Zavrieť

Porady

daň. priznanie - občianske združenie

Viete mi prosim poradiť, ako mam vyplniť daň. priznanie pre občianske združenie? Všetky príjmy a výdavky (účtujem v jednoduch. účte) patria do nezdaňovanej činnosti a neviem, či ich mam uviesť v tabuľke F daň. priznania, potom do riadku 100 v II. časti ako základ dane, ktorý upravím v položkách zvyšujúcich a znižujúcich základ dane tak, aby som sa dostala na nulový základ dane. Môže to byť takto alebo tam vôbec nemám uvádzať tie príjmy a výdavky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    fličo je offline (nepripojený) fličo

    fličo
    Sú dve možnosti. Buď to spravíš, ako si napísala, alebo dáš do riadku 100 len nulu. A tá nula sa ti ťahá celým DP. Ja to robím podľa druhej možnosti, zatiaľ bez problémov.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ano súhlasím s odpoveďou od fliča, lebo sú naozaj dovolené
    dve možnosti, je tiež využívam tú druhu a robím DP z podnikat.činnosti
    a do riadku 100 dam rozdiel príjmy a výdaje z podnik.činnosti,
    teda v Tvojom prípade 0,-

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tieto dve odpovede ma dostali do pomykova! Občianske združenie patrí pod kód právnej formy 701 - PRÁVNICKÉ OSOBY! Účtujem občianske združenie, keď sme sa boli zaregistrovať na DÚ, tak nás upozornili, že sme PO a nie FO, teda povinnosť je účtovať v PÚ!

    Som zvedavá, ako zareagujú ostatní Poraďáci?!

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ano občianske združenie je kod 701, ste právnická osoba, ale rozlíšenie
    PU a JU nie je podľa FO a PO ale
    §9 ods. 2c) Zákona o účtovníctve hovorí:
    V sústave jednoduch.účtov.môže účtovať........občianske združenie.....
    ak nepodnikajú a ak ich príjmy v predch.účtov.období nepresiahli Sk 3 mil.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Fličo, skvrnka, vysvetlite mi tú druhú možnosť trochu podrobnejšie. Nerozumiem dvom veciam
    1 čím je povolená
    2 Ak na r.100 je 0 a teda všade v DP Nekorešpondujú tieto čísla s číslami vo výkazoch. Vo výkaze ziskov a strát je HV a tento musí byť na r.100.

    Takže ak to nie je takto tak mi to dovysvetlite

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Lenže vo výkaze ziskov a strát je HV - jeden stlpec z nepodnikat.cinnosti
    a druhý z podnikat. cinnosti
    HV v DP r.100 Ti koresponduje s HV v stlpci podnikatelskej činnosti vo výkaze
    ziskov a strát.
    Prosím uveď ešte čomu nerozumieš, ak budem vedieť vysvetlím.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    skvrnka
    Lenže vo výkaze ziskov a strát je HV - jeden stlpec z nepodnikat.cinnosti
    a druhý z podnikat. cinnosti
    HV v DP r.100 Ti koresponduje s HV v stlpci podnikatelskej činnosti vo výkaze
    ziskov a strát.
    Prosím uveď ešte čomu nerozumieš, ak budem vedieť vysvetlím.
    HV pred zdanenim z pod.cinnosti dam do r.100. Oslobodene prijmy do vysky 300.tis. dam do r.220. A kam dam neuplatnene naklady z pomeru do r.190?

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    HV z podnik. cinnosti uvedený správne a to do r.100.
    Uplatnené oslobodenie 300.000,- do riadku 230, lebo to je oslobodenie podľa §13,
    a k tomu neuplatnené náklady do r. 130.

    Ak máš ešte inú otazku, môžeš uviesť.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    skvrnka
    HV z podnik. cinnosti uvedený správne a to do r.100.
    Uplatnené oslobodenie 300.000,- do riadku 230, lebo to je oslobodenie podľa §13,
    a k tomu neuplatnené náklady do r. 130.

