Zavrieť

Porady

účtovanie zásob spôsobom B

Dobrý podvečer...chcela by som sa opýtať...
S.r.o.-čka vznikla v roku 2007, nakupovala tovar, ktorý som dávala priamo na 504... k 31.12.2007 sa urobila inventúra s výsledkom, že na sklade nám zostal tovar za 2mil. ako to zaúčtujem na sklad?
504,343/321 - nákup tovaru - 3mil.
132/504 - zostatok na sklade - 2mil. v nákupnej cene k 31.12.2007
tým pádom sa mi znížia náklady a zvýši hospodársky výsledok - zisk?
Usporiadat
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ďakujem krásne pekný deň
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat?
Dakujem za rady
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

RichardGala Pozri príspevok
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat?
Dakujem za rady
Pozrel si si predch. prísp. 81? Tam máš vysvetlené, kedy je možné ako účtovať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
RichardGala Pozri príspevok
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat? Dakujem za rady
nepresné vjadrenie "neúčtovali o zásobách"
účtovali, ale právespôsobom B - všetko do nákladov. Takže nemusíš meniť spôsob účtovania.

Ďalej - čo je to "akože sklad" - vyjadri presne. Ak skutočne na konci roka mali zásoby nespotrebované za 1000 EUR, tak podľa povahy mali zaúčotvať na základe inventúry 112/501 alebo 132/504. Ak tak neurobili, je to chybné účtovníctvo, nesprávny základ dane, nesprávna daň, nesprávne účtovné výkazy............... teda všetko podať nanovo.
alebo sa tváriť, že nič také nebolo? Hm,.......
Teba ako účtovníka, musí zaujímať akurát relevantná inventúra - zápis, podpisy kompetentných. AK ti dajú "nulovú" k zásobám, tak si mimo. Z pohľadu tej firmy - nuž riskujú riadnu pokutu, a dodatočný výmer na daň, ak to nechcú dať do poriadku.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

Ok takze presnejsie, dva roky nerobili inveturu materialu na konci roka iba tovaru a cenin. Takze na konci roka sa nic neuctovalo a vsetko mali v nakladoch 501.
V podstate sa material dostane do nakladov urcite, len ktory rok. ja to chapem, len co s tym? tvarit sa ze je vsetko ok? na dani im nehrozi nic, lebo mali starty. Skor ide o postupy.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to už závisí od rozhodnutia.......... koho? asi firmy.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

vo firme mi povedia tak akurat kto by to prelieval a vazil a zapisoval. nech s tym ide štát volade do .... Kedy s avalstne material povazuje za spotrebovany? co keby argumentovali ze oni sklad nemaju oni to vydali zamestnacom a povazovali to za spotrebovane?
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím Vás môže sa viesť sklad spôsobom B aj v predajni napr. športových potrieb, môžem zmeniť z účtovania spôsobom A na spôsob B od nového roka?
A ak má s.r.o. reg.pokladňu môže prijímať tržby - úhrada fa cez ppd? podľa mňa nie. ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
yvica Pozri príspevok
prosím Vás môže sa viesť sklad spôsobom B aj v predajni napr. športových potrieb, môžem zmeniť z účtovania spôsobom A na spôsob B od nového roka?
A ak má s.r.o. reg.pokladňu môže prijímať tržby - úhrada fa cez ppd? podľa mňa nie. ďakujem
100-prvý raz. Spôsob A či B je len a len účtovná záležitosť. Môžeš od nového roka meniť z A na B a naopak -treba to uviesť v poznámkach.
Sklad ako taký treba viesť a hlavne v predajni na skladových kartách,zvoliť vhodne spôsob vedenia skladového hospodárstva. Kedže nemá oporu v účtovníctve /spôsob A/, musí byť vedené precízne tak, aby pri kontrole sedeli sumy.
Všetok príjem v hotovosti, či platba za faktúru či nie - treba evidovať v ERP - je tu xy tém typu ERP po novom.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ďakujem, takže ak zmením na spôsob B tam treba viesť tiež skladové karty? teda v našej firme máme spôsob B a vediem sklad, lebo mám prehľad o všetkom ale teraz začínam robiť jednu sro majú síce na faktúrach, že tovar na sklad ale nevidím žiadny sklad ani skladové karty, takže zavediem na každý druh tovaru tiež skladovú kartu a po dohode s konateľom budem robiť spôsobom B, lebo nikde nevidím výdaj zo skladu a predaj???,, no to si zamakám
ešte k tomu príjmu v hotovosti, ja viem, že ak je ERP treba cez ňu dávať všetky tržby ale prvý polrok majú vystavované PPD pri úhrade faktúr, viem, že sú výnimky kde netreba mať ERP ale ak už je tak by sa nemali používať žiadne PPD? dúfam že som to napísala zrozumiteľne????????,dík
0 0
zuzana cinova zuzana cinova

zuzana cinova je offline (nepripojený) zuzana cinova

KEJKA
RichardGala Pozri príspevok
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat? Dakujem za rady
nepresné vjadrenie "neúčtovali o zásobách"
účtovali, ale právespôsobom B - všetko do nákladov. Takže nemusíš meniť spôsob účtovania.

Ďalej - čo je to "akože sklad" - vyjadri presne. Ak skutočne na konci roka mali zásoby nespotrebované za 1000 EUR, tak podľa povahy mali zaúčotvať na základe inventúry 112/501 alebo 132/504. Ak tak neurobili, je to chybné účtovníctvo, nesprávny základ dane, nesprávna daň, nesprávne účtovné výkazy............... teda všetko podať nanovo.
alebo sa tváriť, že nič také nebolo? Hm,.......
Teba ako účtovníka, musí zaujímať akurát relevantná inventúra - zápis, podpisy kompetentných. AK ti dajú "nulovú" k zásobám, tak si mimo. Z pohľadu tej firmy - nuž riskujú riadnu pokutu, a dodatočný výmer na daň, ak to nechcú dať do poriadku.
Kejka,ale ak mi dajú napr. nulovú fyzickú inventúru a ja vidím v účtovnictve že to tak nie je?? čo stým potom?? dám to ako nejaký úbytok?? Tiež robím B....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ty v účtovníctve nemôžeš "vidieť" ani vidieť bez úvodzoviek, či majú alebo nemajú zásoby. To by si musela ísť do skladu.
Alebo účtuješ spôsobom A?
Alebo dostávaš mesačne príjmy a výdaje zo skladu a vieš si to vypočítať?
0 0
zuzana cinova zuzana cinova

zuzana cinova je offline (nepripojený) zuzana cinova

KEJKA
ty v účtovníctve nemôžeš "vidieť" ani vidieť bez úvodzoviek, či majú alebo nemajú zásoby. To by si musela ísť do skladu.
Alebo účtuješ spôsobom A?
Alebo dostávaš mesačne príjmy a výdaje zo skladu a vieš si to vypočítať?
Tak v tomto prípade sa mám držať len fyzickej inventúry podpísanej kompetentnej osoby a na základe výsledného čísla preúčtovať 112/501 a neriešiť či je to skutočne tak,alebo nie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Si účtovníčka alebo skladníčka?
Naposledy upravil KEJKA : 20.05.13 at 13:32
1 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Ak by si niekto našiel čas a vyjadril sa k môjmu problému, vopred ďakujem !

Firma – s.r.o. má kameňolom.
Nemá zamestnancov, ani vlastné stroje.
Všetky činnosti ohľadom úpravy kameňa /odstrel, drvenie a nakladanie/ rieši dodávateľským spôsobom – externe.
Zásoby chce účtovať spôsobom B.

1., Dodávateľská DFA za odstrel
- množstvo kameňa v tonách a cena za jednu tonu.
Problém je v tom, že časť tohto kameňa sa predáva v nezmenenom stave a časť sa dáva dodávateľsky drviť .
Keby som riešila DFA za odstrel ako tovar, bolo by účtovanie: 504,343/321
Otvorila by som si sklad Kameňa – skladová karta Kameň, obstarávacia cena za tonu by sa zhodovala s cenou za odstrel.
Pri predaji tohto kameňa by bola odoslaná OFA: 311/343,604 .

2., Dodávateľská DFA za drvenie
- množstvo drveného kameňa v tonách a cena za jednu tonu.
Táto DFA sa robí mesačne, zdrví sa vždy iné množstvo kameňa.
Tu sa jedná o to, že už z odstreleného kameňa sa každý mesiac odoberie iné množstvo a zdrví sa.
Aby bol prehľad, tak by som si vytvorila nový sklad Drveného kameňa – skladová karta Drvený kameň.
Presunúť zo skladu Kameňa - na sklad Drveného kameňa to množstvo , ktoré sa v príslušný mesiac podrvilo a upraviť obstarávaciu cenu na : cena za odstrel + cena za drvenie = obstarávacia cena drveného kameňa / program Omega to umožňuje /.
Keby som riešila DFA za drvenie, ako tovar, bolo by účtovanie: 504,343/321.
Pri predaji tohto drveného kameňa, by bola odoslaná OFA: 311/343,604.

3., Na konci účtovného obdobia pri uzavieraní účtovných kníh

- prevod začiatočných stavov účtov : 504/132
- stav tovaru podľa inventarizácie : 132/504

PS: Takto sa mi to zdá jednoduché, prehľadné a zrozumiteľné.

Alebo to mám riešiť ako výrobu?

Vytvoriť dva sklady:
1., Sklad materiálu /odstrelený kameň /
2., Sklad hotových výrobkov / drvený kameň /

DFA / odstrel, drvenie / : 501,343/321

OFA za odstrelený kameň - materiál: 311,343/642 + ID úbytok predaného materiálu v obstarávacej cene : 542/501

OFA za drvený kameň – výrobok : 311,343/601

A na konci účt. obdobia:

Počiatočný stav materiálu : 501/112
Konečný stav materiálu : 112/501

Počiatočný stav výrobkov : 613/123
Konečný stav výrobkov : 123/613
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa to nie je až taká dilema. Ale spôsob -materiál a výrobky mi je sympatickejší.
Ako si to upravíš v internej smernici, tak to budeš účtovať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať