Zavrieť

Porady

Zateplenie - ano/nie? (nový RD)

Zdravim,

chystame sa stavat podkrovny RD, zastavana plocha do 96m2. JZ Slovenska. Plynove kurenie (radiatory).

Snazim sa spravit si nazor na potrebnost zateplenia. Z doterajsich prispevkov som vycital ze ludia tu casto odporucaniu 25cm tehlu + 15-20cm zateplenie.

Pytam sa, lebo architekt s ktorym komunikujeme (starsi pan, ma vela skusenosti) nie je fanusikom zateplovania novostavieb.

Je mozne suplovat zateplenie RD hrubsou tehlou a kvalitnou omietkou?

(Chcem sa vydat strednou cestou - ani draha vystavba ani nie velka spotreba energii).

- Vie niekto poradit, kolko cca stoji zateplenie (300m2) a zvlast montaz.
- O kolko viac by stali hrubsie tehly, lepsia omietka?
Usporiadat
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

r.galovic Pozri príspevok
Však jasné. Cena práce môže byť rozdielna. Som ale presvedčený, že v Bratislave a okolí je cena práce za m2 komplet zateplenia 500 až 600 Sk. Takže keď odrátame prácu za omietanie a naťahovanie sieťky s lepidlom tak tá cena 350 Sk/m2 môže byť reálna (nie som cenár). Hovorím o certifikovanej firme na realizáciu komplexného zateplovacieho systému. Jasné že hociktorý šikovný živnostník má ceny nižšie. Soklovú lištu a rozperné kotvy odporúčam použiť. S tými rohovníkmi je to pravda.

Ale každý nech si konkrétne vo svojom prípade spočíta ako to vychádza.

Prípadne nech dá spraviť presnejšiu cenovú ponuku konkrétnej firme pre porovnanie cena bez tepelnej izolácie a cena s tepelnou izoláciou.

A ešte chcem pripomenúť, že píšem o stavebnom systéme Ytong. Viem že pri priečne dierovaných tehlách je trochu iná situácia, a z hľadiska pracnosti je výhodnejšia tepelná izolácia.

Uvítal by som keby tu niekto napísal praktické skúsenosti, aký cenový rozdiel vznikol dodatočnou izoáciou fasády novostavby.
Ja staviam v BA, viem, ze firmy tu pytaju aj viac ako 600, ale najcastejsie su to pasaci ktori dohadzuju pracu zivnostnikom. Nim das potom 600, oni daju robotnikom 300-400 a zvysok si nechaju. Takze pasaka som obisiel a platit budem priamo ludom, tych 300.

Keby to bolo bez zateplenia, pochybujem, ze cena by sa velmi zmenila, nalepit polystyren je najmenej, najtazsia je prave stierka so sietkou a omietka. Bez zateplenia by som usetril mozno 100/m2, takze mne vychadza navratnost pri mojej hrubke tehly mozno na 1-2 roky.

Dalsia vec je rosny bod, ten budem mat v zatepleni, takze murivo bude pekne chranene od vonkajsich vplyvov a zivotnost domu prakticky "nekonecna". Bude stacit menit zateplenie kazdych 20-30 rokov a murivo bude stale ako nove.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Navyse, mozno najvacsia polozka na fasade je lesenie, to je ale treba bez ohladu na to ci sa zatepluje alebo nie.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

jojkoz Pozri príspevok
A to ako som uz pisal pocitam pri klasickej omietke LEN s CENOU ROBOTY ! - tam tiez cosi stoji material - a tym padom navratnost ide este dalej dolu
(som laik, pardon za primitivne otazky, este som ani necital knihy o tomto)

Rozumiem tomu spravne - ze ak sa nepouzije zateplenie, tak sa pouzije "klasicka" omietka. A tato "klasicka omietka" to je nieco ine (a je to drahsie) ako to "nieco" co sa dava na vrstvu zateplenia namiesto tejto "klasickej" omietky?
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Na fasádu môžeš použiť obidve omietky, klasickú ale aj tenkovrstvovú ušľachtilú. Na tepelnú izoláciu sa dáva iba tá druhá. Všeobecne existujú tri druhy. Akrylátová, silikátová a silikónová. Práve najdrahšia materiálová položka pri tepelnoizolačnom systéme býva finálna povrchová úrava. Napr. Silikátová omietka škrabaná 2mm z Baumit-u stojí cez 250 Sk/m2 s DPH. Jednovrstvová vápennocementová omietka hr. 15 mm je zhruba o viac ako polovicu lacnejšia.
0 0
diry diry

