Zavrieť

Porady

náhradné bývanie

Veľmi prosím o pomoc ak s tým ma niekto skúsenosť :
Po 17 rokoch sa exmanžel chce nasťahovať do bytu, kde som výlučnou vlastníčkou ja.Minulý rok podal na súd návrh na vstup do bytu - dôvod nikdy sa umýselne trvalo neodsťahoval z bytu.Súd mu vyhovel, rozsudok nadobudol právoplatnosť v 3/2008. Viem, že som povinná umožniť mu vstup do bytu alebo mu zabezpečiť náhradné bývanie. Chcem sa opýtať čo je myslené pod pojmom náhradné bývanie - môže to byť aj ubytovňa? Mám z toho zmätok pretože keď oslovím súkr.osobu ktorá dáva do prenájmu byt nechápe prečo chcem byt pre druhú osobu apod.Neviem ako to mám tým ľudom v telefóne vysvetliť, že chcem zmluvu ale pre niekoho iného a realitné kancelárie učtujú strašné peniaze za to, že by ten byt držali 30dní, kým sa on rozhodne.Vlastne neviem ani neaký zákon kde by bola presná citácia čo musí táto zmluva obsahovaťa v akej cene musí byť nájomné /môža byť trhová?/U nás je taká ubytovňa, kde by túto zmluvu boli ochotný so mnou teda s ním uzavrieť ale nevedia či to spĺňa podmienky náhradného bývania .Ide ma s toho poraziť pretože dnes mi volal policajt, ktorý mi dal termín do štvrtku, že mám mu dať kľúče od bytu alebo podáva na mňa trestné oznámenie že marím výkon súdu.A ešte sa nestalo, že by právnička bola mimo a nemohla mi dať neakú radu/ je na liečení/. Vie mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Ako je to nahradne byvanie presne uvedene vo vyroku? Zakon totiz pozna 3 druhy bytovych nahrad:

    1. nahradny byt
    2. nahradne ubytovanie (napr. aj ubytovna)
    3. pristresie


    § 712 OZ:

    (1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

    (2) Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.

    (3) Náhradným ubytovaním je byt s jednou obytnou miestnosťou alebo obytná miestnosť v slobodárni, ubytovni alebo v iných zariadeniach určených na trvalé bývanie alebo podnájom v zariadenej alebo nezariadenej časti bytu u iného nájomcu. Byt alebo obytnú miestnosť môžu užívať viacerí nájomcovia.

    (4) Prístreším je prechodné ubytovanie, najmä v spoločnej nocľahárni alebo v iných zariadeniach na to určených, a priestor na uskladnenie bytového zariadenia a ostatných vecí domácej a osobnej potreby.

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    náhradný byt - Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.


    no však neviem podmienky, ktoré musí spĺňať - čo cena?
    Naposledy upravil Peterika : 01.04.08 at 17:14

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    hiker Pozri príspevok
    Ako je to nahradne byvanie presne uvedene vo vyroku? Zakon totiz pozna 3 druhy bytovych nahrad:

    1. nahradny byt
    2. nahradne ubytovanie (napr. aj ubytovna)
    3. pristresie


    § 712 OZ:

    (1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

    (2) Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.

    (3) Náhradným ubytovaním je byt s jednou obytnou miestnosťou alebo obytná miestnosť v slobodárni, ubytovni alebo v iných zariadeniach určených na trvalé bývanie alebo podnájom v zariadenej alebo nezariadenej časti bytu u iného nájomcu. Byt alebo obytnú miestnosť môžu užívať viacerí nájomcovia.

    (4) Prístreším je prechodné ubytovanie, najmä v spoločnej nocľahárni alebo v iných zariadeniach na to určených, a priestor na uskladnenie bytového zariadenia a ostatných vecí domácej a osobnej potreby.
    vie niekto podmienky náhradného bytu- dôstojné bývanie nájomcu je pre mňa dosť široký pojem

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    decona Pozri príspevok
    náhradný byt - Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.


    no však neviem podmienky, ktoré musí spĺňať - čo cena?
    Ono zalezi teiz na tom, z akeho dovodu je dana povinnost zabezpecit nahradny byt, pretoze aj tu zakon rozlisuje.

