Zavrieť

Porady

Pôžička s.r.očky od s.r.očky

Prosím, poraďte mi ako zaúčtovať prijatie pôžičky od s.r.očky ak bola prijatá v roku 2004 a je splatná v 04/05. Sme tiež s.r.očka.
Usporiadat
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Ak to nie je s Vašou s.r.o. majetkovo prepojená s.r.o., tak na účte 249 - prijaté fin. výpomoci, teda 211 alebo 221/249.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak je to pôžička do jedného roka tak ako píše Marta L na 249.
0 0
TOKY TOKY

TOKY je offline (nepripojený) TOKY

Viete mi prosím pomôcť, ako to zaúčtovať z opačnej strany, poskytnutá pôžička s.r.o. pre druhu s.r.očku.
ďakujem
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Je to pohľadávka, buď 315 alebo 378, ja by som účtovala na 378 AU a uviesť v prílohe.
0 0
TOKY TOKY

TOKY je offline (nepripojený) TOKY

Takže účet 378 - Iné pohľadávky. Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

kačer
Prosím, poraďte mi ako zaúčtovať prijatie pôžičky od s.r.očky ak bola prijatá v roku 2004 a je splatná v 04/05. Sme tiež s.r.očka.
A v prípade, ak bola pôžička prijatá v 01/05 a splatná je v 03/05? Taktiež na 249?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Je to krátkodobá pôžička do 1 roka tak na 249.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Marta L
Ak to nie je s Vašou s.r.o. majetkovo prepojená s.r.o., tak na účte 249 - prijaté fin. výpomoci, teda 211 alebo 221/249.
Aké by bolo účtovanie v prípade, že ide o majetkovo prepojené firmy? Mám uvažovať o 361? Prečo nemôžem použiť 249?
Napr.:
Materská spoločnosť poskytla dcére 2 pôžičky:

1. bezúročnú krátkodobú
- na strane veriteľa účtujem 378 AE/221 ??
- na strane dlžníka účt. 221 / 249 AE ??

2. úročenú na tri roky so splátkovým kalendárom

- na strane veriteľa účtujem 066 AE/221 (je potrebné účtovať cez predpis alebo nie?), ak áno môžem použiť účet 361, al. 325 (pôžička nebola zaplatená naraz, hoci v zmluve sa veriteľ zaväzuje zaplatiť celú sumu dňom podpisu zmluvy)
- na strane dlžníka - 221 / D 471 AE ??

- čo s predpisom úroku - mám ho urobiť ku dňu podpisu na celý rok alebo mesačne podľa splátkového kalendára - úrok 650,- mes. (resp. za celý rok) 315 AE (351 AE) / 665 (resp. + 381)?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mirkaska
Aké by bolo účtovanie v prípade, že ide o majetkovo prepojené firmy? Mám uvažovať o 361? Prečo nemôžem použiť 249?
ak sú prepojené osoy, tak sa použiva účet 351, 361 - s rozhodujúcim vplyvom alebo 365, 355 - ak nie je rozhodujúci vplyv. Prečo? lebo je to v postupoch a transakcie medzi spriaznenými stranami sa sledujú osobitne.

Materská spoločnosť poskytla dcére 2 pôžičky:

1. bezúročnú krátkodobú
- na strane veriteľa účtujem 378 AE/221 ?? 351 /221
- na strane dlžníka účt. 221 / 249 AE ?? 221 / 361

2. úročenú na tri roky so splátkovým kalendárom

- na strane veriteľa účtujem 066 AE/221 (je potrebné účtovať cez predpis
alebo nie?), ak áno môžem použiť účet 361, al. 325 (pôžička nebola zaplatená naraz, hoci v zmluve sa veriteľ zaväzuje zaplatiť celú sumu dňom podpisu zmluvy) ak použiješ predpis a účet 361 , je to OK, aj ked stačí bez predpisu.

- na strane dlžníka - 221 / D 471 AE ??

s tým úrokom - vopred by som neúčtovala, ale na konci každého roka. Záleží na podmienkach zmluvy, ale vždy len aktuálny úrok za bežný rok.
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Viete mi niekto povedať, či je ohraničené, koľko môžem zobrať finančnú pôžičku v hotovosti zo zahraničia?
- napr. zahraničná FO poskytne pôžičku slovenskej s.r.o.
- zahraničná s.r.o. poskytne pôžičku slovenskej s.r.o.
Ď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mirka16
Viete mi niekto povedať, či je ohraničené, koľko môžem zobrať finančnú pôžičku v hotovosti zo zahraničia?
- napr. zahraničná FO poskytne pôžičku slovenskej s.r.o.
- zahraničná s.r.o. poskytne pôžičku slovenskej s.r.o.
Ď.
ohraničenie je ....... a síce možnosťami poskytovateľa pôžičky.
vážne : prečo by malo byť ohraničené, koľko si sro v SR požičia od kohokoľvek?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Lida

2. úročenú na tri roky so splátkovým kalendárom

- na strane veriteľa účtujem 066 AE/221 (je potrebné účtovať cez predpis
alebo nie?), ak áno môžem použiť účet 361, al. 325 (pôžička nebola zaplatená naraz, hoci v zmluve sa veriteľ zaväzuje zaplatiť celú sumu dňom podpisu zmluvy) ak použiješ predpis a účet 361 , je to OK, aj ked stačí bez predpisu.