diry je offline (nepripojený) diry

Na túto otázku neexistuje priama odpoveď, ale iba preštudovanie rôznych fór a hlavne odpovede konkrétnych ľudí. Až po vyjasnení si všetkých problémov prichádza na radu rozhodnutie a zadanie podmienok architektovi (projektant), pretože keď je hotový projekt je pozde niečo meniť. Vo všeobecnosti ale platí, že je zbytočné ťahať múr 37 YTONG, alebo 44 poroterm. Praktickejšie je 25 (30) YTONG a k tomu zateplenie 10-15 EPS. Rozhodnutie je ale na Tebe!!! Skús sa pozrieť napr. na toto fórum (aj niekoľko stránok naspäť) :pošli mi tvoj email, dám ti stránku (salak@extel.sk)
Nezabudni, že keď je už projekt, tak nový stojí 30000 a viac!!! Rozhodni sa pred zadaním prác.
0 0
Stanley.P Stanley.P

Stanley.P je offline (nepripojený) Stanley.P

Mozno som naivny, ale akosi nedoverujem stavbe s hrubkou mura cca 25cm + izolacia.... Predsa ulohou obvodoveho muru nie je len izolacia, ale predovsetkym aj nosna funkcia (drzi hmotnost: betonova deka, podkrovie krov, stresna krytina). Co spolu s kvalitnym zakladom a poriadnou strechou urcuje aj zivotnost domu.

Mam nedokoncenu stavbu z tehly termobricku 38cm a na nu este dam asi 5cm polystyren. Aj ked ako chemik som velmi skepticky k zivotnosti polystyrenu... tehlova stavba s poctivimi zakladmu musi vydrzat niekolko generacii, ale co s polystyrenom? Bude sa po 20-30 rokoch stale pevnej doskovitej konzistencie???
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Stanley.P Pozri príspevok
Mozno som naivny, ale akosi nedoverujem stavbe s hrubkou mura cca 25cm + izolacia.... Predsa ulohou obvodoveho muru nie je len izolacia, ale predovsetkym aj nosna funkcia (drzi hmotnost: betonova deka, podkrovie krov, stresna krytina). Co spolu s kvalitnym zakladom a poriadnou strechou urcuje aj zivotnost domu.

Mam nedokoncenu stavbu z tehly termobricku 38cm a na nu este dam asi 5cm polystyren. Aj ked ako chemik som velmi skepticky k zivotnosti polystyrenu... tehlova stavba s poctivimi zakladmu musi vydrzat niekolko generacii, ale co s polystyrenom? Bude sa po 20-30 rokoch stale pevnej doskovitej konzistencie???
Na bezny RD staci zo statickeho hladiska 15cm tehla, 25 je uz slusna rezerva, vsetko navyse je zbytocne a nevyuzitelne. Polystyren mozno vydrzi dlhsie ako 20-30 rokov, ale fasada urcite nie, po takej dobe ju bude treba trochu skultivovat a rovno sa uz moze aj polystyren vymenit, ked to bude treba.
0 0
ARCHIZA ARCHIZA

ARCHIZA je offline (nepripojený) ARCHIZA

Odvodový múr z 25 cm hr. tehly nie je veľmi vhodný. Pri takejto stene vznikne slabý veniec a nie je možné použiť napr. vencovú tehlu. Takýto veniec aj napr. pre uchytenie krovu by bol podimenzovaný. Všetky železobetónové končtrukcie je potrebné ochrániť pomocou prídavnej tepelnej izolácie. Princíp je v tom - eliminovať tepelné mosty a vytvoriť čo možno teplotechnicky najhomogénnejší plášť.

Prikláňam sa k názoru že použitie 30 cm hr. keramická tehla + 8 až 10 cm polystyrén je v súčasnosti najefektívnejšie.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

ARCHIZA Pozri príspevok
Odvodový múr z 25 cm hr. tehly nie je veľmi vhodný. Pri takejto stene vznikne slabý veniec a nie je možné použiť napr. vencovú tehlu. Takýto veniec aj napr. pre uchytenie krovu by bol podimenzovaný. Všetky železobetónové končtrukcie je potrebné ochrániť pomocou prídavnej tepelnej izolácie. Princíp je v tom - eliminovať tepelné mosty a vytvoriť čo možno teplotechnicky najhomogénnejší plášť.