    "Primarne" existuje tzv. primerany nahradny byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby (§ 712a ods. 1 OZ).

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    hiker Pozri príspevok
    Ono zalezi teiz na tom, z akeho dovodu je dana povinnost zabezpecit nahradny byt, pretoze aj tu zakon rozlisuje.

    "Primarne" existuje tzv. primerany nahradny byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby (§ 712a ods. 1 OZ).
    ja to napíšem asi laicky ten - dôvod, tvrdí, že nemá kde bývať, do dnešného dňa býva u priateľky ale ho tam neviaže žiadna zmluva.
    A pracovné potreby momentálne nemá, a výška nájomného primeranému bytu, kt. má vypratať - veď ten byt je po celkovej rekonštrukcii a nebýval v ňom veľa rokov, ja ho mám vo vlastníctve a vtedy bol nájomný. Tak keď mu ponúknem byt s trhovou cenou, môže oponovať, že je vysoká? Môžeš mi poradiť nejaké rozumné riešenie. Tieto právnické zákony sa mi zdajú o moc zložitejšie ako účtovné.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    decona Pozri príspevok
    ja to napíšem asi laicky ten - dôvod, tvrdí, že nemá kde bývať, do dnešného dňa býva u priateľky ale ho tam neviaže žiadna zmluva.
    A pracovné potreby momentálne nemá, a výška nájomného primeranému bytu, kt. má vypratať - veď ten byt je po celkovej rekonštrukcii a nebýval v ňom veľa rokov, ja ho mám vo vlastníctve a vtedy bol nájomný. Tak keď mu ponúknem byt s trhovou cenou, môže oponovať, že je vysoká? Môžeš mi poradiť nejaké rozumné riešenie. Tieto právnické zákony sa mi zdajú o moc zložitejšie ako účtovné.
    Bez toho, aby som si precital rozsudok, k tomu teraz viac napisat neviem. Netusim totiz, preco ma narok na nahradny byt a aky by ten nahradny byt mal byt.

    Keby sme vsak brali do uvahy to, ze ma narok na ten primerany nahradny byt, tak by musel dostat najomnu zmluvu na byt, v ktorom by vyska najomneho bola zrejme porovnatelna s trhovym najomnym, za ake by si dokazala prenajat ten byt, ktory sa ma vypratat.

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    takže ja mám 3 izbový byt po celkovej rekonštrukcii ,
    a zoženiem mu 1 izbový byt komplt. zariadený cca 10 000,- nájom
    tak nemôže namietať? Chápem dobre ? pretože nie je problém tento môj byt prenajať nezariadený za 15000,-.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    decona Pozri príspevok
    takže ja mám 3 izbový byt po celkovej rekonštrukcii ,
    a zoženiem mu 1 izbový byt komplt. zariadený cca 10 000,- nájom
    tak nemôže namietať? Chápem dobre ? pretože nie je problém tento môj byt prenajať nezariadený za 15000,-.
    No ale v zmysle vyssie uvedeneho musi byt primerany aj velkostou, vybavenim, umiestnenim...

    Ale naozaj je tazko sa vyjadrovat konkretnejsie.

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    Teraz vidím aké je účtovníctvo jasnejšie od práva - alebo pre mňa zrozumiteľnejšie.Treba k tomu určite osobnú konzultáciu.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    decona Pozri príspevok
    Treba k tomu určite osobnú konzultáciu.
    To urcite, v takychto pripadoch sa neda konkretne poradit len na zaklade par informacii, pricom vela inych moze chybat, preto treba prestudovat vsetky doklady k tomu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.