju situaciu riesis? Pytam sa, lebo sa zapajam az teraz. Bolo by dolezite precitat tvoju zmluvu s OP az nasledne robit dalsie kroky. Ale moznosti urcite su, zaoberam sa tym.
0 0
unitvp unitvp

unitvp je offline (nepripojený) unitvp

Pozdravujem.
Realizáciu hypotekárnych úver je dobré riešiť cez poradcov buď to poisťovní, ktoré majú vo svojom portfóliu aj hypoúvery, alebo cez poradcov maklérskych firiem.
Ja osobne by som nedal na rady personálu akejkoľvek banky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať