Zavrieť

Porady

nová živnosť

Dobrý deň

Potreboval by som poradiť od skúsenejších ľudí.
Som pomerne čerstvý absolvent obchodnej akadémie, ale napriek tomu netuším, čo robiť.
Som zamestnaný na plný úväzok a popri zamestnaní programujem. Chcel by som si založiť živnosť, pretože je to pre zadávateľa práce výhodnejšie ako dohoda o vykonaní práce.
Oplatí sa mi to vôbec, ak budem mať príjem na tú živnosť priemerne menej ako 10.000 za mesiac? Nebudú ma stáť viac kadejaké poplatky, odvody, vedenie účtovníctva a pod.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rooobert.j je offline (nepripojený) rooobert.j

    rooobert.j
    To si presne nepamätám Ale hovorili mi to
    Myslíš, že je výhodnejšia pre nich dohoda o vykonaní práce?
    Ako poloprogramátorovi sa mi tá živnosť zíde aj pri získavaní iných zakázok, prípadne pri hľadaní práce. V tomto obore sa v celku ťažko uplatňuje bez živnosti alebo firmy...

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    To je pravda - v podstate sa ti to oplati ak je zivnost ako bocny prijem (casto krat aj vyssi ako z HPP). Mas vstupne naklady a odvody - neviem teraz ako sa to riesi ked si zaroven zamestnany a zaroven zivnost - to by skor tuna uctovnici vedeli poradit.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Prvý rok by si zo živnosti nemusel platiť odvody do SP, ale ZP je potrebné platiť.

    rooobert.j je offline (nepripojený) rooobert.j

    rooobert.j
    mysimis Pozri príspevok
    Prvý rok by si zo živnosti nemusel platiť odvody do SP, ale ZP je potrebné platiť.
    Takže by si mi radil založiť?

    A ďalšia otázka, budem si musieť viesť jednoduché účtovníctvo? Keby som si ho dal niekomu urobiť, čo ma to bude stáť?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Rozhodnutie je v prvom rade na Tebe. V prípade, že tú živnosť vybavíš máš na výber, buď si budeš uplatňovať paušálne výdavky alebo skutočné - v tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.
    Ohľadom cien účtovníctva doporučujem preštudovať toto: http://www.porada.sk/blog.php?b=96

    rooobert.j je offline (nepripojený) rooobert.j

    rooobert.j
    Ďakujem veľmi veľmi pekne. Som nevedel, že to ide aj bez účtovníctva. A nevieš, či 40 alebo 60%? No, to už si zistím... :-* Naozaj veľmi pekne ďakujem.
    Najviac ma odrádzalo asi to účtovníctvo.

    A prepáč za použitie mužského rodu

    rooobert.j je offline (nepripojený) rooobert.j

    rooobert.j
    Ešte ďalšia vec: Keď niektorý mesiac nebudem mať zo živnosti príjem, budem platiť zdravotné poistenie alebo niečo iné?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    to, že nebudeš mať príjem nie je dôvodom na to aby si neplatil odvody.

    pepolko je offline (nepripojený) pepolko

    mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac pepolko
    budeš musieť stále platiť a nikoho nebude zaujímať, či niečo zarobíš alebo či si v strate. to sú také naše legálne supy

    rooobert.j je offline (nepripojený) rooobert.j

    rooobert.j
    To je super. Len nechápem, z čoho akože mám odvádzať odvody... Ale to už je otázka na niekoho iného.
    Takže v tom prípade ak si založím tú živnosť, tak budem pracovať iba na odvody, ak náhodou nedostanem zakázku 4 mesiace v kuse (čo sa stáva)...
    Už som bol rozhodnutý, ale zas mám chrobáka v hlave

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.