Prikláňam sa k názoru že použitie 30 cm hr. keramická tehla + 8 až 10 cm polystyrén je v súčasnosti najefektívnejšie.
Ake tepelne mosty? Ved tie sa riesia zateplenim, nie murivom. Na 24-ku tehlu moze ist veniec, bohate staci nechat odskok 2-3cm pre eps, ale je to zbytocne. Lebo potom sa da 15-20cm eps na fasadu a tepelne mosty razom zmiznu.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

AndrejG Pozri príspevok
Ake tepelne mosty? Ved tie sa riesia zateplenim, nie murivom. Na 24-ku tehlu moze ist veniec, bohate staci nechat odskok 2-3cm pre eps, ale je to zbytocne. Lebo potom sa da 15-20cm eps na fasadu a tepelne mosty razom zmiznu.

Ok, posledne 2 prispevky hovorili o cca tychto moznostiach:

25 tehla + 15 cm eps: stena je 40+ cm
30 tehla + 10 cm eps: stena je 40+ cm

Rad si vypocujem nazory, argumenty.

To ze v RD bude pivnica (a stena pivnice z mojho laickeho pohladu musi "uniest" teda viac), to je argument pre 30 cm tehlu?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

mlaco Pozri príspevok
Ok, posledne 2 prispevky hovorili o cca tychto moznostiach:

25 tehla + 15 cm eps: stena je 40+ cm
30 tehla + 10 cm eps: stena je 40+ cm

Rad si vypocujem nazory, argumenty.

To ze v RD bude pivnica (a stena pivnice z mojho laickeho pohladu musi "uniest" teda viac), to je argument pre 30 cm tehlu?
To zavisi aky dom to bude. Napr. nasi idu stavat dvojdom, pivnica + 3 podlazia a tam im uz statik povedal, ze maju davat 30-tku tehlu, porotherm, ta ma najlepsie pevnostne hodnoty. Keby chceli pouzit lacnejsiu tehlu, musi to byt 38. Ja som vzdy pri hrubkach hovoril o porotherme. Takze ked na taky obrovsky dom staci 30-tka, na obycajny RD urcite postaci 25-tka. Ale pre pokoj na dusi to mozete nechat prepocitat statikovi.
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
V roku 2002 som platil za kubík plynu 4.40 Sk
2003 6.50 Sk
2004 9.27 Sk
2005 10.38 Sk
2006 13.80 Sk
2007 14.14 Sk
Trúfate si odhadnúť cenu plynu za 5 alebo 15 rokov? Cenu dreva ? Aké budú platiť predpisy pre ťažbu palivového dreva ?
Na akom základe chcete aspoň približne prepočítať návratnosť zateplenia ?
Zimy sú čoraz teplejšie-túto informáciu by som vôbec nebral do úvahy. Už o pár rokov môže byť opak pravdou.
Kuchynskú linku môžem za luxusnejšiu vymeniť kedykoľvek. Dodatočne zatepliť nový dom ???
Naposledy upravil kargo : 18.03.08 at 14:42
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

plyn pôjde vždy hore o nejaké percentá, ale nie asi každí rok, ale nechajú si to naraz.
Plynu je zatiaľ dosť narodiel od ropy.
Drevo tiež pôjde hore a možno rýchlejšie, tak súdim podľa toho ako sa to tu vyrubuje a ako viac a viac ľudia drevo kradnú.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Composite Pozri príspevok
plyn pôjde vždy hore o nejaké percentá, ale nie asi každí rok, ale nechajú si to naraz.
Plynu je zatiaľ dosť narodiel od ropy.
Drevo tiež pôjde hore a možno rýchlejšie, tak súdim podľa toho ako sa to tu vyrubuje a ako viac a viac ľudia drevo kradnú.
Drevo by ani nemalo ist velmi hre, mame priliz velke zasoby a priliz malo sa spotrebuje. Niekde som cital, ze keby cela Europa zacala stavat iba drevostavby, stale by viac stromov pribudalo ako sa spotrebovalo, prave to aj niekto navrhoval, ze by sa malo drevo viac vyuzivat, lebo sa da lahko prirodzene obnovovat. Plyn/ropa za chvilu nebudu, to je ina kapitola.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

no hej, ale tony dreva sa dajú "vyrúbať" za pár dní, ale pokiaľ tam budú "dospelé" stromy to trvá pol storočia , jedine, že by boli niečim natlačené na rýchli rast.