    Ak máš ešte inú otazku, môžeš uviesť.
    OK naklady do 130, ale potom treba rozpis v tabulke A. Tomu som sa chcela vyhnut. Alebo v tabulke A to dam do r.14.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Odpoveď pre i-ka:
    Náklady do riadku 130, a zhodou okolností v tabulke A do riadku 13, kde sa uvedú
    výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane.
    (Príjmy oslobodené od dane sú vymenované §13 tam je aj 300.000 - teda tu idú náklady vynaložené na príjmy oslobodené od dane).
    Len upresnenie v súvislosti s r.14 -§21 napr.zvýšenie dane,prírážky k poistnému,
    prirážky k zákl.sadzbám za znečisťovanie, daň za iného daňovníka - a §19 napr.
    cestovné náhrady nad nárok zákona o cest.náhradách, výdavky na prac.a soc.
    podmienky nad rámec ZDP a prísluš.predpisov, odpis pohľadávky do nákladov
    nad rámec resp. iné.

    TEDA EŠTE RAZ - riadok 13 tab.A

    Ak máš ešte otázky uveď, ale až zajtra mám prístup.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Skvrnka a Judy, dakujem. Pre tuto chvilu je to snad vsetko. Som rada, ze sme (myslim tym Poradu).

    eterna je offline (nepripojený) eterna

    eterna
    prosim vas poradte mi surne uz si fakt neviem rady

    mam obcianske zdruzenie kde evidujem vstupne prispevky tie uvediem v riadku 230.
    clenske prispevky mam oslobodene od dani kde ich uvediem ? a ako rozlisim vydavky k vstupnym prispevkom a clenskym prispevkom alebo nemusim? vlastne obidva prijmy nepodliehaju zdaneniu prosim ktore dalsie riadky mam vyplnit este som nerobila nikdy zdruzenie a neviem si vobec rady.
    a este prosim vykazy
    vykaz o majetku a zavazkoch>
    mam uver 150000sk ktory som si brala tento rok,uroky z uveru mam ako vydavok
    v sume 8500,/ do vykazu zavazky celkom odpocitam od sumy 150000 uz zaplateny urok cize zavazky budem mat 141500?
    a poprosim vykaz o prijmoch a vydavkoch?
    vstupne prispevky,clenske prispevky,urok z bezneho uctu vsetko budem davat do nezdanovanej cinnosti a bude tgam aj v prijmoch ostatnych aj uver 150000? alebo nie?
    vydavky?
    evidujem sluzby v riadku c.4 nezdanovana cinnost
    v riadku ostatne mam nakup materialu,bankove poplatky,+urok z uveru. Dan z urokov na beznom ucte napisem do kolonky 12?
    neviem si vobec poradit s tym mojim vykazom poradte prosim surne vdaka.
    zabudla som uctujem v jednoduchom uctovnictve.
    Naposledy upravil eterna : 29.03.05 at 19:12
    Z trochu iného súdka. Založil som občianske združenie. V základnej činnosti mám skoro všetko, napríklad aj reklamu. Podnikateľskú činnopsť Vôbec nemám. myslíte, že ma to oprávňuje tvrdiť, že namám nič zdaňovať?
    Donedávna som radšej "zdaňoval" všetko, ale po tom rozhodnutí o vrátení peňazí Slovanu Bratislava si začínam namýšlať, že asi by som mohol vyhlásiť, že nič...
    P.s. Viete aké perličky je schopné mustiť do stanov MV SR? Napr. Občianske združenmie bez sídla a vedúceho.....
    Fakt by ma zaujímalo, či ste niekde čítali, odkiaľ po kial to spadá pod dane.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Ano občianske združenie je kod 701, ste právnická osoba, ale rozlíšenie
    PU a JU nie je podľa FO a PO ale
    §9 ods. 2c) Zákona o účtovníctve hovorí:
    V sústave jednoduch.účtov.môže účtovať........občianske združenie.....
    ak nepodnikajú a ak ich príjmy v predch.účtov.období nepresiahli Sk 3 mil.
    OTAZKA:
    Chcela by som sa opýtať v súvislosti s touto otázkou čo znamená ak občianske združenie nepodniká. Ak príjma príspevky na reklamu, dá sa to kvalifikovať ako podnikanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.