Zavrieť

Porady

automobil v podnikaní, používaný aj na súkr. účely

Dobrý večer!
Kúpil som si automobil a zaradil do podnikania. Ale samozrejme ho používam aj na súkromné účely.
Účtujem v JÚ a som platca DPH akým spôsobom mám do peňažnom denníka zapísať náklady na súkromné účely?
Dá sa používanie auta na súkr. účely vyjadriť v percentách vnútropodnikovu smernicou? a v akej výške? Poradí mi niekto prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    slovník Pozri príspevok
    Dobrý večer!
    Kúpil som si automobil a zaradil do podnikania. Ale samozrejme ho používam aj na súkromné účely.
    Účtujem v JÚ a som platca DPH akým spôsobom mám do peňažnom denníka zapísať náklady na súkromné účely?
    Dá sa používanie auta na súkr. účely vyjadriť v percentách vnútropodnikovu smernicou? a v akej výške? Poradí mi niekto prosím.
    K vozidlu zaradenému do obchodného majetku je treba viesť Knihu jázd, t.j. zapísať každý prejazdený km s rozlíšením pracovných a súkromných km. Na konci roka pomerom prac.a súkr. km očistiť aj zaúčtované výdavky, t.j. zaúčtovať do VNZD. To znamená, že počas roka sa všetky výdavky zapisujú ako VOZD a na konci roka sa to "očistí".

    Teraz som si všimla, že si aj platiteľ DPH, tak počkajme ešte na názor odborníka od DPH (ja sa za neho nepovažujem).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    liba2 Pozri príspevok
    Teraz som si všimla, že si aj platiteľ DPH, tak počkajme ešte na názor odborníka od DPH (ja sa za neho nepovažujem).
    Ja tiež nie som odborník na DPH, ale minimálne z PHL spotrebovaných na súkromné cesty nie je možné uplatniť DPH. Z evidencie jázd by malo byť zrejmé aj množstvo pohonných hmôt pre súkromné účely, o sumu DPH vzťahujúcu sa na tieto PHL je potrebné buď krátiť daň na vstupe, alebo (ak sa uplatní celá DPH) potom odviesť daň z PHL použitých na osobnú spotrebu (tuším je to v § 8 ods. 3 ZDPH). Krátenie resp. odvod DPH sa musí vykonať na konci každého zdaňovacieho obdobia (teda buď mesačne alebo štvrťročne).
    Naposledy upravil andrej_rv : 29.03.08 at 17:52

    slovník je offline (nepripojený) slovník

    slovník
    Ale nedá sa to percentuálne, napr. PHM 500
    79,73 DPH
    ZD 420,17
    Ak si stanoví na súkr.účely napr.20% tak zápis do PD bude takýto:
    nákup 500
    VZDZD 420,17 - 20% a DPH tak isto.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Percentuálna čiastka (15 alebo 20%) bola kedysi. Ak subjekt nerobil súkromné jazdy, tak musel tak či onak daˇť % mimo daňových nákladov.

    Zober si situáciu %. Dáš 20%
    Za mesiac marec urobíš 1000 km, z toho 500 km na podnikanie a 500 km si iiel navštíviť tetu. Zodpovedá táto čiastka 20% realite? Nezodpovedá. Treba si viesť knihu priebežne a na konci mesiaca si vypočítaš, koľko km si išiel k tete a koľko na podnikanie. (viem, že je lenivosť viesť knihu jázd,, a viem i to, že sa píšu 2 dni na kolene pri.....)

    slovník je offline (nepripojený) slovník

    slovník
    ALe ako to zapíšem do peňažného denníka ťo, čo si na knci mesiaca vypočítam. Knihu jázd si vediem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    VPD1- výdaj pokladňa,
    PHM v súvislosti s podnikateľskou činnosťou: POZD prev. réžia, DPH VNZD (na kt. máme nárok na odpočítanie DPH)
    PHM súkromné účely-VNZD včetne DPH.

    slovník je offline (nepripojený) slovník

    slovník
    Tomu rozumiem, že do ktorej kolonky, ale priebežne si vediem denník, sapisujem si tam PHM a všetk náklady do POZD + DPH podľa bločkov v poradí ako som ich zaplatil. A do PD si to zapíšem kedy na konci mesiaca alebo som nechápavý alebo neviem.
    A ako je to ostatnými nákladmi, ktoré mám, napr. kúpa pneumatík, tie si ako rozdelím alebo tie ostanú len v výdavkoch ovplyvňujúcich ZD? A odpisy na konci roka tie sa mi potom neznižujú? Lebo keby to bolo percentuálne, tak všetko by bolo
    15-20 %. Alebo nie? Vopred ďakujem.

    automobil v podnikaní, používaný aj na súkr. účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.