Plynu je dosť min. na 250 rokov, takže tento problém by som neriešil. A to sú megaobrovské pooceánske ložiská. Pri určitej cene ropy a plynu sa začne ťažiť aj tam, cena kedy sa to oplatí pri rope (väčšinou je tam aj plyn) je 130-150 dolárov za barel (ak to nieje umelo navyšovane ako hypokrízou v USA,...). Pri plyne je jediný problém, že ho nemáme "doma" ale dovážame a dovozca+ďalší baliči určujú jeho cenu.

Ale drevo a alebo uhlie sú stále lacnejšie.
Vo firme kde pracujem je horák na viac druhov paliva, hodina horenia na plyn firmu stojí 50-60 tis, na uhlie (po zarataní dovozu, uložení, mletia) to vychádza na 25-30 tis. + ešte menej stoja alternatívne palivá, kedy si nám firmy platili za spálovanie dnes my im, ale stále je to len v rámci symbolickej ceny. Ale treba štartovať na plyn, či ako záloha.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ja som niekde cital, ze plynu nebude dost za 50 rokov...
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ropy a nie plynu , ja som mal z toho skúšku
a to ropy na pevnine v mory je ropy ešte na 100-200 rokov, ale samozrejme cena za barel musí byť od 130-150 USD, teraz možno aj viac, ked dolár výrazne stratil na cene, aby sa im oplativ výskum, vývoj a nakoniec realizácia.

Plyn je vždy spolu s ropou + samotné dutiny s plynom, ktoré sú 10-krát väčšie.

napr. automobilový priemysel má už technologie na hybridné a plne Emission Zero, ale nedá ich do obehu, pokiaľ dobre zarábajú. Keby to dali do obehu cena ropy by šľa dole aj cena aút na ropné palivá . Ked sa im začne výrazne znižovať predaj pre drahé pohonné hmoty, potom to dajú na trh.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Composite Pozri príspevok
napr. automobilový priemysel má už technologie na hybridné a plne Emission Zero, ale nedá ich do obehu, pokiaľ dobre zarábajú. Keby to dali do obehu cena ropy by šľa dole aj cena aút na ropné palivá . Ked sa im začne výrazne znižovať predaj pre drahé pohonné hmoty, potom to dajú na trh.
No ved mat firmu ktora sa v tom hybe urobis to inak? Povies si, ze podme zarabat ovela menej, hlavne ze urobime ludom radost? Ved to by museli byt na hlavu.


p.s. Dik za vysvetlenie ohladom ropy/plynu.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Dom sme zateplili pred 5 timi rokmi, v zime menej kúrime stačí na najslabšie, všade je teplo žiadne úniky, no a v lete je príjemne chladno aj napriek tomu, že na dom celý deň svieti slnko. To je moja osobná skúsenosť.
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

Ja som fanúšikom zatepľovania. Stavime z 30 Ytongu+20 polystyrén. K tomu rekuperátor, teplovzdušné a samozrejme ZR. Vo vašich príspevkoch sa písalo mnohé, ale výhodou správneho zateplenia je aj rosný bod mimo steny, ale v izolante. Ďalšia vec, čo ma zaujala, je cena práce. Tá ak nerátam váš čas, spočitku nervy) tak by mala byť minimálna (jedlo). Predpoklad,že si to spravíte sami. A až tak zložité to zasa nieje.
Ďalšou vecou, s čím súhlasím je návratnosť.Na všetko som dostala perfektné ceny, návratnosť ani nemusím rátať.
A ešte čosi- Kuchynská linka za 300 000sk. HMMM. Aj ja by som chcela, ale podstatnejší je zdravý rozum. Tých 200-300 tis. vrazím do rekuperátora, ktorý si na seba zarobí ( a určite to nebude ani 200 tis). A pre začiatok mi postačí aj nejaká za 12 tis, podľa toho, koľko zvýši.
Hrubé múry netreba, teda aspoň mne nie. Ale ko má helikoptéru a chce pristávať na streche, tak tomu ich ja určite schvaľujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať