Zavrieť

Porady

Predajný stánok: Jedná sa o nehnuteľnost, alebo hnuteľnú vec?

Dobrý deň, snáď nikoho neobťažujem s takouto otázkou:

Idem si ako s.r.o. zobrat do prenájmu predajný stánok patriaci súkromnej osobe, nachádzajúci sa na jej pozemku v centre mesta. Moja otázka - zmluvne to má byť formulované ako prenájom nehnuteľnosti/nebytových priestorov, alebo ako hnuteľnosť? Nech hľadám, ako hľadám, nenašiel som takmer nič ani na Porade, ani cez Google - to aby bolo jasné, že som sa najprv snažil sám.

Vzorové zmluvy o "podnikateľskom nájme hnuteľných vecí" sa venujú väčšinou automobilom a podobne (ešte opäť podotknem, že mne ten stánok ide prenajímať súkromná osoba) - netuším, ako by som nápríklad daný stánok zadefinoval v zmluve.

Jediná vzorová zmluva, ktorá v súvislosti s predajným stánkom hovorí o "nájme nebytových priestorov" je, ako sa v jej hlavičke píše, uzatvorená podľa zákona č.116/1990 Zb. V tomto zákone sú ale nebytové priestory definované ako: "miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie a byty, pri ktorých bol udelený súhlas na ich užívanie na nebytové účely." Zmluva odvolávajúca sa na zákon, ktorý niečo ako "predajný stánok" zjavne nepozná, je podľa môjho názoru neplatná.

V občianskom zákonníku som ďalej našiel: § 119 2) "Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom." Stánok však nemá pevný základ - jedná sa o kovovú konštrukciu, "položenú" na pozemku (aj keď jeho súčasťou je wc, je pripojený na elektrinu, vodu...)

Takže si absolútne nie som istý, akou zmluvou mám prenájom uzatvoriť.
Vopred ďakujem za každú radu a prajem všetkým príjemný deň, resp. večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peyo je offline (nepripojený) peyo

    peyo
    Zákon nešpecifikuje WC, ani vodu, ani elektrinu, .. tú si môžem dotiahnuť aj do igelitového stánku. Pokial nie sú betónové základy, teda myslím pevné spojenie so zemou, je to určite hnuteľný majetok. Na to stačí podľa mňa úplne jednoduchá zmluva o prenájme hnuteľnej veci. Vzor nemám ale písal by som to podľa §663 a nasl. Občianskeho zákonníka úplne jednoducho:
    1. Zmluvné strany
    2. Predmet nájmu a doba nájmu
    3. Cena a podmienky úhrady
    4. Povinnosti zml.strán
    5. Ostatné ustanovenia
    6. Podpisy
    Stačí mať pri písaní zmluvy poruke občiansky zákonník a písanie pôjde ako po masle. Toľko môj názor
    Naposledy upravil peyo : 14.03.08 at 19:22

    Dajron je offline (nepripojený) Dajron

    Dajron
    Osobne by som to riešil asi nasledovne: pokiaľ je pozemok na ktorom je umiestnený predajný stánok vo vlastníctve prenajímateľa uzatvoril by som s ním zmluvu o prenájme nehnuteľnosti, v ktorej by bola uvedená výmera pozemku zodpovedajúca pôdorysu stánku v m2. Ďalej by som v nej uviedol, že súčasťou nájmu pozemku je aj stánok, ktorý sa na pozemku nachádza a uviedol by som ako je konštruovaný, čiže napríklad - vytvorený zo železnej konštrukcie, ktorá je oceľovými skrutkami pripevnená k povrch zeme a pod.

    ius je offline (nepripojený) ius

    ius
    Dakujem za vase reakcie, zmluvu som nakoniec riesil prvym sposobom - teda ako hnutelnu vec, nachadzaju sa na tej a tej parcele atd. Prajem vam pekny den (vecer)
    Naposledy upravil ius : 18.03.08 at 20:39

    Predajný stánok: Jedná sa o nehnuteľnost, alebo hnuteľnú vec?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.