Zavrieť

Porady

Poruchy pri stavbe - dovod na reklamaciu?

Zdravim!

Cez weekend som si obzeral nove rodinne domy vo vystavbe v pribratislavskej obci Oldza a vsimol som si ako laik par nedostatkov. Neviem vsak nakolko su toto dolezite veci a nakolko su to len nepodstatne detaily. Viete mi v tomto poradit?

Povedzme ze svoj RD nechcem zateplovat a teda hruba stavba ma byt spravena kvalitne, bez tepelnych mostov.

Spozorovane nedostatky:

- namiesto jedneho kvadra ytongu (asi nezvysil?) naliali jednoducho beton! Toto by som povazoval za hrubu chybu, tepelny most ako hrom, a dovod na reklamaciu (foto v prilohe).

- videl som v inak pekne murovanej tehlovej stene zopar tehiel zvislo prasknutych. Co sa s tym da robit? Je mozne ze tehla praskla dodatocne (uz zamurovana) a nic sa s tym neda robit, len napr. osetrit nejakym lepidlom?

- kvader ytongu ponad dvere bol dodatocne osekany a teraz svojou vahou drzi len na v jednej casti muru (na druhej strane dveri len na 2 cm). Toto je v poriadku?

- kvader ytongu mal z plosnej strany odlupenu 1/3 svojho objemu

- polystirenova izolacia okolo okien bola spravena pekne zo vsetkych stran az na hornu stranu okna, kde namiesto jedneho kusa bolo poukladanych asi 8 malych kuskov izolacie (10 cm) a medzi nimi 0.5-1 cm medzery

- prizemie bolo vymurovane tehlou pekne sumerne, ale poschodie malo tehly "nahadzane" ze vyzerali viditelne nesumerne "hala-bala" s nerovnomernymi medzeramy a dokonca nie jednotlive tehly vo vodorovnej linii.


Ako buduceho stavebnika ma zaujima:
- Co z tohto je problemom a pripadnym dovodom na reklamaciu a napravu /pokutu pre stavebnu firmu?
- Na akej urovni sa da zmluvne zabezpecit aby firma stavala "poriadne"? Ako zmluvne zabezpecit, kvantifikovat taketo nedostatky?
- Ak by som bol ja, alebo moj stavebny dozor fyzicky pritomny na stavbe, je vobec mozne podobne veci ustrazit, aby sa nevyskytli (prasknuta tehla)?
Naposledy upravil mlaco : 01.04.08 at 08:24
DSC00421.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    Co sa tyka tej fotky - to je preklad na spevnenie pod tym tramom.
    Kazdopadne z vonkajsej strany to mohli zateplit heraklitom alebo niecim podobnym - zalezi aj na tom kolko este na to pojde izolacie ....

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Ahoj,som rada že sa aj niekto zaujíma o takéto veci.V Oldzi ideme stavat aj my a konkrétne túto foto máš z domu,ktorý by mal stát za naším domom,my tam máme zatial len základovú dosku ale tento týžden nám budú tahat múry z ytongu.Neviem či všetky firmy to takto robia ale my máme od našej desat rokov záruku na stavbu.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    jojkoz Pozri príspevok
    Co sa tyka tej fotky - to je preklad na spevnenie pod tym tramom.
    Kazdopadne z vonkajsej strany to mohli zateplit heraklitom alebo niecim podobnym - zalezi aj na tom kolko este na to pojde izolacie ....
    Udrelo mi to do oci, lebo na vedlajsej strane okna je normalna stena.
    Ide o malu striesku podnad jednu izbu, nie je to hlavna strecha.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    mlaco Pozri príspevok
    Zdravim!
    - videl som v inak pekne murovanej tehlovej stene zopar tehiel zvislo prasknutych. Co sa s tym da robit? Je mozne ze tehla praskla dodatocne (uz zamurovana) a nic sa s tym neda robit, len napr. osetrit nejakym lepidlom?
    Spytal som sa na vystave Coneco, tam mi povedali a ukazali ze dutinova tehla ked praskne, tak presklina ide krivolako cez jednotlive steny dutin, takze tepelneho mostu sa obavat netreba.

    Poruchy pri stavbe - dovod na reklamaciu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.