Zavrieť

Porady

opäť leasing

Olg Olg

Olg je offline (nepripojený) Olg

Prosím poradí mi niekto a poskytne tabuľku účtovania leasingu v podvojnom účtovníctve?
úprimne ďakujem
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

zazuSA Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď,
už som tu toho o leasing prečitala viac než dosť a mám z toho všetkého riadny zmätok, ešte som takýto príklad nemala, nikto mi to nemal vysvetliť a účto som prebrala po jednej pani, ktorá do toho moc nevidela

idem teda hľadať ďalej odpovede na moje otázky

PF 2009
Ja by som Ti odporučila obrátiť sa na nejakého skúseného účtovníka v tvojom okolí, keďže si neporozumela tomu, ako je to tu na Porade rozoberané - pretože to nie je ojedinelý prípad - podľa toho čo píšeš, je to bežný postup pri začiatkoch leasingu - zmluva, faktúra, záloha na 1.zvýšenú splátku - a naozaj mám skôr pocit, že si tejto problematike dosť neporozumela. Ak máš faktúru, kde dodávateľ je predajce a odberateľ leasingovka (čo je bežné) - tú si len priložíš k zmluve o finančnom prenájme medzi leasingovkou a Vami - o tej neúčtuješ, je to len informatívne o danej predajnej cene, z ktorej leasingovka vychádza a účtuje si už len finančný úrok - výnos z prenajmu. Pretože túto faktúru uhradila predajcovi v plnej výške a Vám za odmenu (finančný úrok) tento predmet leasingu postupne akoby "odpredáva".
Ďalej : záloha od leasingovky - to je na prvú zvýšenú splátku, ktorá býva väčšinou vo výške 20 - 30% z ceny, alebo aj inak. Keď ju zaplatíte, leasingovka Vám dá faktúru na prijatú zálohu aj s nárokom na odpočet DPH, ak sa jedná o úžitkové vozidlo.
Určite máte aj preberací protokol - týmto dňom Ti vzniká záväzok, niekedy aj zaradenie do užívania, záleží na tom, či ho užívate už od prvého dńa alebo až po pridelení ŠPZ,ktoré musíte vybaviť do 7 dní od obdržania vozidla).
Ďalej nasleduje splátkový kalendár, spracovateľkský poplatok...atď. Všetko je to tu pekne rozpísané.... naozaj. Ak konkrétne niečomu stále nerozumieš, tak sa pýtaj .
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

A naviac čo som pripojila predtým v príspeku ten link.... tam máš celý postup účtovania, je tam aj postup ako účtovať tieto faktúry....zmluvu, splátkový kalendár a spracovateľský poplatok.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať