Zavrieť

Porady

rozvod a predbezne opatrenie

Dobry den prajem, chcela by som sa obratit na vas s prosbou o radu,alebo pomoc ako postupovat,alebo co v danej veci robit.
Moja priatelka po pretrvavajucich problemoch s manzelom sa aj s dcerkou nastahovali ku mne,kedze nema kam ist,
pretoze v spolocnej domacnosti s nim to bolo uz neznesitelne.Fyzicky a hlavne psychicky ju tyral a toho vsetkeho
bola svedkom aj ich mala 7 rocna dcerka.V januari tohto roku podala navrh na rozvod, a on ako "kontru" podal
"predbezko" o zvereni dietata do jeho opateri.Ako protinavrh podala potom predbezne opatrenie aj priatelka.On ako
dovod uviedol, ze mame spolu intimny vztah a ako dve "teple" je nemyslitelne, aby sme sa starali o jeho dceru.
Neakceptuje to,ze je to cele koli jeho spravaniu a faktu,ze s nim nechce dalej zotrvavat v spolocnej domacnosti.
V tom predbeznom opatreni ako dokaz uviedol psychologicky posudok dietata,ze toto na nu zle vplyva,len skor je to
o tom,ze stale z nej taha informacie a vyzveda o nas co robime,kde sme,ako spavame apod.Zatazuje priatelkynu
dcerku nezmyselnostami a svojimi problemami.Tym, ze je ohrdnuty a ziarlivy je schopny pomaly vsetkeho.Vyhraza sa
a tvrdi,ze ma dokazy,ktore v pravu chvilu pouzije.Neviem,co tymto spravanim a natlakom moze dosiahnut.Mame
podozrenie,ze nam cita sukromnu postu a odpocuva.Mozu priatelke na zaklade tychto jeho "dokazov" odobrat dieta
zo starostlivosti?Odkedy sa od neho odstahovali,su obidve v klude a viacmenej v pohode,pokial sa niecim jej
manzel "nepripomenie."Za odpoved,radu vopred vela dakujem. Dagmar
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Stanislav 1975
Toto bude asi problém a riešenie pre právnika- neviem poradiť, posúvam
Ale rozhodne, nezávidím kamarátke, tebe a ani jej dcérke a želám Vám skoré a šťastné vyriešenie problému...

willma je offline (nepripojený) willma

willma
a len doplním neodkladne sa treba obrátiť o bezplatnú právnu pomoc. Mali by ju vykonávať minimálne v krajských mestách.

hiker je offline (nepripojený) hiker

hiker
willma Pozri príspevok
a len doplním neodkladne sa treba obrátiť o bezplatnú právnu pomoc. Mali by ju vykonávať minimálne v krajských mestách.
http://www.legalaid.sk/kontakty

mariro je offline (nepripojený) mariro

mariro
Pri predbeznom konani bude samozrejme dieta podrobnemu psychologickemu posudku a ver tomu ze dieta neklame a dostanu odpoved ako to bolo doma s tatkom a ako je to teraz.A hlavne Ty sa neboj, teda tvoja kamaratka.Skusa psychicky na vas tlacit hnusnymi klebetami o vas dvoch.Keby si bola jej sestra tak by to menilo situaciu?? Skratka je u Teba lebo nema kde byvat a bodka.Touto kauzou sa nezaoberajte s ludskeho hladiska.A ak take hlupe reci niekde uz uviedol pisomne, tak by som na neho podala trestne oznamenie za urazku Tvojej osoby.Ved urcite budu nejaky svedkovia z jej rodiny alebo niekto, co potvrdia ako to bolo u nich doma.Aku pracu vykonava on, ked sa chce starat o dieta.Je schopny sa o dieta postarat? Myslim tak ze ci ma jednosmennu pracu.Priatelka ma aku pracu?To vsetko sa bude brat do uvahy.Na sude nech spomenie, ci javil o dieta zaujem, stretavanie s nim, pocas ich byvania u Teba.Je to tazky a dlhy boj ale nesmie sa bat a vzdavat sa.Drzim palce...ja som niecim podobnym presla a zvitazila som.

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou kyblik
Zdravim Vsetkych...

Prosim Vas nema niekto predbezne opatrenie? Potrebujem nahlad. DAKUJEM.

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
Neviem, či pomôžem,študuj :
Návrh na nariadenie predbežného opatrenia (§ 74 a nasl., § 102 O. s. p.)

Predbežné opatrenie nariadi súd v zásade len na návrh. Návrh nie je potrebný, iba ak ide o predbežné opatrenie v konaniach, ktoré je možné začať aj bez návrhu. Návrh môže byť podaný pred začatím konania vo veci samej, v priebehu tohto konania (§ 102 O. s. p.), ako aj v prípade už existujúceho (ale nevykonateľného) rozhodnutia.

Účelom predbežného opatrenia je dočasná úprava pomerov účastníkov konania. Vydanie predbežného opatrenia predpokladá, aby sa aspoň osvedčila danosť práva a potreba dočasnej (predbežnej) úpravy pomerov účastníkov konania. Zákon rozlišuje dve skupiny predbežných opatrení. Do prvej skupiny patria predbežné opatrenia, ktorých účelom je dočasná úprava pomerov účastníkov a druhú skupinu tvoria predbežné opatrenia, ktoré majú zaistiť výkon súdneho rozhodnutia, ak je obava, že by tento výkon bol ohrozený konaním účastníka. Účastníkmi konania sú tí, ktorí by nimi boli, keby išlo o vec samu (§ 90, § 94 O. s. p.).

O nariadení predbežného opatrenia rozhoduje súd uznesením, a to spravidla bez pojednávania a bez výsluchu účastníkov. Ustanovenie § 75 ods. 7 O. s. p. umožňuje súdu pred vydaním uznesenia o predbežnom opatrení vykonať výsluch účastníkov, ktorý sa bude vykonávať na pojednávaní. Ak súd návrhu na nariadenie predbežného opatrenia v celom rozsahu vyhovie a stotožňuje sa so skutkovými a právnymi dôvodmi návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, súd to skonštatuje v odôvodnení a ďalšie dôvody nemusí uvádzať. Proti uzneseniu o nariadení predbežného opatrenia je prípustné odvolanie do 15 dní od jeho doručenia. Uznesenie o predbežnom opatrení, pokiaľ sa ním ukladá povinnosť na plnenie voči konkrétnemu subjektu, je vykonateľné uplynutím 3 dní od jeho doručenia bez ohľadu na jeho právoplatnosť (§ 171 ods. 1, § 167 ods. 2, § 160 ods. 1 O. s. p.). Ak sa predbežným opatrením ukladá iná povinnosť ako povinnosť na plnenie, je predbežné opatrenie vykonateľné okamihom doručenia bez ohľadu na jeho právoplatnosť. V prípade nariadenia predbežného opatrenia podľa § 75a, § 76 ods. 1 písm. b) a g) O. s. p. (pri ktorých je určená osobitná 24-hodinová, resp. 7-dňová lehota na jeho nariadenie) je uznesenie o nariadení predbežného opatrenia vykonateľné dňom jeho nariadenia.

Návrh na vydanie predbežného opatrenia, ako aj návrh na jeho zrušenie podlieha spoplatneniu súdnym poplatkom vo výške 1 000 Sk podľa položky 1 písm. c) sadzobníka súdnych poplatkov. V obchodných veciach je výška súdneho poplatku 2 000 Sk podľa položky 2 písm. c) sadzobníka súdnych poplatkov.

Vecne a miestne príslušným súdom na vydanie uznesenia o predbežnom opatrení je súd, ktorý je vecne a miestne príslušný na rozhodnutie o veci samej. Vo veciach starostlivosti o maloletých je na nariadenie predbežného opatrenia príslušný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko [§ 88 ods. 1 písm. c) O. s. p.]. V prípade vydania predbežného opatrenia podľa § 75a O. s. p., ktorým sa nariaďuje, aby maloleté dieťa bolo dočasne zverené do starostlivosti fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá bude určená v uznesení (za predpokladu, ak sa ocitne maloleté dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie alebo priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený), môže byť miestne príslušným súdom na nariadenie tohto predbežného opatrenia iný súd, a to súd, v obvode ktorého sa maloletý zdržuje, za predpokladu, že príslušný súd [§ 88 ods. 1 písm. c) O. s. p.] nie je známy alebo ak príslušný súd nemôže včas zakročiť. Pri nariadení tohto predbežného opatrenia je určená zákonná lehota na jeho vydanie do 24 hodín od doručenia riadneho návrhu so všetkými náležitosťami.

Predbežným opatrením môže súd uložiť účastníkovi najmä, aby platil výživné v nevyhnutnej miere, odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo osobe označenej súdom (v tomto prípade je zákonom určená 7-dňová lehota na vydanie predbežného opatrenia po doručení riadneho návrhu). Ďalej môže súd uložiť účastníkovi, aby poskytol aspoň časť pracovnej odmeny, ak ide o trvanie pracovného pomeru a navrhovateľ zo závažných dôvodov nepracuje, aby zložil peňažnú sumu alebo vec do úschovy súdu, aby nenakladal s určitými vecami alebo právami, aby niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo znášal, aby nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba blízka alebo osoba, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia (zákonom určená lehota 7 dní na vydanie predbežného opatrenia po doručení takéhoto riadneho návrhu).

O návrhu na vydanie predbežného opatrenia rozhoduje súd v lehote 30 dní (okrem vyššie uvedených výnimiek) od doručenia návrhu. Táto lehota začína plynúť odo dňa doručenia návrhu na nariadenie predbežného opatrenia so všetkými náležitosťami (§ 42 ods. 3, § 75 ods. 2, § 79 ods. 1 O. s. p.). Ak nebol podaný návrh so všetkými náležitosťami, začne plynúť 30-dňová lehota odo dňa odstránenia vád návrhu.

Proti uzneseniu o nariadení predbežného opatrenia je prípustné odvolanie do 15 dní od jeho doručenia. Podľa § 217 O. s. p. je odvolací súd povinný rozhodnúť o odvolaní do 7 dní, resp. do 24 hodín od predloženia veci odvolaciemu súdu, a to v tých veciach, v ktorých O. s. p. ukladá súdu prvého stupňa rozhodnúť o predbežnom opatrení v osobitných lehotách 7 dní, resp. 24 hodín, tak ako je uvedené vyššie. V prípade odvolania voči ostatným predbežným opatreniam, o ktorých súd prvého stupňa rozhoduje vo všeobecnej 30-dňovej lehote, je odvolací súd povinný rozhodnúť o odvolaní najneskôr do 30 dní. Ak odvolací súd zruší rozhodnutie súdu prvého stupňa a vec mu vráti na ďalšie konanie, potom je súd prvého stupňa povinný opätovne rozhodnúť o návrhu na vydanie predbežného opatrenia vo všeobecnej 30-dňovej lehote alebo v osobitných lehotách (7 dní, 24 hodín), ktoré začínajú plynúť od vrátenia veci odvolacím súdom na súd prvého stupňa.

pozn. redakcie: § 74 O. s. p.

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
Návrh na vydanie predbežného opatrenia v konaní o zvýšenie vyživovacej povinnosti pre maloleté dieťa (§ 65, § 63 ods. 3 ZR; § 78 O. s. p.)
Naposledy upravil alla66 : 06.12.09 at 20:24

08. mary je offline (nepripojený) 08. mary

08. mary
Dobry deň, chcela by som poprosiť o radu ako zabraniť mojmu manželovi,aby mi do rozvodu nemohol vziať syna.


Mary
milo2 rozhoduje o tom súd na podnet jedneho z rodičov. Avšak dieta ma pravo na oboch rodičov, ukotvene aj v prave maloletých detí.
Pokial má otec zaujem sa stykat so synom tak branenie v styku sa obrati proti Vám.
arizona 6 rokov od zadania otazky je tvoje odpoved uz dost po funuse...

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.