- na strane dlžníka - 221 / D 471 AE ?? - toto je v poriadku??


s tým úrokom - vopred by som neúčtovala, ale na konci každého roka. Záleží na podmienkach zmluvy, ale vždy len aktuálny úrok za bežný rok.
- súčasťou každej mesačnej splátky je splátka istiny a úroku - takže to musím účtovať mesačne so splátkou - poníženie pôžičky a finančný výnos na 665. Ide o to či môžem v banke účtovať na 665, alebo to musí ísť cez predpis.
No a ďalšia vec, čo ma trápi je, čo sa stane so splátkou vyčíslenou v splátkovom kalendári, ak sa splátka nesplatí presne v deň splatnosti, ale skôr. Podľa mňa má firma nárok len na nižší úrok vypočítaný podľa skutočnej doby splatnosti, k 31.12. by sa úroky prepočítali a ak by vyšlo, že zaplatili úrok vyšší ako mali, dal by sa preplatok ako výnos budúceho obdobia. Ak zaplatia neskôr - vyčísli sa im úrok z omeškania.

Čo myslíte?

Ďakujem Lidka za pomoc. Doteraz v témach bolo písané len o 249.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mirkaska
- súčasťou každej mesačnej splátky je splátka istiny a úroku - takže to musím účtovať mesačne so splátkou - poníženie pôžičky a finančný výnos na 665. Ide o to či môžem v banke účtovať na 665, alebo to musí ísť cez predpis. NIE JE VYSLOVENE ZAKAZANE UCTOVAT V BANKE 5.. A 6.., TAKZE AKO KOMU VYHOVUJE. ALE UROK SA S KAZDOU SPLATKOU MENI, TAK K BANKVEMU VYPISU PRILOZ KOPIU SPLATKOVEHO KALENDARA A BUDE TO V PORIADKU (aktuálnu splatku vyžltíš)

No a ďalšia vec, čo ma trápi je, čo sa stane so splátkou vyčíslenou v splátkovom kalendári, ak sa splátka nesplatí presne v deň splatnosti, ale skôr. Podľa mňa má firma nárok len na nižší úrok vypočítaný podľa skutočnej doby splatnosti, k 31.12. by sa úroky prepočítali a ak by vyšlo, že zaplatili úrok vyšší ako mali, dal by sa preplatok ako výnos budúceho obdobia. Ak zaplatia neskôr - vyčísli sa im úrok z omeškania.

Čo myslíte?

Ďakujem Lidka za pomoc. Doteraz v témach bolo písané len o 249.
K tým predčasným splátkam - no ak chceš byť precízna, tak máš pravdu. ale ja by som sa s tým nezaťažovala, i ked záleží od zmluvy. Úroky v splátkovom kalendári boli počítané pravdepodobne vždy z predpokladaného zostatku pôžičky k ultimu mesiaca, možno k ultimu splatnosti, neviem. A dlžník môže v rámci toho mesiaca zalatiť skôr aj neskôr. S týmto problémom by som sa zaoberala, len ak by meškal so splátkou alebo zaplatil 2 splátky v predstihu a tp. Alebo keby sa ozval. Konieckoncov malo by to byť ošetrené v zmluve o pôžičke - či má alebo nemá nárok a na čo.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Lida
K tým predčasným splátkam - no ak chceš byť precízna, tak máš pravdu. ale ja by som sa s tým nezaťažovala, i ked záleží od zmluvy. Úroky v splátkovom kalendári boli počítané pravdepodobne vždy z predpokladaného zostatku pôžičky k ultimu mesiaca, možno k ultimu splatnosti, neviem. A dlžník môže v rámci toho mesiaca zalatiť skôr aj neskôr. S týmto problémom by som sa zaoberala, len ak by meškal so splátkou alebo zaplatil 2 splátky v predstihu a tp. Alebo keby sa ozval. Konieckoncov malo by to byť ošetrené v zmluve o pôžičke - či má alebo nemá nárok a na čo.
Nie je to ošetrené v zmluve, a ide o novú spoločnosť, prvý rok bude mať audit, tak by som to chcela mať tip-top.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak sa porad s tým audítorom, také veci sa riešia v priebehu roka. Záleží aký rozdiel vznikne, ono spltákový kalendár je záväzný a ty by si si vlastne krátila výnosy a to by už bolo treba vysvetľovať. Ďalej, aj dlžník ak si uvedomí, že to v zmluve nie je ošetrené, sa zobudí po troch rokoch a bude to chcieť maž zohľadnené.
Takže ak tiptop, tak uvažuješ správne a nevynechávaj z toho audítora... predsa je za to platený.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Veľká vďaka!!!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Vrátim sa k tejto téme,
môže sro-čka poskytnúť inej sro-pôžičku aj bezúročne / nejde o majetkovo prepojené firmy/ ?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
môže, ved ako sa dohodnú obidve zmluvné strany v zmluve. Ak ktosi som nou nesúhlasí, tak rada by som vedela, kde to je zakotvené v postup., atd...
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Súhlasím s Renátkou. Ak by však s.r.očky boli majetkovo alebo personálne prepojené, mal by tam byť úrok obvyklý v danom čase.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať