Zavrieť

Porady

kuponova privatizácia

Prosím Vás vie mi niekto poradiť? moja mamka ma 70 bodov z 1. vlny kuponovej privatizácie, kde by ich mohla predať?
ak som zle zaradila, odpustite prosím, inde som podobnú tému nenašla. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    kirtida Pozri príspevok
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť? moja mamka ma 70 bodov z 1. vlny kuponovej privatizácie, kde by ich mohla predať?
    ak som zle zaradila, odpustite prosím, inde som podobnú tému nenašla. Dakujem
    Po 15 rokoch chce niekto obchodovať s bodmi z kupónovej privatizácie, ktorá už patrí do učebníc histórie?
    Odporúčam navštíviť nejakú burzu zberateľov kuriozít, ak ide skutočne o body z kupónovej knižky.

    Prišlo mi to na rozum ako analógia s numizmatickými burzami, kde niektoré kedysi "bezvýznamné" platidlá majú obrovskú zberateľskú hodnotu.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Body uz nepreda nikde. Prva vlna bola o tom, že sme mali 1000 bodov za 1000 Kčs. Potom boli jednotlive kola, kedy sa menili body za akcie. Raz vyhodnejsie, inokedy menej vyhodne. Kto neinvestoval body v stanovenej lehote, su teraz bezcenne.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kirtida Pozri príspevok
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť? moja mamka ma 70 bodov z 1. vlny kuponovej privatizácie, kde by ich mohla predať?
    ak som zle zaradila, odpustite prosím, inde som podobnú tému nenašla. Dakujem
    Beriem, že nie si v tom skúsená, preto pochopím nepresnosti v terminológii.

    AKo už ale napísali predo mnou, body asi nebude mať. Bude amť akcie nejakej firmy. Treba pozrieť, čo je to za firmu - jej názov. Potom treba pozrieť, či ešte vôbec existuje a až potom možno uvažovať o predaji akcií tejto firmy.

    Ak zistíš názov firmy, ktorej akcie máte, pozri si na tejto stránke ďalší postup, tam so to popisoval:

    http://www.porada.sk/t41190-maju-akc...u-hodnotu.html

    a podobná téma je aj tu:

    http://www.porada.sk/t25260-cena-akcie.html

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    endrju Pozri príspevok
    Po 15 rokoch chce niekto obchodovať s bodmi z kupónovej privatizácie, ktorá už patrí do učebníc histórie?
    Odporúčam navštíviť nejakú burzu zberateľov kuriozít, ak ide skutočne o body z kupónovej knižky.

    Prišlo mi to na rozum ako analógia s numizmatickými burzami, kde niektoré kedysi "bezvýznamné" platidlá majú obrovskú zberateľskú hodnotu.
    Pátrajúc v archíve Porady narazil som aj na tento príspevok.
    Skutočnosť začiatkom roka 2009:

    "V týchto dňoch dostali niektorí majitelia akcií z prvej vlny kupónovej privatizácie faktúry za vedenie majetkového účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov"

    alebo:

    "Akcionári platia aj za neexistujúce akcie" a podobné články na nete...

    ... ako vidieť, ešte aj dnes sa chcú niektoré skupinky aj na týchto "bezvýznamných" akciách nabaliť. Nestačilo, že tisícky ľudí pripravili o hodnotu ich akcií, ale im mastnými šekmi pripomenú, že v minulosti neboli dosť šikovní. Ako vidieť, peniaze sa dajú zarobiť aj tam, kde by to človek nečakal...
    marta bodonova
    Vie mi niekdo poradiť ako zrušiť účet v centrálnom depozitári, keď ani neviem ake je č.účtu - veď už su to nejaké roky.
    Ďakujem

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    V niektorých novinách som tento týždeň čítala, že bezcenné akcie z 1.vlny kuponovej privatizácie bude "odkupovať" FNM a takýmto spôsobom budu občanom odpustené poplatky za vedenie účtu za predošle roky. Takýmto spôsobom sa zbavíte nepotrebného účtu. Nie je to presná citácia článku, ale tak som to pochopila. Boli to HN, alebo SME.

    Môj názor, ak sú také bezcenné prečo ich chce štát?
    Naposledy upravil tutiola : 27.03.09 at 13:55

    Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

    Zuzka 335
    tutiola Pozri príspevok
    V niektorých novinách som tento týždeň čítala, že bezcenné akcie z 1.vlny kuponovej privatizácie bude "odkupovať" FNM a takýmto spôsobom budu občanom odpustené poplatky za vedenie účtu za predošle roky. Takýmto spôsobom sa zbavíte nepotrebného účtu. Nie je to presná citácia článku, ale tak som to pochopila. Boli to HN, alebo SME.

    Môj názor, ak sú také bezcenné prečo ich chce štát?
    Milí poraďáci, moja známa dostala oznámenie z FNM, že jej vyplatia istú čiastku za akcie, ktoré má vo FNM. Ak si uvedenú čiastkunepreberie, tak jej peniaze prepadnú. Myslíte, že je to takto možné?

    Nemám pri sebe list z FNM, pýtam sa len tak ako sa ona pýtala mňa.
    Ak máte niekto skúsenosti, prosím, poraďte.
    Ď.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzka 335 Pozri príspevok
    Milí poraďáci, moja známa dostala oznámenie z FNM, že jej vyplatia istú čiastku za akcie, ktoré má vo FNM. Ak si uvedenú čiastkunepreberie, tak jej peniaze prepadnú. Myslíte, že je to takto možné?

    Nemám pri sebe list z FNM, pýtam sa len tak ako sa ona pýtala mňa.
    Ak máte niekto skúsenosti, prosím, poraďte.
    Ď.

    Asi by bolo lepšie najprv vidieť text toho listu...

    Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

    Zuzka 335
    Ďakujem, Chobot, keď som si u známej prečítala list,tak to bolo všetko inak a z listu bolo všetko jasné. Mrzí ma, že som sa zbytočne unáhlila a pýtala sa pri nedostatku informácií. Poučila som sa. Ďakujem ešte raz.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    tutiola Pozri príspevok
    V niektorých novinách som tento týždeň čítala, že bezcenné akcie z 1.vlny kuponovej privatizácie bude "odkupovať" FNM a takýmto spôsobom budu občanom odpustené poplatky za vedenie účtu za predošle roky. Takýmto spôsobom sa zbavíte nepotrebného účtu. Nie je to presná citácia článku, ale tak som to pochopila. Boli to HN, alebo SME.
    aktuálna informácia k danej téme zo stránok FNM:

    "...problematika „bezcenných“ cenných papierov je riešená novelizáciou zákona č. 566/2001 Z.z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov. Uvedené zmeny a doplnenia zákona boli v Národnej rade Slovenskej republiky schválené dňa 15.apríla 2009. Zákon č. 160/2009 Z.z. nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia - zverejnenia v Zbierke zákonov - t.j. dňa 5.mája 2009.

    Aj napriek tomu, že mnoho ľudí považuje niektoré alebo všetky svoje cenné papiere za tzv. „bezcenné“ (laické vyjadrenie cenných papierov bez trhovej hodnoty), majú povinnosť platiť poplatky za ich vedenie na účte v Centrálnom depozitáre cenných papierov SR, a.s.(ďalej len „CDCP“) podľa platného cenníka.

    Ak patríte k ľuďom, ktorí už nemajú záujem byť naďalej vlastníkom týchto „bezcenných“ cenných papierov, ponúkame Vám od októbra 2009 možnosť bezodplatne ich previesť na účet Fondu národného majetku Slovenskej republiky (ďalej „FNM“).

    Dovoľte nám však zdôrazniť, že je na Vašom slobodnom rozhodnutí, či považujete svoje cenné papiere, ktorých ste majiteľom, za bezcenné!

    Prevod cenných papierov od fyzických osôb realizuje FNM v zmysle zákona v spolupráci s obchodníkom s cennými papiermi spoločnosťou RM-S Market, o.c.p., a.s. a vybraných pracovísk Slovenskej pošty, a.s..

    V prípade, že sa rozhodnete využiť možnosť, ktorú Vám v zmysle zákona ponúka FNM, navštívte pracoviská spoločnosti RM-S Market, o.c.p., a.s. alebo vybrané pracoviská Slovenskej pošty, a.s. a požiadajte o prevod tzv. „bezcenných“ cenných papierov na FNM..."

    zdroj: http://www.natfund.gov.sk/doc/menu81.html

    Ďalšie informácie, otázky a odpovede, zoznam pracovísk vykupujúcich cennne papieré v informačnom liste: http://www.natfund.gov.sk/doc/informacny_list.pdf

    anitram je offline (nepripojený) anitram

    anitram
    Je mozne niekde zistit, ci som majitelom takychto akcii?? Neviem ako je na tom moj priatel a lepsie povedane nevie ani on sam, ci nieco take ma alebo nie a nerada by som v buducnosti dostala vypis s poplatkami.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    anitram Pozri príspevok
    Je mozne niekde zistit, ci som majitelom takychto akcii?? Neviem ako je na tom moj priatel a lepsie povedane nevie ani on sam, ci nieco take ma alebo nie a nerada by som v buducnosti dostala vypis s poplatkami.
    Treba ísť na CDCP a tam si zistiť, či má vedený účet majiteľa CP. Môžete to teraz urobiť aj cez internet na ich stránke:

    https://www.cdcp.sk/odkup/index.php

    stačí zadať rodné číslo. Túto možnosť spustili len teraz nedávno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.