Zavrieť

Porady

PREVOD BYTU NA DVOCH BUDUCICH MAKITELO

Dobry den,
chcel by som Vas skusenych poprosit o radu pri rieseni takejto veci :
s priatelkou sme spolu uz 8rokov, z toho 1rok uz byvame v byte ktory je zatial napisany na jej rodicov (rodicia si postavili dom tak byvaju tam), byt som dal prerobit na vlastne naklady (peniaze zarobene v zahranici, hodnota prerabky bola v tej dobe hodnota bytu) s tym, ze ked sme do toho isli sme sa pekne v klude porozpravali o tom, ako to vsetko dalej planujeme spolu (myslim zivot a vsetko k tomu suvisiacemu) a ze peniaze do bytu zainvestujem, ale s tym, ze ked sa rozhodneme tak byt prepisu na nas OBOCH a oni suhlasili. Teraz poprosim o radu ako to najlepsie urobit (ci darovacou zmluvou, alebo kupno-predajnou zmluvou). Spolocne chceme aby sme ako majitelia bytu figurovali obaja a to 50/50 pravom na nehnutelnost (clovek nikdy nevie co sa moze v zivote udiat a aby sa potom neocitol na ulici).
Dufam, ze som to napisal zrozumitelne a dakujem vsetkym za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robikka je offline (nepripojený) robikka

    robikka
    dakujem, uz to luskam, no zatial som prisiel k zaveru, ze to bude najlepsie asi riesit darovacia zmluva zo strany priatelkynych rodicov na nas dvoch, aspon myslim.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    robikka Pozri príspevok
    dakujem, uz to luskam, no zatial som prisiel k zaveru, ze to bude najlepsie asi riesit darovacia zmluva zo strany priatelkynych rodicov na nas dvoch, aspon myslim.
    Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?

    http://www.porada.sk/t74308-kupit-al...tml#post658182

    http://www.porada.sk/524103-post107.html

    http://www.porada.sk/t63918-kupna-zm...ost-naraz.html

    staslov je offline (nepripojený) staslov

    staslov
    Pri kupnej zmluve by som zvážil aj daňový aspekt, či sú splnené podmienky preto, aby predávajúci boli oslobodení od povinnosti platiť daň z príjmu získaného predajom z nehnuteľnosti, t.j. alebo 5 ročné vlastníctvo nehnuteľnosti v období bezprostredne predchádzajúcom predaju alebo 2-ročný trvalý pobyt na adrese bytu v období bezprostredne predchádzajúcom predaju bytu.

    robikka je offline (nepripojený) robikka

    robikka
    [quote=Chobot;702601]Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?



    no my ho nekupujeme, oni nam ho nechali a teraz sa informujeme ako je to najlepsie vysporiadat aby sme boli vlastnici bytu obaja (ja+moja priatelka)

    robikka je offline (nepripojený) robikka

    robikka
    to Chobot, dakujem za odkazy a tak isto vsetkym ktori prispeli svojimi poznatkami, budeme to riesit darovacou zmluvou, myslim, ze to bude pre nas najvhodnejsie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    [quote=robikka;702668]
    Chobot Pozri príspevok
    Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?



    no my ho nekupujeme, oni nam ho nechali a teraz sa informujeme ako je to najlepsie vysporiadat aby sme boli vlastnici bytu obaja (ja+moja priatelka)
    To znamená, že vám ho darovali (alebo darujú). Tak potom darovaciu zmluvu.

    robikka je offline (nepripojený) robikka

    robikka
    [quote=Chobot;702691]
    robikka Pozri príspevok

    To znamená, že vám ho darovali (alebo darujú). Tak potom darovaciu zmluvu.
    ano presne tak, teraz uz len googlit ako to je s danou darovanej nehnutelnosti, ale ak to niekto vie budem vdacny za rychlu odpoved (no jednoducho povedane na ake poplatky sa musime pripravit)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    [quote=robikka;702703]
    Chobot Pozri príspevok

    ano presne tak, teraz uz len googlit ako to je s danou darovanej nehnutelnosti, ale ak to niekto vie budem vdacny za rychlu odpoved (no jednoducho povedane na ake poplatky sa musime pripravit)
    Jediné poplatky, čo vás čakajú, sú poplatky za spísanie zmluvy u notára (ak si to neurobíte sami) a určite poplatok do katastra za návrh vkladu vo výške 2000 SKK, plus poplatky za overenie podpisov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.